Plamy ze smaru najczęściej pojawiają się na odzieży roboczej, nieco rzadziej na innych ubraniach. Niezależnie jednak od tego, gdzie się znajdują, zawsze sprawiają sporo problemu. Zazwyczaj nie pomaga samo pranie, nawet w silnych środkach piorących i odplamiających. Można jednak spróbować domowych sposobów, które dają spore szanse na skuteczne usunięcie plamy. Zobacz co zrobić, aby plamy ze smaru nie spędzały ci snu z powiek.


Masło i smalec rozgromią plamy ze smaru

Smar rozpuszcza się w tłuszczach, stąd też powinnaś właśnie od nich zacząć działania zmierzające do wywabienia plam. Najlepiej wykorzystaj tłuszcze dostępne w domu takie jak masło czy smalec. W przypadku tłuszczów stałych należy posmarować nimi plamę ze smaru, a następnie odczekać godzinę i tępą stroną noża zdjąć nałożony tłuszcz. Po tym zabiegu należy przeprać tkaninę w osolonej wodzie z dodatkiem łyżeczki amoniaku na litr wody oraz wody utlenionej (lub benzyny i terpentyny – w równych proporcjach).


Benzyna ekstrakcyjna

Kolejnym środkiem, który wspomoże cię w walce z plamami ze smaru, jest benzyna ekstrakcyjna. Pod plamę połóż ligninę lub ręcznik papierowy, a następnie zwilżonym benzyną wacikiem lub gazą delikatnie przetrzyj plamę ze smaru. Rób tak do momentu, aż lignina pod plamą i wacik zostaną czyste. Następnie wypierz ubranie w wodzie z płynem do naczyń i proszkiem do prania. Jeśli plama powstała na wełnie lub bawełnie benzynę możesz delikatnie spłukać roztworem amoniaku. Na koniec wypierz ubranie w pralce.

Zanim zaczniesz wywabianie plam benzyną sprawdź w niewidocznym miejscu jak zareaguje na tę substancję tkanina. Musisz pamiętać, że na niektórych materiałach, z których uszyte są ubrania, mogą zostać trwałe ślady nie tylko po smarze, ale również po środkach chemicznych, które zostały wykorzystanie do czyszczenia.


plamy ze smaru wyczyścisz sposobem


Pasta BHP lub koncentrat płynu do naczyń

Z plamami od smaru doskonale radzi sobie również pasta BHP (najlepiej w żelu) oraz koncentrat płynu do naczyń. Jeden z tych środków należy rozpuścić w ciepłej wodzie a następnie energicznie wyprać w niej tkaninę. Jeśli plama jest bardziej uciążliwa możesz nałożyć bezpośrednio na nią pastę BHP lub skoncentrowany płyn do naczyń i pozostawić na 15-20 minut. Następnie wypierz w ubranie w pralce.


Plamy ze smaru grafitowego i molibdenowego

Smar grafitowy i molibdenowy bardzo szybko zabarwiają tkaniny i są trudne do usunięcia. Nie oznacza to jednak, że nie należy próbować ich usunąć. Jeśli plama ze smaru jest świeża i nie jest tłusta spróbuj ją rozpuścić w tłuszczu. Najlepiej do tego celu nadaje się olej jadalny – jest powszechnie dostępny, tani i świetnie się sprawdza. Natrzyj plamę olejem a następnie płynem do naczyń i trąc energicznie przepierz. Powtarzaj czynność tak długo, jak długo smar będzie się rozpuszczał w tłuszczu. Potem wrzuć odzież do pralki i wypierz.


Plamy ze smaru? Tego absolutnie nie wolno zrobić!

Musisz pamiętać, aby tkanin z plamami od smaru nie prasować. Plamy ze smaru pod wpływem wysokiej temperatury utrwalają się na odzieży i później ich usunięcie staje się bardzo trudne, a nierzadko nawet niemożliwe.

Jak usunąć plamy ze smaru? Zobacz nasze sposoby Ocena: 3.4/5 Ilość głosów: 45