Wbrew pozorom, kolorystyka ścian jest bardzo ważna – dobrze dobrane kolory sprawią, że będziemy czuć się dobrze we własnym domu. Jak dobierać kolory ścian? Liczy się nie tylko panująca obecnie moda. Kolorystyka ścian zależy też od przeznaczenia pomieszczenia. Przy dobieraniu koloru ścian należy zwrócić uwagę na efekt, jaki chcemy osiągnąć. Dzięki dobraniu odpowiedniej kolorystyki możemy np. optycznie powiększyć wnętrze. Sprawdź, jak dobierać i łączyć kolory ścian w pomieszczeniach.


Kolory ścian do sypialni

Sypialnia to istotne miejsce w domu, gdzie możesz odpocząć i wyciszyć się po męczącym dniu. Dlatego w tym pomieszczeniu dobrze sprawdzą się czekoladowe brązy i ciepłe beże. To bardzo modne kolory ścian, ale jeżeli za nimi nie przepadasz, wybierz np. pomarańczowy. Ten kolor powinien dodać ci energii o poranku. Jeśli wystrój twojej sypialni jest raczej elegancki, dobrze będzie wyglądać połączenie fioletu i złota. Z kolei kolory takie jak niebieski czy zielony działają na człowieka odprężająco. Często spotykane są również szarości. Jeśli twoja sypialnia jest mała, warto wybrać pastelowe odcienie, które optycznie ją powiększą. Jeżeli nie wyobrażasz sobie, aby cała twoja sypialnia była np. żółta, możesz pomalować tylko jedną ścianę.


Kolory ścian w salonie

W salonie odbywają się spotkania rodzinne czy towarzyskie, dlatego warto dobrze przemyśleć jego kolorystykę. Kolory ścian w pokoju dziennym powinny sprawiać, że każdy, kto do niego wejdzie, poczuje się swobodnie, jak we własnym domu. Modne kolory ścian w salonie to przede wszystkim odcienie szarości, które pasują do nowocześnie urządzonego wnętrza. Możesz swobodnie połączyć odcienie zimne i ciepłe – wnętrze nie będzie przytłaczało. Dodatkowym plusem jest fakt, że do szarych ścian z łatwością dobierzesz meble – dobrze będą wyglądać zarówno te jasne, jak i ciemniejsze. W salonie świetnie wyglądają nie tylko jasne kolory. Jeśli chcesz odrobinę zaszaleć, wybierz farbę bordową, która stworzy idealny duet z kolorem białym lub beżowym. Zaledwie jedna bordowa ściana sprawi, że twój salon będzie wyglądał modnie i elegancko. Innym, równie dobrym rozwiązaniem, jest pomalowanie salonu na niebiesko – doda mu przestrzeni. Może być głęboki i nasycony lub lekki, pastelowy.


kolory ścian należy dobrze dobrać


Jakie kolory będą odpowiednie do kuchni?

Jak wybierać kolory na ściany kuchni? To pomieszczenie, które powinno tętnić życiem, umilać czas spędzony przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Kolory ścian w kuchni mogą być różne – wszystko zależy od mebli i wielkości wnętrza. W małych kuchniach zazwyczaj stosuje się jasne kolory, aby je powiększyć i rozświetlić. Dobrze sprawdza się więc pomarańczowy lub żółty. Zastosuj je, jeśli do twojej kuchni dociera mało światła słonecznego. Nieco bardziej szalonym rozwiązaniem jest kolor czerwony. Może ocieplić atmosferę, a nawet pobudzać apetyt. Ważne, aby nie malować na ten kolor wszystkich ścian. Lepsze będzie połączenie go np. z brązem czy bielą. Od dłuższego czasu modne kolory na ścianach kuchni to kolory neutralne – kremowe, szare i brunatne. Łatwo dopasowują się do większości wystrojów.


Pokój dziecięcy a odpowiednie kolory ścian

Jak dobrać kolory ścian w pokoju dziecka? Musisz pamiętać, aby nie były to kolory zbyt intensywne i krzykliwe. Dziecko w swoim pokoju nie tylko śpi, ale też bawi się i uczy. Pokój dziewczynek bardzo często maluje się na różowo, a chłopca – na niebiesko. Nie musisz się do tego stosować. Dobrze będzie wyglądać kolor żółty, zielony, pomarańczowy. Zbyt intensywny kolor sprawi, że dziecko nie będzie mogło się skupić, dlatego jeśli wahasz się między dwoma odcieniami farby – wybierz jaśniejszą lub pomaluj nią tylko jedną ścianę. Jeśli wybierasz kolory ścian w pokoju młodzieżowym, zwróć uwagę na szarości, fiolety i złamane biele.


To, jak dobierać kolory ścian zależy od wnętrza, które chcemy pomalować i wystroju domu. To tylko kilka podpowiedzi, jak można łączyć kolory ścian. Inspiracje i wiele różnych pomysłów znajdziesz nie tylko w specjalistycznych magazynach, ale również w domach znajomych.

Jak dobierać kolory ścian we wnętrzach? Ocena: 3/5 Ilość głosów: 2