Planujesz przeprowadzkę i nie wiesz, jak pomalować ściany w twoim nowym domu? A może stare kolory już ci się znudziły i planujesz coś zmienić? Co jak co, ale malowanie ścian jest rzeczą, która ogromnie zmienia wygląd pomieszczenia, i takie zmiany od czasu do czasu wychodzą na dobre. Ale i kolor nie jest bez znaczenia. Nie chodzi tylko o kwestie wyglądu czy panującą modę, ale o nasze samopoczucie. Dokładnie, to właśnie ono może w dużym stopniu zależeć od kolorów, wśród których spędzamy czas. 


Jak pomalować ściany - wybieramy kolor

Najbardziej popularnym kolorem, na który zwykło się malować ściany, jest biały. Nie jest to bez znaczenia, bowiem ten kolor odbija negatywne emocje i pozytywnie wpływa na zmysł intuicji. Dlatego biały sufit jak najbardziej jest sprytnym rozwiązaniem, aby zachować trochę tego dobrego koloru, ale jednocześnie postawić na coś oryginalnego, a zarazem dodającego energii. Takim kolorem jest czerwony. Dodaje energii i optymizmu. Jednak całe czerwone ściany byłyby lekką przesadą, ale dobrze zadbać o czerwone elementy w swoim otoczeniu, jak choćby czerwone firanki. 


Kolor żółty jest również kolorem dodającym energii, pomagającym skutecznie pozbyć się depresji i przemęczenia. Dodatkowo, podobno ten kolor poprawia pamięć i rozjaśnia myślenie. Jeżeli więc w twojej pracy ściany są żółte – może odbije się to na twoich wynikach? Żółte ściany w pokoju dziecka są również pozytywnym rozwiązaniem, pod warunkiem że nasze dziecko należy raczej do tych spokojniejszych.


Natomiast do sypialni, w której mamy relaksować się i wyciszać, pasuje bardziej spokojny kolor. Zieleń – kolor nadziei, doskonale spełni tę funkcję. Wśród zielonych ścian będzie prawie tak, jakbyśmy sypiali na łonie natury – kojąco. Zielony odpręża, wskazany jest głównie dla osób cały czas spiętych, wiodących stresujące życie.


jak pomalować ściany


Niebieski to kolor również odprężający, ułatwiający zasypianie. W dodatku badania naukowe udowodniły, że kolor ten sprzyja odchudzaniu, a osoby pragnące schudnąć powinny jeść na niebieskich talerzach. Co powiesz więc na kuchnię czy jadalnię w odcieniach niebieskiego?


Nieco podobną funkcję ma fioletowy, który tłumi uczucie głodu. W dodatku zarówno wycisza, relaksuje, jak i poprawia koncentrację. Ludziom ten kolor kojarzy się z czymś smutnym, okresem postu czy żałoby, tymczasem ma on w sobie ogromną moc zwiększania poczucia własnej wartości. Tak więc lustro zawieszone na fioletowej ścianie nie jest wcale głupim pomysłem.


Jednak znacznie bardziej optymistyczny od fioletowego jest różowy. W tym kolorze często malowane są ściany w pokoikach dziecięcych. Kolor ten zmniejsza agresję – więc jego użycie zalecane byłoby nie tylko w pokojach dziewczynek, ale i chłopców. Dodatkowo kolor ten napawa optymizmem i łagodzi poczucie osamotnienia, co jest bardzo ważne wśród dzieci, zwłaszcza jedynaków.


W końcu kolor brązowy – wspomaga przyswajanie wiedzy. Kojarzony jest też z równowagą, spokojem, mądrością. Dzieciom często nie podoba się ten kolor, lecz pomaga on w osiąganiu równowagi emocjonalnej. Zwłaszcza nastolatki powinny spędzać wśród tego koloru więcej czasu.


Czarny związany jest z pewnością siebie i tajemniczością, ale raczej odradzam ten kolor ścian, na pewno też nie pomaga on w przezwyciężaniu depresji.


Wydawać by się mogło: co tam, kolor ścian. Tymczasem same widzicie, jak to bardzo istotne, i jak dzięki jednemu kolorowi możecie się wyciszyć, a dzięki drugiemu zyskać energię. I po co tu kawa?

Malujemy ściany – jaki kolor wybrać? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1