Jeśli właśnie urządzasz swoje cztery kąty, z pewnością zastanawiasz się nad odpowiednią aranżacją kuchni. W końcu to miejsce, które nierzadko zastępuje salon i gromadzi wszystkich twoich najbliższych skuszonych aromatem twoich kulinarnych dzieł sztuki. Zobacz, jakie kolory ścian w kuchni są najmodniejsze i najbardziej uniwersalne! Przygotowaliśmy dla ciebie mały poradnik projektantki wnętrz!


Kuchenne inspiracje

Zacznijmy od inspiracji. Aby dobrać odpowiedni kolor ścian w kuchni, warto najpierw przemyśleć całą jej aranżację. Nie wszystkie bowiem barwy będą dobrze komponowały się z określonym stylem i tak dla kuchni urządzonej w stylu angielskim lub rustykalnym idealnym wyborem będzie uniwersalna biel. Jednak w kuchni nowoczesnej i nieco surowej dobrze sprawdzi się szarość lub mocna, nasycona barwa. Trudno jednak już na starcie przewidzieć wystrój całego pomieszczenia, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz urządzać swoje mieszkanie.


To nie kłopot. W sieci znajduje się cała masa inspiracji, z których warto skorzystać. Proponujemy przede wszystkim blogi oraz wszelkiego rodzaju pinowe galerie, gdzie miłośnicy designu przesyłają sobie najlepsze projekty znalezione w zakamarkach sieci. Przeglądaj zdjęcia i postaraj się określić styl, w którym chcesz urządzić swoją kuchnię. Nawet jeśli później dokonasz kilku zmian dotyczących mebli, stołu lub dodatków, nie będą one miały wpływu na wystrój całego pomieszczenia.


Pełna uniwersalność, czyli biały kolor w kuchni

Najpopularniejszy kolor ścian w kuchni to z pewnością biel. To kolor, który gwarantuje ci pełną uniwersalność i świetnie skomponuje się z właściwie dowolnym stylem i zarówno ciemnymi, jak i jasnymi meblami. Biała kuchnia wydaje się również większa, ponieważ jasne ściany odbijają więcej światła. Białe ściany w kuchni mają jednak jedną wadę – stosunkowo szybko się brudzą i wymagają odświeżania. Jeśli decydujesz się na jasną aranżację tego pomieszczenia, zdecyduj się na niezmywalną farbę, którą łatwo czyścić – unikniesz w ten sposób konieczności częstego malowania swoich ścian.


kolory ścian w kuchni


Modne kolory ścian w kuchni – postaw na nasycone barwy

Lubisz odważne projekty i chcesz zaaranżować swoją kuchnię w bardzo nowoczesny sposób? W takim wypadku proponujemy mocne i nasycone kolory ścian. Jeśli zdecydujesz się na takie, pamiętaj, aby swoje kuchenne „kompozycje” łączyć na zasadzie kontrastu. Co to znaczy? Jeśli wybierzesz bardzo jasne meble w pastelowych odcieniach, postaw na ciemne kolory ścian. Jeśli jednak szafki i stół będą wykonane z ciemniejszego drewna – wybierz nasycone, ale jaśniejsze barwy. Jeśli twoja kuchnia jest stosunkowo duża lub wychodzi na inne pomieszczenie, możesz wykorzystać także dodatkowy kolor, którym pokryjesz słup konstrukcyjny, kolumnę, wyspę lub jedną ze ścian. Łączenie kolorów jest zabiegiem, który nie tylko nieźle wygląda, ale również powiększa lub wydłuża kuchnię.


Kolory ścian w kuchni w odcieniach pasteli

Pastelowe kolory ścian w kuchni dobrze sprawdzą się zarówno w przypadku jasnych, jak i ciemnych mebli. Mimo wszystko jednak najlepiej pasują do stylu rustykalnego. Jeśli zamierzasz urządzić swoją kuchnię w bardzo kobiecy sposób i planujesz zadbać o wiele dodatków, z całą pewnością możesz postawić na pastelowy róż, beż lub kolor cappuccino. Jasne barwy ocieplają pomieszczenie, jednak pamiętaj, aby nie łączyć podobnych barw obok siebie. Taka kompozycja może okazać się nieatrakcyjna, dlatego też dobrze przełamać ją kilkoma mocniejszymi akcentami.

Kolory ścian w kuchni: uniwersalnie, czy odważnie? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1