Plamy z trawy wydają się wyjątkowo ciężkie do usunięcia, ale nie martw się – ubranie ze śladami trawy jest do uratowania. Poznaj kilka domowych sposobów.


Kilka podstawowych zasad przy usuwaniu plam z trawy

Z pewnością to z dżinsów najczęściej przychodzi nam usuwać plamy z trawy. Wystarczy chwila podczas zabawy z dzieckiem czy psem w parku, a spodnie już są zabrudzone. Żeby nie psuć sobie beztroskiej zabawy, dobrze poznać najlepsze domowe sposoby na usunięcie plam z trawy i nie przejmować się, gdy zabrudzimy odzież.


Gdy już plama z trawy pojawi się na twoim ubraniu, przede wszystkim nie używaj gorącej wody do jej wywabienia. W ten sposób tylko ją utrwalisz. Używając wybielacza na pobrudzonych białych ubraniach, wykaż się dużą ostrożnością, bo w łatwy sposób możesz zniszczyć materiał, szczególnie ten wykonany z bawełny lub poliestru. Nigdy nie mocz ubrania w środku wybielającym dłużej niż 5 minut.


plamy z trawy


Skuteczne sposoby na plamy z trawy

Poniżej prezentujemy 6 metod, dzięki którym skutecznie usuniesz plamy z trawy.


Kwasek cytrynowy

Do usuwania plam z trawy wypróbuj kwasek cytrynowy. Wystarczy pocierać zabrudzone miejsce kwaskiem aż do momentu zniknięcia plamy. Kwasek cytrynowy jest o tyle skuteczny, że potrafi sobie poradzić także ze starymi plamami. Może dawno zabrudzone dżinsy mają szansę otrzymać drugie życie? Warto spróbować.


Alkohol

Jeśli nie masz pod ręką kwasku cytrynowego, możesz wykorzystać też alkohol. Do usunięcia plam z trawy najlepiej sprawdzi się alkohol 70%. Potrzyj delikatnie plamę szmatką lub gąbeczką nasączoną alkoholem. Zostaw na kilka minut do wchłonięcia. Następnie zmyj wodą. Pamiętaj, że woda musi być zimna, nigdy gorąca.


Lakier do włosów

Możesz też użyć lakieru do włosów – zawiera on w składzie alkohol. Efekt będzie nieco słabszy niż w przypadku czystego, wysokoprocentowego alkoholu, ale czasem jest większa szansa, że będziesz mieć w domu lakier do włosów niż wysokoprocentowy alkohol. Spryskaj plamę lakierem i zaczekaj kilka minut, aż zaschnie, a materiał stwardnieje. Do usunięcia plamy zastosuj szczoteczkę z twardym włosiem i pocieraj nią, aż wykruszysz lakier. W kolejnym kroku nanieś na plamę środek piorący i wypierz według zaleceń dotyczących prania danej tkaniny.


Wybielacz

Wybielacz to sposób, który zadziała tylko na białe ubrania. W tym przypadku musisz działać ostrożnie, bo masz do czynienia ze żrącą substancją, którą łatwo możesz zniszczyć ulubione ubranie. Przed użyciem wybielacza zawsze sprawdź na metce, czy można go używać do danego rodzaju tkaniny. Jeśli jest to dozwolone, postępuj według opisu na środku i nigdy nie trzymaj preparatu na ubraniu dłużej niż 5 minut.


Woda utleniona

Woda utleniona w przypadku plam z trawy szczególnie sprawdzi się przy ubraniach bawełnianych. Zabrudzone miejsce potrzyj przez chwilę szmatką nasączoną wodą utlenioną, a następnie wypierz według zaleceń na metce.


Środek do usuwania plam, detergent

Poszukując najlepszych sposobów na plamy z trawy, nie można też zapominać o istnieniu profesjonalnych środków do usuwania plam dostępnych w drogeriach. Najpierw spróbuj wyprać ubranie, być może plama nie jest tak straszna, na jaką wygląda i w dużej mierze zejdzie podczas zwykłego prania. Jeśli mimo wszystko został ślad, namocz zabrudzone miejsce w środku do usuwania plam. Postępuj według instrukcji. Na koniec znowu wypierz ubranie.


Jak widzisz, jest wiele domowych sposobów, które pozwolą ci pozbyć się plam z trawy. Pozwól więc dzieciom swobodnie się bawić, sama też nie ograniczaj swojej beztroski podczas wygłupów z dziećmi w plenerze. W końcu prawie każdą plamę da się usunąć – trzeba tylko znać odpowiedni sposób.

Plamy z trawy – jak je skutecznie usunąć? Ocena: 3.2/5 Ilość głosów: 4