Każdy z nas marzy o pięknym, białym uśmiechu, który dodaje pewności siebie i odejmuje lat. Jest wiele sposobów na białe i zdrowe zęby. Sprawdź, co jeść, aby mieć piękny uśmiech. Białe zęby możemy uzyskać na wiele sposobów. Najczęściej decydujemy się na wizytę u dentysty, niektórzy sprawdzają domowe sposoby. Często zapominamy, że także dieta ma duży wpływ na wygląd naszych zębów.


Jak dbać o zęby dzięki diecie?

Dieta bogata w witaminy i składniki odżywcze to, obok odpowiedniej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt u dentysty, sposób na utrzymanie zdrowych zębów. To co jemy, może także wpłynąć na ich kolor. Co jeść, aby wybielić zęby?


Po pierwsze, należy gryźć – najlepiej takie produkty jak marchew, seler, kalafior i jabłka. Są one dość twarde, więc gdy je gryziemy, oczyszczają nasze zęby z osadu, zupełnie jak papier ścierny. Stymulują też produkcję śliny, która zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej, a to do niej przywierają zanieczyszczenia i brud. Marchew ma w sobie dużo witaminy A, która wzmacnia dziąsła. Jedzenie marchewki w surowej postaci pomoże w usunięciu resztek pokarmów między zębami. Zaleca się, aby surową marchew jadły też małe dzieci – wpływa na ładny, prosty zgryz.


Białe zęby – mleczne produkty na wzmocnienie

W przetworach mlecznych znajduje się wapń, który jest jednym z głównych budulców zębów. Wapń chroni też kości utrzymujące zęby. Mleko, twaróg i jogurt zawierają kwas mlekowy – może on ochronić zęby przed próchnicą. Jedzenie twarogów pobudza ślinianki do wytwarzania śliny. Niedobór wapnia powoduje próchnicę zębów i łamliwość kości, dlatego osoby nie tolerujące laktozy powinny zażywać suplementy zawierające wapń.


Białe zęby do osiągnięcia w domu – jedzenie cytrusów

Chcąc wybielić zęby naturalnymi sposobami, należy do diety dodać cytrusy i truskawki. Cytrusy takie jak pomarańcze zawierają kwas, który pomoże wybielić powierzchnię zębów. Kwas ten zapobiegnie rozwojowi próchnicy i nieświeżego oddechu, może usunąć plamy po nadmiernym spożywaniu kawy czy czerwonego wina. Truskawki także zawierają kwas (jabłkowy), który jest składnikiem past wybielających. Zapobiega osadzaniu się kamienia na zębach i ma właściwości regenerujące, dlatego warto jeść truskawki przy zapaleniach jamy ustnej.


białe zęby to kwestia pracy


Domowe sposoby na białe zęby – żółty ser

Żółty ser może znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy zębów. Należy go żuć – podniesie to pH płytki nazębnej, a co za tym idzie – zmniejszy się ryzyko wystąpienia próchnicy zębów oraz zapalenia dziąseł. W serze znajdują się difosforany, które możemy znaleźć w pastach do zębów. Wzmacniają one szkliwo przed szkodliwym działaniem kwasów.


Tłuste ryby i brokuły – kolejny sposób na zdrowe białe zęby

Tłuste ryby są bardzo dobrym źródłem witaminy D, która poprawia wchłanianie wapnia. Najlepsze tłuste ryby to przede wszystkim makrela i łosoś. Witamina D dobrze wpłynie na kruszące się zęby – wzmocni je i poprawi mineralizację szkliwa zębów.


Brokuły to źródło koenzymu Q10, który ma wpływ na naszą odporność, stan przyzębia i dziąseł. Koenzym Q10 sprawia, że dziąsła stają się odporne na drobnoustroje powodujące paradontozę. Brokuły zawierają też dużo wapnia.


Czego należy unikać?

Jeśli chcesz cieszyć się białymi zębami, powinnaś unikać pokarmów o barwiących właściwościach. Bardzo niezdrowa i niebezpieczna dla zębów jest coca-cola. Ma bardzo ciemny kolor i zawiera kwasy, które niszczą szkliwo zębów. Poza coca-colą, zły wpływ na zęby mają kawa, herbata, wino i papierosy. Mówi się, że czarna herbata znacznie bardziej wpływa na kolor zębów niż kawa, dlatego należy znacznie ograniczyć jej spożycie. Czerwone wino zawiera kwasowe składniki o silnym działaniu – najlepiej jest zastąpić je winem białym lub przy jego piciu podjadać żółty ser. Na kolor naszych zębów mogą też wpłynąć sosy – sojowy, pomidorowy i curry. W trakcie ich jedzenia należy więc pić wodę.


Właściwe dbanie o zęby to także odpowiednia dieta. Wymienione produkty mogą wybielić twoje zęby, wzmocnić je i ochronić przed próchnicą oraz innymi dolegliwościami.

Co jeść, aby mieć zdrowe i białe zęby? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~Patii
      19 wrzesień 2016

      Próbowałam już wiele metod ale efekt zazwyczaj był słaby. Spróbowałam potem metody Martuni i nie żałuję, bo mam nareszcie białe zęby