Długie włosy pięknie się prezentują, ale tylko wtedy, gdy są zadbane. Regularne mycie i codzienne czesanie to zbyt mało, by zachować włosy w dobrej kondycji. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób dbać o długie włosy, żeby uniknąć takich problemów jak przesuszenie, łamliwość czy rozdwajanie końcówek.


Jak myć długie włosy

Wielu osobom wydaje się, że mycie włosów to tylko czynność higieniczna, która ma przywrócenie włosom świeżości i usunięcie znajdujących się na nich zanieczyszczeń. W rzeczywistości sposób, w jaki myte są włosy, ma istotny wpływ na ich kondycję. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest używanie bardzo ciepłej, niemal gorącej wody. Taka temperatura jest przyjemna dla człowieka, ale szkodliwa dla włosów. Z drugiej jednak strony negatywny wpływ na włosy ma także zbyt niska temperatura. Woda powinna być lekko ciepła. Kolejna kwestia to szampon. Należy zadbać o to, aby był on jak najlepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb włosów. Przed naniesieniem na włosy szampon powinien zostać rozcieńczony z wodą. Włosy mają być myte w taki sposób, jakby wykonywało się masaż głowy. Zabronione jest tarcie, szarpanie czy drapanie skóry głowy. Po spłukaniu szamponu należy zastosować kosmetyki pielęgnacyjne takie jak maska lub odżywka. W tym przypadku także należy wybrać kosmetyk dostosowany do rodzaju swoich włosów.


Jak suszyć długie włosy

Najlepiej, aby włosy wyschły same. Suszarka powinna być wykorzystywana tylko raz na jakiś czas. Wiele suszarek posiada opcję suszenia zimnym powietrzem, ale nie wszyscy z niej korzystają ze względu na czasochłonność takiego zabiegu. Z tego względu ważną rolę odgrywają kosmetyki termoochronne, które zapobiegają uszkodzeniom włosów pod wpływem wysokiej temperatury. Należy po nie sięgnąć także przed prostowaniem albo kręceniem włosów lokówką bądź termolakami.


długie włosy


Zabiegi fryzjerskie na długie włosy

Oczywiście podstawowym zabiegiem fryzjerskim jest regularne przycinanie końcówek włosów. Trzeba pamiętać o tym, że rozdwojone końcówki nie złączą się pod wpływem kosmetyków. Obcięcie pięciu centymetrów włosów z pewnością jest lepszym rozwiązaniem niż zwlekanie z wizytą u fryzjera, przez co konieczne może okazać się dziesięciocentymetrowe cięcie. Salony fryzjerskie oferują także zabiegi pielęgnacyjne, które poprawiają kondycję włosów. Jedną z ciekawych propozycji jest sauna na włosy. Sauna to specjalne urządzenie w kształcie kopuły, trochę większe od suszarki fryzjerskiej. Przed wejściem pod taką kopułę fryzjer nakłada na włosy odpowiednie kosmetyki. Po włączeniu sauny woda znajdująca się w dołączonym do niej pojemniku zaczyna nagrzewać się, a później parować. Dzięki takiej parówce składniki zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych wnikają go głębszych partii włosa. Seria takich zabiegów sprawia, że włosy stają się lepiej nawilżone, lśniące i elastyczne. Podobny efekt można uzyskać dzięki zastosowaniu prostownicy ultradźwiękowej z podczerwienią. W salonach fryzjerskich wykonuje się także peelingi skóry głowy, ale podobny zabieg można zastosować samodzielnie w domu.


Domowe zabiegi na długie włosy

Wykonanie peelingu jest bardzo proste. Do tego celu można wykorzystać zarówno gotowe kosmetyki ze sklepu, jak i metody domowe. Dobrą propozycją jest peeling kawowy. Potrzebne są tylko dwie czubate łyżeczki kawy mielonej, odrobina wody i trochę odżywki do włosów albo olejku, na przykład arganowego. Można także dodać szampon, aby wykonanie zabiegu było prostsze. Przygotowaną mieszkankę nakłada się na skórę głowy, po zmoczeniu włosów. Następnie wystarczy tylko masować skórą przez kilka minut. Peeling najlepiej zmyć przy pomocy dobrze pieniącego się szamponu. Z domowych metod można polecić także olejowanie włosów. Olejek powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb włosów.


Należy pamiętać o tym, że pielęgnacja włosów musi być systematyczna. Tylko regularne stosowanie odpowiednich zabiegów i kosmetyków zapewni im ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja długich włosów? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1