Nasz dom jest naszym światem. Bez wątpienia stanowi odbicie indywidualnych upodobań i gustów jego mieszkańców. Trudno sobie uzmysłowić, że moglibyśmy mieszkać w domu, który kompletnie do nas nie przemawia. Liczy się więc jego estetyka dobrana do naszych preferencji, ale także funkcjonalność mająca wpływ na samopoczucie domowników i komfort użytkowania. To wszystko składa się na perfekcyjny dom, ale wnętrzami można dodatkowo jeszcze dowolnie manipulować, chcą je np. optycznie powiększyć czy rozjaśnić. Jakie kolory ścian będą najlepsze dla naszego gniazdka?


Szeroka paleta barw

Różnorodność kolorów jaką można zastosować w naszych wnętrzach wprawia w prawdziwe osłupienie. Dziś najlepiej wybierać kolory ścian, sugerując się profesjonalną radą specjalistów, aniżeli robić to na własną rękę. Można bowiem optycznie zmniejszyć lub powiększyć przestrzeń, czy zupełnie pozbawić ją blasku i sprawić, że stanie się miejscem, w którym przestanie się mieć ochotę przebywać. Kolory ścian mogą zdziałać bardzo wiele, jeśli będą współgrać z wnętrzem, stwarzając przytulny klimat. Czasem trudno w sferze doboru kolorów polegać tylko na sobie, ponieważ łączenie ze sobą barw jest umiejętnością, którą nabywa się na drodze kursów i szkoleń. Często ozdabiamy wnętrza na zasadzie kontrastów barwnych, np. łącząc czerwień z bielą. Takie zestawienie oczywiście będzie miało sens, ale wraz z odpowiednią aranżacją i z uwzględnieniem samego kształtu geometrycznego i bryły pomieszczenia. Nieświadomie możemy zupełnie zepsuć naszą przestrzeń.


Aranżuj kolorem

Niektórzy architekci wnętrz sugerują, aby kolory ścian dobierać na samym końcu, podczas gdy całość pomieszczenia jest już umeblowana i wykończona. Jest to jednak dosyć ryzykowna teoria i nie pasująca do powszechnych opinii konsumentów. Jeśli jednak dłużej się nad tym zastanowić, okaże się to dość zasadne. Kolor jest bowiem nierzadko tłem pod obraz, telewizor czy meblościankę. Poza tym wszystkie cztery ściany nie muszą mienić się identyczną barwą, można nimi dowolnie manipulować, zwiększając optycznie pomieszczenia lub je rozjaśniając, jeśli akurat pokój usytuowany jest z widokiem na północ.


kolory ścian


Manipulowanie kształtem pomieszczenia

Jakimi kolorami możemy dowolnie zmieniać wielkość i kształt pomieszczeń? Szczególnie służą do tego farby jasne, które odbijają światło i promienie słoneczne, dając wrażenie pokaźnej przestrzeni. Jest to więc polecane głównie w małych mieszkaniach, usytuowanych w blokach. W domach o dość dużej powierzchni warto zastosować intensywne barwy np. fiolety, brązy czy czerwienie, które stworzą pomieszczenie bardziej przytulnym, równocześnie ich nie przytłaczając. Użycie jednej, bardzo jasnej barwy, koloru ecru czy kremu, dałoby przestrzeni rozległego charakteru. Idealne wnętrza mają kształt kwadratu. Bywa, że taka geometria jest nie do osiągnięcia. Można próbować samodzielnie stworzyć taki efekt poprzez użycie różnych barw na każdą ze ścian. Ściany, które oddalone są od środka otrzymują farbą ciemną, pozostałe zaś jasną. W ten sprytny sposób uzyskujemy efekt przybliżenia ścian o intensywnych kolorach.


Światło

Oświetlenie pomieszczenia jest ogromnie ważne, szczególnie gdy do wnętrza budynku wpada mała ilość promieni słonecznych. Trzeba się wówczas wspierać sztucznym światłem albo zastosować triki, które rozświetlą wnętrze. Wśród architektów wnętrz panuje jedna zasada: im światła jest mniej, tym kolor powinien być jaśniejszy. To bardzo logiczne, dlatego pomieszczenia, których okna usytuowane są na południe i zachód mogą być malowane na bardziej intensywny, mocniejszy kolor.


Kolor to też mebel

W nowoczesnych wnętrzach bardzo dużą uwagę przykłada się do koloru. Ma on swoje wyjątkowe miejsce. Często jest niczym dodatkowy mebel. Można to osiągnąć poprzez np. pomalowanie fragmentu ściany na intensywny kolor, bez obstawiania jej meblami. Wówczas stanowi jakby osobny dekor. Można się również posłużyć pewnym motywem ozdobnym, który otrzymujemy poprzez odrysowanie wzorca. To wspaniały sposób na oryginalne zdobienie naszej przestrzeni.


Kolory ścian i emocje

Nie zapominajmy, że każdy kolor niesie ze sobą inne emocje. Nie można tego lekceważyć, ponieważ barwy wpływają na nasze samopoczucie i nastrój. Kolor niebieski np. reguluje sen i pobudza do działania, a dodatkowo uspokaja. Może być więc zastosowany w biurze czy w pokoju do pracy, lecz nie w kuchni, ponieważ hamuje apetyt. Beżowy, brzoskwiniowy i biały to kolory, które można bez przeszkód łączyć z innymi, ponieważ są to odcienie obojętne. Działają relaksująco, a nawet pobudzają łaknienie. Są dobre do salonów i jadalni, a także jako element kontrastów barwnych. Kolor czerwony pobudza zmysły i wzmaga do walki. Zawsze optycznie powiększa wnętrza, ale może też przytłoczyć. Zielony uspokaja i relaksuje. Idealny dla osób z nadciśnieniem i zestresowanych. Pomaga osiągać spokój i równowagę. Barwa żółta poprawia myślenie i wzmaga koncentrację. Orzeźwia i rozbudza, dlatego jest idealna do gabinetów i biur. 

Aranżacja wnętrz - jak dobierać kolory? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1