Często powtarzaną przez nas czynnością, przy której nie trudno o większe bądź mniejsze pomyłki, jest codzienne pranie. Zafarbowana koszulka czy zmniejszony sweterek to nie powód do tragedii. Aby jednak uniknąć takich sytuacji i w robieniu prania dojść do perfekcji, przygotowaliśmy kilka porad. Oto one:


Segregowanie i przygotowanie prania

Pierwszym krokiem na drodze do sukcesu jest odpowiednie posortowanie nagromadzonego prania. Podstawowym kryterium jest oczywiście kwestia koloru. Ubrania dzielimy na białe, jasne i ciemne, ponieważ zawsze istnieje ryzyko zafarbowania (nawet przy praniu w niskich temperaturach). Drugim istotnym kryterium podziału jest podział ze względu na rodzaj tkaniny. Te dzielimy zaś na naturalne, sztuczne i syntetyczne. Podział ten jest o tyle ważny, że przy różnych rodzajach tkanin istnieją inne wytyczne dotyczące prania. Sporym ułatwieniem jest przygotowanie kilku osobnych koszy na pranie dla różnych kolorów czy rodzajów tkanin.


Przy segregacji prania warto także zwrócić uwagę na to, czy wszystkie kieszenie są opróżnione (pozostawiona w kieszeni chusteczka higieniczna potrafi narobić nie lada bałaganu), obluzowane guziki czy ewentualne rozdarcia materiału. Nie chcemy przecież w trakcie prania uszkodzić swoich ulubionych ciuchów.


Sprawdzenie oznaczeń – bezpieczne pranie

No dobrze, pranie mamy przygotowane i posegregowane, ale co dalej? Tutaj nieodzowną pomocą służą oznaczenia producenta znajdujące się na metkach. Te wszystkie symbole, kółka i trójkąty są niejako drogowskazem kierującym nas na właściwe ścieżki. Większość z nich jest mocno intuicyjna, ale nawet jeśli z rozszyfrowaniem któregokolwiek mielibyśmy jakiś problem, to w Internecie bez problemu znajdziemy objaśnienia wszystkich występujących oznaczeń. Po kilku praniach bez problemu będziemy się w nich odnajdywać.


Ładowanie bębna pralki przed praniem

Kiedy już odczytaliśmy z oznaczeń, co i jak, przechodzimy do etapu pozornie najprostszego, czyli załadowania prania do bębna pralki. Ale i tutaj można popełnić sporo błędów. Aby się tego ustrzec, należy pamiętać, że nigdy nie zapełniamy całkowicie bębna. Pozostawienie wolnej przestrzeni umożliwi praniu swobodne obracanie się, tym samym uzyskamy lepszy efekt. Ilość pozostawionego miejsca zależy w dużej mierze od rodzaju tkaniny. Najmniej potrzebują go tkaniny bawełniane, najwięcej zaś syntetyczne. Pamiętajmy jednak, że pozostawienie zbyt dużej ilości wolnej przestrzeni zmniejszy efektywność prania, tym samym zwiększając jego koszty.


Efektywne pranie? Wybór środków piorących

Kolejny etap jest bardzo ważny. Chodzi o wybór środka piorącego. Proszki, kapsułki, płyny do płukania. Dostępność różnego rodzaju produktów jest bardzo duża. Należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Pomijając już oczywista kwestię doboru proszku do białego i kolorowego prania, należy zwrócić uwagę na to, czy nie jesteśmy uczelni na któryś ze składników proszku lub czy zapach nie jest zbyt intensywny, a przez to drażniący. Inne proszki dedykowane są dla niemowląt, a inne dla alergików.


z nami pranie na pewno ci się uda


Ustawienie temperatury i trybu

Jeżeli zapoznaliśmy się z oznaczeniami producenta, o których była mowa w punkcie 2., to nie będziemy mieli najmniejszego problemu z ustawieniem odpowiedniej temperatury i trybu prania. Jest to o tyle ważna kwestia, że dobór temperatury przedłuża „żywotność” naszych ubrań. Przekroczenie zalecanej temperatury może doprowadzić do zniszczenia prania. Pamiętać należy jednak, że pranie w możliwie najniższej temperaturze to ulga dla naszego portfela.


Rozwieszanie i suszenie prania

Końcowym etapem do osiągnięcia efektywnego prania jest jego rozwieszenie i suszenie. Pamiętajmy, aby przed rozwieszeniem dokładnie roztrzepać pranie – powoduje to skrócenie czasu schnięcia i ułatwia późniejsze prasowanie. Zwróćmy uwagę, że pozostawienie kolorowych tkanin na dłuższy czas na słońcu może powodować ich blaknięcie – aby tego uniknąć, wywracajmy je na lewą stronę. Jeśli zaś suszymy w zamkniętych pomieszczeniach, uważajmy na źródła ciepła (kaloryfery), pozostawienie delikatnych tkanin blisko nich może skutkować ich uszkodzeniem.


Dbanie o pralkę sprawi, że pranie się powiedzie

Na całe szczęście dzisiaj pranie nie kojarzy się już z broczeniem po kolana w zimnej rzece. Większość pracy wykonują za nas nasze pralki. Aby służyły nam jak najlepiej i na dłużej, pamiętajmy, aby o nią dbać. Raz na jakiś czas uruchommy pralkę z pustym bębnem na temperaturę ok. 90°C i przy użyciu środka piorącego przeprowadźmy pranie konserwacyjne. Sprawdzajmy także jakość uszczelki drzwiowej oraz wężyka dopływowego. Istotne jest także odpowiednie dawkowanie środków piorących oraz czyszczenie szufladek.

Efektywne pranie w kilku krokach. Zrób to z nami! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1