Można oszczędzać wodę na różne sposoby – i w domu, i poza nim. Warto robić to nie tylko z powodów ekologicznych, ale również w związku z rachunkami. Oszczędzanie wody pomoże ci je obniżyć nawet o połowę. Zatem jak oszczędzać wodę skutecznie?


Jak oszczędzać wodę w domu?

Sprawdź, czy żadne z urządzeń,  z których korzystasz na co dzień, nie cieknie. Niedokręcone krany, spłuczka w toalecie – nie masz pojęcia, ile wody jest w stanie „uciec” tą drogą w ciągu miesiąca.


Oszczędzaj podczas mycia zębów. Czy ty też to robisz? Moczysz szczoteczkę, nakładasz na nią pastę, a później szczotkując zęby przez kilka kolejnych minut, zapominasz o zakręceniu wody? Zaoszczędzisz nawet kilka litrów, zakręcając kran na czas szczotkowania. Świetnie sprawdzą się także baterie dotykowe, które „zakręcają się” same po kilku sekundach. Działają w ten sposób, ponieważ mają wmontowanie czujniki, dzięki czemu dopływ wody jest otwarty jedynie wtedy, gdy ręce znajdują się pod kranem.


Prysznic, a nie kąpiel - wiadomo, że nie musisz na zawsze odmawiać sobie przyjemności spędzenia godziny w wannie pełnej wody z pianą i z książką w ręku. Na co dzień warto jednak zamienić wannę na prysznic, gdyż jest to doskonały sposób oszczędzania wody.


A jak zaoszczędzić myjąc naczynia? Przede wszystkim korzystając ze zmywarki. Jest to inwestycja, która bardzo szybko się zwróci. Jeśli natomiast nie posiadasz zmywarki, wystarczy, że zaopatrzysz się w dwukomorowy zlew, i do jednej przegrody nalejesz wody z płynem, a do drugiej czystej. W jednej umyjesz, w drugiej wypłuczesz. Unikaj mycia pod bieżącą wodą.


Do podlewania domowych kwiatów używaj deszczówki. Nie dość, że jest dla kwiatów zdrowsza, bo nie jest twarda, to jeszcze zaoszczędzisz trochę wody.


Jak oszczędzać wodę? Prostymi sposobami


Oszczędzanie wody poza domem

Nie przesadzaj z podlewaniem trawników. Zwłaszcza jeżeli niedawno padał deszcz. Trawa potrzebuje wody przynajmniej raz w tygodniu, ale naprawdę nie musisz podlewać jej częściej niż co pięć dni.


Kiedy masz zamiar umyć auto, nie rób tego za pomocą węża ogrodowego. Lepiej nalej odpowiednią ilość wody do wiadra i dolej do niej płynu, a później umyj samochód specjalną szczotką.


Fontanny są fajne, jednak jeżeli nie mają zamkniętego obiegu, to marnują sporo wody, dlatego lepiej nie instalować ich w ogrodzie lub wybrać wersję oszczędną.


To bardzo ważne, by uświadamiać najmłodszych członków rodziny, jak oszczędzać wodę. Często nasze dzieci nie zdają sobie sprawy, jak bardzo to istotne. Jeżeli wyrobimy w nich nawyk oszczędzania już w najmłodszych latach, z pewnością nie będą mieli z tym problemu, kiedy dorosną i przekażą swoje przyzwyczajenia kolejnym pokoleniom.


9 sposobów na to, jak oszczędzać wodę Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1