Domy mogą być różne. Małe i duże, nowoczesne i staroświeckie, stylowe i kiczowate. Niemniej jednak wszystkie są wyłącznie budynkami mieszkalnymi, dopóki nie zamieszka w nich ktoś, kto doda im wyrazu. No dobrze, ale o co w tym chodzi? Otóż o to, aby dom nie był jedynie martwym budynkiem, ale miejscem żyjącym razem z domownikami.


Dom to atmosfera

Czy chodzi o specjalny wystrój? Muzykę? Oświetlenie? Meble? Obrazy? Drogie akcesoria? Tak naprawdę wnętrze domu nie musi być ani drogie, ani luksusowe, ani nawet specjalnie nowoczesne, aby było czuć w nim tętniące życie. Wszystkie znamy, choćby z filmów, obraz domów, pałaców lub dworków, gdzie jest elegancko, czysto, a nawet efektownie, ale lokal przypomina bardziej muzeum, w którym nie można niczego dotknąć, niż przytulny dom rodzinny. Nam nie o taki dom chodzi. Aby twój dom sprawiał wrażenie miejsca przytulnego, zadbaj o jasne i ciepłe kolory ścian, mebli i całego wystroju. Z reguły wiemy, że im coś mniejsze, tym bardziej wydaje się przytulne, ale prawda jest taka, że zbyt małe mieszkanie będzie cię bardziej irytować, zamiast być miejscem, do którego chętnie wracasz.


Oświetlenie domu

Jeżeli chodzi o oświetlenie, niezależnie od tego, czy postawisz na milion małych lampek, czy jeden duży żyrandol – ważne, by mieszkanie mogło być dobrze oświetlone nawet zimą. Masz dzieci? Cudownie. Nic tak nie dodaje uroku mieszkaniu jak pokój dziecięcy tętniącym życiem. I chociaż posiadanie dzieci wiąże się z tym, że nigdy nie będzie w twoim domu idealnego porządku, nie przejmuj się. To właśnie ten dziecięcy bałagan sprawia, że twój dom żyje. Jeżeli zaś nie masz dzieci, absolutnie nie oznacza to, że twój dom nie może mieć duszy. Pasje. To coś, na co powinno być miejsce w twoim mieszkaniu. Pianino czy inny instrument cudownie urozmaicają wnętrze, ale oprócz tego kiedy grasz, wypełniają dom muzyką prosto z serca. Może pracownia malarska, mini siłownia lub zwykłe biurko, na którym tworzysz, a przez to nabiera niezwykłości?


Kolorowe sny

Sypialnia powinna być miejscem szczególnym. Wszystko, co najlepsze, dzieje się właśnie tam: sen, seks, marzenia, refleksje, odpoczynek i tak dalej… Nie oszczędzaj więc na sypialni, ale kup sobie takie łóżko i meble, o jakich zawsze marzyłaś, wyobrażając sobie swoja idealną sypialnię.


dom


Goście w domu

Ważne, by dom kojarzył ci się pozytywnie, a nie z miejscem kłótni czy cierpienia. W dużej mierze to zależy od ciebie. Zapraszaj w gości wyłącznie pozytywnych ludzi, z którymi spotkania napełniają cię radością, która wsiąknie w mury twojego domu. Ze smutnymi ludźmi bądź też z takimi osobami, z którymi nieustannie się kłócisz, lepiej spotykaj się poza domem.


Dom musi żyć

Kolekcjonuj rzeczy, które dobrze ci się kojarzą i nasuwają na myśl pozytywne skojarzenia, wspomnienia. Jeżeli w twoim domu wydarzyło się coś złego, przeżyj w swojej głowie jeszcze raz te same emocje w celu katharsis, po czym pogódź się z faktem tamtego wydarzenia i pozwól sobie pomału zapomnieć o bólu, jaki wywołało.


Aby dom „żył”, muszą się składać na to następujące elementy: pozytywny wystrój, dobre wspomnienia z tym miejscem, mili ludzie, którzy tam mieszkają, goszczą. Tak jak stare przysłowie głosi: „Wszędzie jest dobrze, ale najlepiej w domu”, dlatego warto zadbać o to, aby faktycznie dom był takim miejscem, do którego chętnie się wraca.

Co zrobić, by twój dom miał wyjątkową duszę? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1