Czy zawsze rozumiemy symbole i oznaczenia na metkach ubrań oraz wszelkich tekstyliów? A może raczej z braku czasu bądź chęci omijamy te ważne informacje? W konsekwencji jednak możemy być zaskoczeni faktem, że pranie nie wyprało się tak jak należy. Ubrania zafarbowały lub straciły swój dawny kształt. Jedno jest pewne, nie można wrzucać całego prania do pralki i ustawiać nieustannie stałej temperatury. Mimo postępującej technologii wciąż jeszcze nie ma pralek, które potrafiłyby wyprać razem wszystkie rodzaje tekstyliów tak, aby żadnego nie uszkodzić.


Po co nam oznaczenia na metkach?

Tekstylia i materiały znacznie się między sobą różnią. Jest ich cała masa, stąd konieczność przestrzegania pewnych zasad prania, aby móc cieszyć się ich wyjątkową jakością, kolorem oraz fakturą. Pierwszą i podstawową zasadą przed praniem jest odczytanie wszystkich symboli, które znajdują się na metkach. Dopiero potem dokonujemy segregacji ubrań względem jakości materiału, koloru, konieczności prania w odpowiedniej temperaturze itp. Na niektórych etykietach widnieją oznaczenia, że ubrania nie nadają się do prania w pralce, a tylko w sposób chemiczny. Wówczas lepiej samodzielnie nie eksperymentować i zanieść je do najbliższej pralni chemicznej, gdzie czyszczeniem zajmą się specjaliści. W przeciwnym wypadku możemy stracić dawny blask ubrania, które nie nada się już do ponownego użytku.


Najważniejsze oznaczenia na metkach

Najpopularniejszym symbolem, który pojawia się na wszystkich metkach jest temperatura prania. Zwykle producenci wskazują tam najwyższą zalecaną temperaturę prania np. 40°C. Przekroczenie tej granicy może spowodować uszkodzenie, zniszczenie materiału albo jego odbarwienie. Czasami sweter, szczególnie wełniany, może się zmniejszyć do rozmiarów dziecięcych. Niektóre metki nakazują pranie za pomocą programu "pranie delikatne" lub "pranie wełny". Wówczas bezwzględnie należy się dostosować do tych zaleceń. Jeśli widnieje tam symbol ręki, ubrania nie wolno prać w pralce, a wyłącznie ręcznie z proszkiem rozpuszczalnym w wodzie. Przekreślony trójkąt oznacza konieczność używania środków delikatnych nie zawierających wybielaczy oraz chloru.


oznaczenia na metkach


Suszenie i prasowanie ubrań

Dla utrzymania wysokiej jakości ubrań istotne jest również ich suszenie. Metki, które wskazują na to uwagę, mają kształt kwadratu. Niską lub wysoką temperaturę suszenia będą sugerować nam oznaczenia na metkach w postaci kropek wewnątrz wspomnianego kwadratu. Dwie oznaczają niską, a jedna normalną temperaturę. Bywają również takie tkaniny, które nie są przeznaczone do suszenia w suszarce automatycznej. Symbolem jest przekreślony kwadrat. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że suszenie to bardzo delikatny i wymagający proces, który również wymaga pewnej umiejętności. Jeśli odpowiednio rozwiesimy pranie na suszarce, wówczas nie będziemy potrzebować jego dogłębnego prasowania. Ważne jest, aby pranie było rozłożone w sposób równomierny i jednolity, ponieważ może się zaparzyć i stracić swój ładny zapach.


Bezwzględnie starajmy się suszyć pranie na świeżym powietrzu, strychu lub w specjalnych suszarniach, ponieważ zbyt małe pomieszczenia, niewentylowane, które nie są do tego przystosowane mogą zawilgotnieć i po czasie spowodować wykwit pleśni lub grzybów. Podczas wystawiania prania na balkon lub na powietrze bezpośrednio na wysokie temperatury i promienie słoneczne, musimy się liczyć z tym, że kolory mogą wyblaknąć. Warto więc po każdym praniu przewrócić ubrania na lewą stronę. Trzeba także zwrócić uwagę na pozycję suszenia niektórych ubrań, np. swetrów czy tkanin bardzo delikatnych o wyjątkowych splotach lub włóknach. Suszenie w pozycji innej niż pozioma będzie się wiązało z rozciągnięciem lub zmianą kształtu. Na metce zaznaczone jest to poprzez poziomą kreskę.


Oznaczenia na metkach pokazują także, jak prasować odzież. Tkaniny bawełniane zwykle nadają się do prasowania w wyższych temperaturach, a delikatne tekstylia powinny być bardzo ostrożnie traktowane żelazkiem ze względu na wysokie ryzyko zniszczenia. Oznaczenia na metkach przyjmują wygląd żelazka z jedną kropką. Prasowanie w niskiej temperaturze będą symbolizowały dwie kropki (prasowanie maksymalnie w 150°C np. jedwab), w wysokiej temperaturze – trzy kropki (maksymalnie 200°C len oraz bawełna). Jeśli tkanina nie powinna być poddawana prasowaniu na metce zauważymy przekreślone żelazko.


Ubranka dziecięce

Ubrania dla dzieci wymagają szczególnej pielęgnacji. Większość z nich powinna być wykonana z przyjaznych dla skóry dziecka materiałów, które muszą być odporne na wysokie temperatury prania. Wówczas mamy pewność bardzo efektywnego usunięcia wszystkich drobnoustrojów. Dodatkowo należy także prasować dziecięce ubranka. Zwykle są to bawełniane materiały, wyjątkowo odporne na proces czyszczenia, suszenia i prasowania. Bez wątpienia istotne są także używane do prania detergenty, hipoalergiczne i jak najbardziej naturalne, pozbawione środków chemicznych, a przy okazji skuteczne, lecz to już zupełnie inny temat.

Dowiedz się, co oznaczają symbole na metkach Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1