Plamy z potu przytrafiają się nam chyba najczęściej. Nieestetyczne, żółte kółka pod pachami często sprawiają, że odzież nie nadaje się już do użytku. Są jednak sposoby, które skutecznie usuną plamy z potu, nawet z delikatnych białych bluzek.


Kilka wskazówek na początek

Najczęstszą przyczyną powstawania plam potu na odzieży jest używanie antyperspirantu. Zawiera on w składzie amoniak, co w połączeniu z potem i wysoką temperaturą zostawia na odzieży brzydko wyglądające, żółte plamy. Jednak oczywiste jest, że większość kobiet nie wyobraża sobie nie używania tego kosmetyku. Co więc zrobić? Zastosuj się do kilku wskazówek: wybieraj antyperspirant, który ma najmniejszą zawartość aluminium. Niestety jest ono powszechnie dodawane do środków przeciwpotowych, a coraz więcej badań potwierdza jego szkodliwość. Mowa tutaj oczywiście o dużo poważniejszych skutkach niż plamy z potu. Aluminium w antyperspirantach może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera i raka piersi. Nie tylko więc dla poczucia komfortu, ale przede wszystkim dla zdrowia warto przeszukać rynek kosmetyczny i znaleźć możliwie najlepszy pod tym względem preparat.


Jak usunąć plamy z potu? Pamiętaj, że powinno się je zmywać natychmiast po pojawieniu się. Jeśli bluzka będzie czekać na pranie kilka dni w koszu w łazience, będzie ci je o wiele trudniej usunąć. Zawsze też czytaj symbole na metkach i pierz odzież zgodnie z zaleceniem.


Mydło + amoniak

Usuwanie plam z potu za pomocą amoniaku to sprawdzony sposób naszych babć. Musisz być jednak uważna i dopasować rodzaj tkaniny do sposobu użycia amoniaku. Jeśli plamy z potu pojawiły się na odzieży bawełnianej, wypierz ją w roztworze amoniaku z wodą w proporcji 1 łyżka amoniaku na 1 litr wody. Jeśli masz do czynienia z tkaniną dużo delikatniejszą, kolorową bawełną lub tkaniną sztuczną, poplamione miejsce przetrzyj roztworem amoniaku i wody (proporcje 1:1, jak w przypadku ubrań bawełnianych). Różnica jest taka, że w tym przypadku odzież delikatnie pocierasz i szybko pierzesz. Nigdy nie pierz jej w przygotowanym roztworze.


Woda utleniona

Innym dobrym sposobem na usunięcie plam potu z ubrań jest użycie wody utlenionej. Jak to zrobić? Przygotuj roztwór wody utlenionej i zwykłej wody w proporcjach pół na pół. Następnie płucz w nim ubrudzoną tkaninę przez pół godziny. Na koniec ubranie wypierz według zaleceń z metki.


plamy z potu


Płyn do prania

Ten środek może się wydać najbardziej banalny, ale warto go wypróbować. Jednak nie chodzi tu o wypranie ubrania w płynie, ale o nałożenie go na plamę. Sposób postępowania jest następujący: zabrudzone ubranie namocz w zimnej wodzie, na plamy nałóż grubą warstwę płynu do prania, a na koniec wystaw je na słońce do momentu wysuszenia. Gdy to nastąpi, ubranie wypierz w pralce według zaleceń z metki. Oczywiście sposób jest możliwy do zrealizowania tylko w przypadku ciepłych pór roku i słonecznych dnia, ale warto go wypróbować.


Soda kuchenna

Plamy z potu nie oprą się też zwykłej sodzie kuchennej. Sodę zmieszaj z wodą w takich proporcjach, aby utworzyła się dość gęsta papka. Nałóż ją na plamę i odczekaj 20 minut. Następnie ubranie wypierz.


Ocet

Zwykły kuchenny ocet ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym, a jednym z nich jest także usuwanie plam z potu. Poradzi sobie on raczej z łagodniejszymi, świeżymi plamami, ale jego dużą zaletą jest to, że zabezpieczy odzież przed szybkim wchłanianiem potu na przyszłość. Nalej trochę octu na plamy z potu i zostaw ubranie na 15 minut. Po wszystkim upierz jak zwykle.


Wybielacz

Ostatnim polecanym przez nas sposobem jest wybielacz do tkanin. Nie jest to metoda uniwersalna, gdyż sprawdza się tylko w przypadku ubrań białych. Musisz także niezwykle uważać z jego użyciem, bo łatwo zniszczyć ubranie. Jednak gdy wszystko inne zawiodło, a zależy ci na białej bluzce, warto skorzystać z wybielacza.


Plamy z potu nie kwalifikują ubrania do wyrzucenia. Zastosuj wybraną metodę, a z powodzeniem będziesz mogła nadal nosić swoje ulubione rzeczy.

Jak skutecznie usunąć plamy z potu? Ocena: 3.8/5 Ilość głosów: 12