Praca w domu nie należy do najprostszych. Jest to forma zarobkowania, która ma swoje plusy. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie ponosimy, pracując w domu. Żeby poznać wszystkie jej plusy i minusy, trzeba samemu spróbować takiej formy pracy. Niezależnie od tego, czy pracujemy w domu, czy w biurze – praca jest pracą i żeby ją wykonywać, musimy zapewnić sobie komfortowe warunki.


Mity dotyczące pracy w domu

Osoby, które całe życie pracują na etacie, mają często mylne wyobrażenia o pracy w domu. Zazwyczaj wydaje się im, że osoby pracujące w domu mają niewiele do roboty, ich praca jest lekka i przyjemna. Dostrzegają oni jej plusy, jednak nie potrafią wyobrazić sobie jej negatywnych stron. Niekiedy my same bagatelizujemy znaczenie naszej pracy w domu i próbujemy ją pogodzić z opieką nad dziećmi, sprzątaniem i gotowaniem. Jest to duży błąd. Nie jesteśmy w stanie jednocześnie pracować i opiekować się dziećmi. Obie te czynności są tak absorbujące, że jeśli spróbujemy wykonywać je jednocześnie, którąś z nich będziemy wykonywać źle. Jako że nie możemy zaniedbać opieki nad dziećmi – naszym podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie im bezpieczeństwa, najprawdopodobniej ucierpią nasze obowiązki zawodowe.


Jeżeli poważnie myślimy o pracy w domu, chcemy czerpać z niej realne dochody, musimy przygotować nasze stanowisko pracy. Łączenie opieki nad dziećmi z pracą nie wchodzi w grę. Jeżeli pracujemy w domu, powinnyśmy posiadać przestrzeń, w której nikt nam nie będzie przeszkadzał. Nasze dzieci powinny na ten czas być w żłobku, przedszkolu lub pod opieką niani. Kiedy pracujemy, powinnyśmy zapomnieć o domowych obowiązkach. W trakcie pracy powinnyśmy skupić się tylko na naszych bieżących zadaniach.


Warto jest przygotować sobie miejsce pracy. Najlepiej, żeby był to osobny pokój, który będzie nam służył jako biuro. Jeżeli nasze możliwości lokalowe nam na to nie pozwalają, warto wydzielić przynajmniej trochę miejsca w pokoju. W naszym miejscu pracy powinno się znajdować tylko to, co jest nam potrzebne do wykonywania obowiązków zawodowych. Dobrze, kiedy na naszym biurku znajdują się wszystkie potrzebne nam akcesoria – nie powinnyśmy przerywać pracy na ich szukanie. Chociaż praca w domu daje nam nieograniczone możliwości – możemy pracować w dowolnych godzinach, lepiej jest ustalić sobie konkretne godziny pracy. Pewna rutyna może być bardzo korzystna dla naszej wydajności. Jeżeli przyzwyczaimy nasz organizm do pracy w określonych porach dnia, łatwiej przyjdzie nam skupienie. Jeżeli chcemy pracować efektywnie, nic nie powinno zaprzątać naszej uwagi.


Podczas pracy warto zrobić sobie przerwę na posiłek, jednak nie powinnyśmy się wtedy zajmować jego przygotowaniem – na to mamy czas wcześniej. Nie powinnyśmy przerywać naszej pracy na rozmowy z koleżankami czy sąsiadkami. Niektórzy nie potrafią zrozumieć, że praca w domu to też praca. Poinformujmy nasze otoczenie, że w tych godzinach jesteśmy niedostępne i poprośmy o niezawracanie nam głowy błahymi sprawami. Jeżeli nie spotkamy się ze zrozumieniem, nie bójmy się zakończyć rozmowy.


praca w domu


Efektywna praca w domu

Jeżeli chcemy, żeby nasza praca w domu była maksymalnie efektywna, powinnyśmy się do niej przygotowywać jak do zwykłej pracy. Dobrym zwyczajem jest eleganckie ubieranie się i wykonywanie makijażu, nawet jeżeli nikt nas nie widzi. Czujemy się wówczas pewniej. Zmiana stroju z domowego na służbowy sprawia, że stajemy się bardziej efektywne, łatwiej się nam skupić na zadaniach do wykonania. Kiedy pracujemy w piżamie, dodatkowo leżąc w łóżku, nie trudno nam o drzemkę, czy myślenie o niebieskich migdałach. Zmianą stroju komunikujemy naszemu mózgowi, że jesteśmy w pracy i mamy konkretne zadania do wykonania.


Choć praca w domu może być wygodna, jeżeli tylko mamy taką możliwość, od czasu do czasu postarajmy się popracować w innym miejscu. Jeżeli pracujemy przed komputerem, nasze zadanie jest ułatwione – możemy wyjść do kawiarni lub skorzystać z biura coworkingowego. Doskonałym pomysłem jest także wycieczka do innego miasta. Obecnie wiele pociągów oferuje nam bezpłatny dostęp do internetu, co sprawia, że nie musimy przerywać pracy w podróży.

Klucz do efektywnej pracy w domu - poznaj go! Ocena: 3/5 Ilość głosów: 2