Kwiaty cięte to wyjątkowo estetyczny i uniwersalny prezent. Doskonale sprawdzają się także jako forma ozdobna – wazon pełen świeżych kwiatów to najlepsza możliwa dekoracja stołu czy komody. Jak jednak dbać o kwiaty cięte, by zachowały swój nienaganny wygląd na dłużej? 


Wybieraj trwałe kwiaty

Jeżeli zależy ci na szczególnej trwałości, stawiaj na takie rodzaje kwiatów ciętych, które będą cechowały się najdłuższą odpornością. Prym w tej kwestii wiodą róże, goździki, hortensje czy anturium. Na znacznie krótszy efekt ozdobny możesz liczyć w przypadku tulipanów czy żonkili. To tylko przykłady, obejmujące popularne kwiaty cięte. Każdy dobry florysta będzie służył pomocą w zakresie doboru odpowiednich gatunków kwiatów.


Kwiaty cięte po przejściach

Bukiet kwiatów otrzymany w trakcie dnia trafia do wazonu dopiero wieczorową porą – scenariusz ten jest dość popularny. Jak ożywić kwiaty cięte i przywrócić ich pierwotny blask? Warto włożyć je całe na kwadrans do zimnej wody (w wannie, brodziku czy odpowiednio dużej misce). Już po kilku minutach zobaczysz jak odzyskują swoją jędrność. W przypadku tulipanów, warto dorzucić do wody kilka kostek lodu.


Końcówki kwiatów ciętych odpowiadają za ich trwałość

Kwiaty cięte powinny mieć równe, niepostrzępione końcówki – wtedy łatwiej im pobierać wodę a ponadto nie są tak podatne na rozwój grzybów, skracających żywotność. Końcówki znajdujące się w wodzie, należy oberwać z liści, gdyż ich szybkie gnicie wpływa negatywnie na całą roślinę. Aby zachować je w jak najlepszej formie, warto dokonywać codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Kwiaty cięte wymagają przycinania końcówek – na skos, przy użyciu ostrego noża. Woda powinna być wymieniana a wazon myty – wtedy świeżość i trwałość roślin będzie zaskakująco długa.


kwiaty cięte


Kwiaty cięte a woda

Odpowiednio często zmieniana woda ma diametralne znaczenie dla trwałości kwiatów ciętych. Jej temperatura powinna wynosić ok. 40 stopni Celsjusza i najlepiej jeżeli jest przegotowana. Dlaczego? Taki wariant zapewnia mniejszą ilość tlenu dostarczanego do roślin, to zaś przekłada się na spowolnienie procesu więdnięcia i blokady naczyń w łodydze.


Kwiaty cięte - warunki sprzyjające żywotności

Prawidłowa pielęgnacja i wystarczająco częsta zmiana wody to jeden z filarów właściwej dbałości o kwiaty cięte. Drugą, niezaprzeczalnie istotną kwestią jest temperatura powietrza, panująca w pomieszczeniu. Zbyt wysoka spowoduje szybkie parowanie wody – nie tylko tej znajdujące się w wazonie – ją przecież jesteśmy w stanie uzupełniać na bieżąco. Kluczowe jest tutaj parowanie wody z roślin – zbyt szybki jej ubytek powoduje więdnięcie i nieodwracalne szkody estetyczne.


Ponadto cięte kwiaty należy ustawiać w odpowiedniej lokalizacji. Jeżeli postawisz wazon w pobliżu kaloryfera, na kominku czy też przy telewizorze, to zbyt wysoka temperatura, będzie działała na niekorzyść ich trwałości. Podobnie będzie w sytuacji, gdy kwiaty cięte wystawimy na bezpośrednią styczność z promieniami słonecznymi. Nie powinno się lokować ich także w przeciągu. Optymalny jest stół – pod warunkiem, że nie świeci na niego mocno rozgrzewająca się i nisko powieszona lampa.


Wsparcie w saszetce

Coraz częściej kwiaty cięte oferowane są w pakiecie z odżywkami, mającymi przedłużyć ich żywotność. Są to saszetki z proszkiem, który wsypuje się do wazonu i zalewa wodą. Zawarte w nich składniki mają odżywiać rośliny i spowalniać ich więdnięcie czy gnicie. Domowym sposobem na wydłużenie żywotności kwiatów ciętych jest wsypanie do wazonu łyżeczki cukru – ma on podobne działanie jak wspomniane uzdatniacze.

Cięte kwiaty – jak zachować ich piękno na dłużej? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1