Dom to nie muzeum – tak mówi wiele osób, które w swoich domach mają niezły bałagan. Z drugiej strony pedantki zawsze dbają o to, aby dom był czysty i pachnący, idealny jak z katalogu. Która strona ma rację? 


Życie w bałaganie

Bałagan na niektóre osoby nie działa w ogóle, a brak porządku zupełnie im nie przeszkadza. Bez problemów codziennie rano przekopują się przez sterty ubrań do złożenia i nie sprawia im to żadnego kłopotu. Niestety, ale większość osób nie potrafi w takich warunkach mieszkać, nawet jeżeli tego nie są świadome. Jeżeli w twoim domu często jest bałagan, a ty chodzisz zdenerwowana i nie potrafisz wypocząć, to właśnie może być sygnał do tego, że najwyższy czas wziąć się za porządki! Bałagan po prostu działa przytłaczająco i sprawia, że nie możemy skupić się ani na pracy, ani na nauce, ani na całkowitym relaksie. Cały czas myślimy o tym, co będzie trzeba zrobić i co będzie trzeba posprzątać.


Życie w nadmiernym porządku

W twoim domu aż lśni i żaden pyłek nie ma prawa osadzić się na twoim meblach? Dbanie o porządek to ogólnie dobra sprawa, ale nie w sytuacji, kiedy zaczyna to być obsesją. Zaczynasz zaniedbywać znajomych, rodzinę i pracę tylko dlatego, żeby posprzątać? To bardzo niepokojący znak! Nie wspominając o tym, że możesz szkodzić swoim dzieciom. Jeżeli zawsze pedantycznie sprzątasz wszystkie powierzchnie, to dzieci nie mają kontaktu z żadnymi bakteriami i nie mogą wyrobić sobie naturalnej odporności na takie rzeczy. Osoby, które są pedantyczne, często też nie potrafią się zrelaksować, bo cały czas myślą o obowiązkach, które na nie czekają. Taka postawa nie jest zdrowa i prowadzi często do nerwicy natręctw.


bałagan


Znajdź balans w swoim życiu

Sprzątanie powinno być czymś naturalnym, ale nie powinno zajmować nam większości dnia. Czysty dom nie jest jednoznaczny z domem wyczyszczonym w każdym kącie i z odkażoną podłogą. Każdy może sobie pozwolić na chwilę słabości – kiedy dom nie jest posprzątany. Staraj się w nim utrzymać zdrowy balans, ale też nie przesadzaj z ilością bałaganu ani z nadmiarem sprzątania. Jeżeli nie masz ochoty robić dużych porządków raz na jakiś czas, to zatrudnij kogoś w tym celu! Sprzątaczka nie weźmie dużo pieniędzy, a ty będziesz miała maksymalnie wyczyszczony dom w zaledwie kilka godzin, a przy tym nie będziesz musiała robić zupełnie nic. Znalezienie balansu w sprzątaniu nie jest proste, ale na pewno przynosi doskonałe efekty.


Dobre nawyki w sprzątaniu

Kluczem do tego, aby zawsze mieć czysty dom, jest wyrobienie sobie dobrych nawyków w sprzątaniu. Przede wszystkim staraj się zawsze odkładać rzeczy na swoje miejsce. Nie zostawiaj książki w kuchni z myślą, że odłożyć ją po gotowaniu. Przejście z kuchni do salonu zajmie ci tylko kilka chwil! Kiedy gotujesz, to na bieżąco zmywaj naczynia, z których już nie korzystasz i odkładaj wszystko na swoje miejsce. W pogotowiu miej mokrą ściereczkę, którą przetrzeć gazówkę, piekarnik lub blat w kilka chwil. Przy wejściu do domu zostaw mokrego mopa, dzięki temu szybko wyczyścisz błoto z podłogi. Te proste nawyki szybko wejdą ci w krew i przyśpieszą sprzątanie mieszkania.

Czysty dom? A może bałagan? Znajdź sposób na porządek! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1