Wybieraj trwałe kwiaty
Jeżeli zależy ci na szczególnej trwałości, stawiaj na takie rodzaje kwiatów ciętych, które będą cechowały się najdłuższą odpornością. Prym w tej kwestii wiodą róże, goździki, hortensje czy anturium. Na znacznie krótszy efekt ozdobny możesz liczyć w przypadku tulipanów czy żonkili. To tylko przykłady, obejmujące popularne kwiaty cięte. Każdy dobry florysta będzie służył pomocą w zakresie doboru odpowiednich gatunków kwiatów.
Kwiaty cięte po przejściach
Bukiet kwiatów otrzymany w trakcie dnia trafia do wazonu dopiero wieczorową porą – scenariusz ten jest dość popularny. Jak ożywić kwiaty cięte i przywrócić ich pierwotny blask? Warto włożyć je całe na kwadrans do zimnej wody (w wannie, brodziku czy odpowiednio dużej misce). Już po kilku minutach zobaczysz jak odzyskują swoją jędrność. W przypadku tulipanów, warto dorzucić do wody kilka kostek lodu.
Końcówki kwiatów ciętych odpowiadają za ich trwałość
Kwiaty cięte powinny mieć równe, niepostrzępione końcówki – wtedy łatwiej im pobierać wodę a ponadto nie są tak podatne na rozwój grzybów, skracających żywotność. Końcówki znajdujące się w wodzie, należy oberwać z liści, gdyż ich szybkie gnicie wpływa negatywnie na całą roślinę. Aby zachować je w jak najlepszej formie, warto dokonywać codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Kwiaty cięte wymagają przycinania końcówek – na skos, przy użyciu ostrego noża. Woda powinna być wymieniana a wazon myty – wtedy świeżość i trwałość roślin będzie zaskakująco długa.
Kwiaty cięte a woda
Odpowiednio często zmieniana woda ma diametralne znaczenie dla trwałości kwiatów ciętych. Jej temperatura powinna wynosić ok. 40 stopni Celsjusza i najlepiej jeżeli jest przegotowana. Dlaczego? Taki wariant zapewnia mniejszą ilość tlenu dostarczanego do roślin, to zaś przekłada się na spowolnienie procesu więdnięcia i blokady naczyń w łodydze.
Kwiaty cięte - warunki sprzyjające żywotności
Prawidłowa pielęgnacja i wystarczająco częsta zmiana wody to jeden z filarów właściwej dbałości o kwiaty cięte. Drugą, niezaprzeczalnie istotną kwestią jest temperatura powietrza, panująca w pomieszczeniu. Zbyt wysoka spowoduje szybkie parowanie wody – nie tylko tej znajdujące się w wazonie – ją przecież jesteśmy w stanie uzupełniać na bieżąco. Kluczowe jest tutaj parowanie wody z roślin – zbyt szybki jej ubytek powoduje więdnięcie i nieodwracalne szkody estetyczne.
Ponadto cięte kwiaty należy ustawiać w odpowiedniej lokalizacji. Jeżeli postawisz wazon w pobliżu kaloryfera, na kominku czy też przy telewizorze, to zbyt wysoka temperatura, będzie działała na niekorzyść ich trwałości. Podobnie będzie w sytuacji, gdy kwiaty cięte wystawimy na bezpośrednią styczność z promieniami słonecznymi. Nie powinno się lokować ich także w przeciągu. Optymalny jest stół – pod warunkiem, że nie świeci na niego mocno rozgrzewająca się i nisko powieszona lampa.
Wsparcie w saszetce
Coraz częściej kwiaty cięte oferowane są w pakiecie z odżywkami, mającymi przedłużyć ich żywotność. Są to saszetki z proszkiem, który wsypuje się do wazonu i zalewa wodą. Zawarte w nich składniki mają odżywiać rośliny i spowalniać ich więdnięcie czy gnicie. Domowym sposobem na wydłużenie żywotności kwiatów ciętych jest wsypanie do wazonu łyżeczki cukru – ma on podobne działanie jak wspomniane uzdatniacze.