Podstawowe zasady dekoracji stołu
Stół należy nakrywać zgodnie z zasadami savoir-vivru. Przed podaniem posiłku trzeba zadbać nie tylko o sztućce, ale także o odpowiedni obrus i serwetki. Pamiętaj, by dobierać je kolorystycznie. Najlepsze są eleganckie i w jednolitym kolorze – nie daj się skusić na pstrokate obrusy, ponieważ zawsze wyglądają one pretensjonalnie i kojarzą się z kiczem. Obrus układaj tak, by równo zwisał z każdej strony. Niech będzie idealnie wyprasowany i czysty! Pamiętaj o tym, że także porcelanowa zastawa powinna być dobrze dobrana. Na święta wybieraj ceramikę wysokiego gatunku o eleganckim wzorze. Na stole możesz także postawić pewne elementy dekoracyjne, ale nie przesadzaj z ich ilością. Bardzo gustowne i zawsze robiące duże wrażenie są niewątpliwie kwiaty oraz świece.
Ułożenie sztućców – o czym powinnaś wiedzieć?
Istnieje szereg rodzajów sztućców przeznaczonych do różnych czynności. Przez wzgląd na to, co będzie podawane na stole, musisz dobierać odpowiednie przybory. Elegancka kolacja wymaga innego zestawu niż zwykłe spotkanie ze znajomymi. Do innych potraw będą pasowały dwudziestocentymetrowe widelce, do innych zwykłe obiadowe. Podobnie jest z łyżkami – do kawy lub lodów podaje się długie łyżeczki, do herbaty przydadzą się inne. Czasami jeden nóż przy talerzu nie wystarczy – do ryb należy przygotować inny, do masła inny itd.
Podstawowe zasady układania sztućców
Najbardziej istotną zasadą układania sztućców jest reguła "zawsze od wewnątrz". Polega ona na takim porządkowaniu przyborów, by jak najłatwiej sięgać po te potrzebne w pierwszej kolejności. Z prawej strony umieszcza się łyżki i noże – zwrócone ostrzem do środka. Po lewej widelce, a nad talerzem łyżeczki i widelczyki do deserów (jeśli na deser przewiduje się podanie serów lub owoców, zamiast łyżeczki należy położyć nóż deserowy). Trzeba pamiętać o tym, że odległość między sztućcami a krawędzią stołu powinna być jednakowa. Zarówno kieliszek do wina, jak i pozostałe szkło, stawia się po prawej stronie powyżej noża a na wysokości nakrycia deserowego.
Ułożenie sztućców a nakrycie rozszerzone
Jeśli przyjęcie będzie składało się z wielu dań i różnych rodzajów napojów, wówczas należy na stole ułożyć więcej przyborów. W takiej sytuacji może się przydać m.in. duży nóż, nóż do przystawek, nóż do ryb, duży widelec, widelec do przystawek, widelec do ryb, łyżka do zupy, łyżeczka deserowa oraz zestaw kieliszków, w tym np. do wina białego, do wina czerwonego, do szampana (na stole może znaleźć się nawet do pięciu kieliszków w określonej kolejności). Zasada układania tak wielu sztućców jest taka sama jak przy normalnym obiedzie. Pamiętaj, ułożenie sztućców musi zgadzać się kolejnością podawanych dań. Oznacza to, że najpierw układa się sztućce do przystawek, potem do zupy, później do dania głównego itd.