To właśnie zapach świąt!
Świeża choinka nasuwa na myśl zapach lasu. Mieć w swoim domu taki kawałek pachnącego lasu to istne cudo. Dodatkowo jeżeli na tej choince wiszą pokrojone w plasterki pomarańcze, a z kuchni dochodzi zapach pieczonego karpia i gotowanej kapusty – można święta uznać za rozpoczęte.
Oczywiście do „aromatycznych” świąt nie może zabraknąć idealnie wysprzątanego mieszkania. Dopiero wtedy można się zabrać za przyrządzanie pysznych i pachnących potraw. Podstawą jest kompot z suszonych śliwek lub innych suszonych owoców. Posiada on specyficzny zapach i smak i choć nie wszyscy za nim przepadają, mnie jednoznacznie kojarzy się z nadchodzącymi świętami. Tradycyjna zupa wigilijna to barszcz czerwony. Podawany z uszkami bądź z krokietem z kapustą i grzybami. Karp – to słynna ryba podawana zwykle podczas wigilijnej wieczerzy. Rzadko jada się karpia poza tym dniem, głównie ze względu na znaczną ilość ości, które posiada. Jednak karpia można zamienić też na inną rybę, np. pstrąga, którego podaje się jako rybę po grecku.
Kapusta z grzybami o specyficznym zapachu również kojarzona bywa z wieczerzą wigilijną. Fajnie, jeżeli można do jej zrobienia użyć własnoręcznie nazbieranych przez siebie w okresie lata czy jesieni grzybów. Pierogi z kapustą to inna alternatywa „deseru” – te domowej roboty smakują wyśmienicie. Jednak bardziej na słodko mamy wszelkie potrawy z makiem – czy to kutię (bakalie, mak, miód, ziarna pszenicy), czy kluski z makiem i rodzynkami. Choć rzeczy te nie pachną tak intensywnie jak kapusta, to również mają swój niepowtarzalny świąteczno-wigilijny aromat. Jeżeli chodzi o ciasta, popularne na Boże Narodzenie są makowce, pierniki i ewentualnie serniki. Pieczone ciasta potrafią cały dom wypełnić niepowtarzalnym zapachem. Pierwszego dnia świąt możemy znaleźć na swoich stołach mnóstwo przysmaków takich jak: pieczony schab, filety z kurczaka na różne sposoby oraz inne rodzaje mięs, sałatki, paszteciki, w końcu przeróżne ciasta, napoje, w tym białe i czerwone wino. Jak same widzimy, święta mogą być naprawdę aromatyczne.
Święta to bliscy
Ale czy święta to tylko zapachy kulinarnych przysmaków i świeżej choinki? To tylko aromat mroźnej zimy, sianka i drewnianej szopki? Ależ skąd! Święta Bożego Narodzenia to również zapach drugiego człowieka, wzajemnej miłości. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy łamać się opłatkiem z najbliższymi i wspólnie spożywać wieczerzę. Święta nie pachniałyby tak cudnie, gdyby nie były usłane wzajemną miłością i radością ze wspólnego spotkania.