Plamy ze smaru wcale nie przytrafiają się tylko mechanikom samochodowym. Jeśli masz dziecko – wiesz, jak często brudzi się smarem od łańcucha rowerowego. Co zrobić, aby tak pobrudzona odzież odzyskała drugie życie?


1. Szare mydło

Plamy ze smaru usuniesz przy pomocy tradycyjnego, sprawdzonego od lat, szarego mydła. Zabieg ten będzie skuteczny w przypadku lżejszych, delikatniejszych plam. Potrzyj plamę szarym mydłem. Zadbaj, aby pokryć zabrudzenie naprawdę grubą warstwą mydła. Zostaw na chwilę i poczekaj, aż środek zacznie działać. Następnie spłucz mydło i wypierz ubranie zgodnie z instrukcją. Plama powinna zniknąć.
W przypadku plam uporczywych zastosuj któryś z poniższych sposobów.


2. Masło

Na plamy ze smaru doskonały jest tłuszcz – a jak tłuszcz, to oczywiście masło. Jak go użyć, aby na dobre pozbyć się uciążliwej plamy? Pod plamę podłóż kawałek ręcznika jednorazowego lub chusteczkę higieniczną. To ważne, aby nie zabrudzić masłem pozostałej części odzieży. Masło nałóż wyłącznie na plamę ze smaru i zostaw tak na 15 minut. Po upływie wskazanego czasu zabrudzoną odzież upierz według zaleceń z metki (co oznaczaja symbole na metkach) w ciepłej wodzie z dodatkiem środka piorącego lub szarego mydła. Masło jest jednym z bardziej sprawdzonych sposobów na usunięcie plam ze smaru, więc warto wypróbować je w pierwszej kolejności.


3. Płyn do naczyń

Najzwyklejszy płyn do naczyń to środek, który ma naprawdę wiele zastosowań. Świetnie sprawdzi się także przy usuwaniu plam ze smaru na odzieży. Najlepiej użyć w tym przypadku płynu w koncentracie. Nałóż na plamę sporą warstwę płynu i odczekaj 15–20 minut w przypadku plamy bardzo uciążliwej. Następnie wypierz ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku lub płynu do prania. Jeśli plama jest delikatna, możesz pominąć etap trzymania płynu na plamie i od razu przejść do prania.


plamy ze smaru


4. Benzyna ekstrakcyjna + talk

Benzyna ekstrakcyjna to środek, który pomaga na wiele plam, w tym także na uporczywe plamy ze smaru. Pod plamę ułóż ligninę, gazik lub bawełnianą szmatkę, która zabezpieczy odzież. Czystą szmatkę nasącz benzyną i pocieraj intensywnie plamę. Czynność należy powtórzyć kilka razy, kontrolując, czy bawełniana szmatka wymaga zmiany. Następnie plamę posyp obficie talkiem i zostaw na kilka godzin. Po tym czasie możesz usunąć talk za pomocą roztworu amoniaku (dotyczy tylko ubrań bawełnianych lub wełnianych, na delikatniejsze będzie to za mocny środek) i spłukać wszystko wodą.


5. Pasta do mycia rąk dla mechaników

Pasta do mycia rąk dla mechaników jest przeznaczona do usuwania trudnych plam, głównie oczywiście ze smaru. Pasta potrafi poradzić sobie z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami, warto też zastosować ją do poplamionej smarem odzieży. Pamiętaj tylko, aby nie stosować tej metody do ubrań wyjątkowo delikatnych. Postępuje się z nią podobnie jak z płynem do naczyń – nałóż pastę na zabrudzone miejsce, pamiętając o podłożeniu pod nie ligniny. Odczekaj kilkanaście minut, a następnie upierz ubranie.


6. Boraks

Boraks jest to ekologiczny i bardzo tani środek, który ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym: jest środkiem piorącym i odplamiającym, likwiduje odór zwierzęcej uryny, jest preparatem do odstraszania os, szerszeni, a także mrówek, można nim również czyścić wanny i lodówki. W przypadku plam ze smaru boraks jest szczególnie dedykowany do plam powstałych na odzieży szczególnie delikatnej, np. na jedwabiu. Plamę potraktuj tak jak w przypadku odzieży bawełnianej (pocieranie szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną), tylko na koniec, zamiast amoniaku, zastosuj właśnie boraks. Masz dzięki temu pewność, że benzyna nie zniszczy odzieży.


Plamy ze smaru wyglądają nieciekawie, szczególnie na jasnej lub delikatnej odzieży, ale sposobów radzenia sobie z nimi jest naprawdę wiele. Wypróbuj któryś z powyższych, a przekonasz się, że ubranie jest do uratowania.

Plamy ze smaru – jak je skutecznie usunąć? Ocena: 4/5 Ilość głosów: 12