Prasowanie na niektóre kobiety działa relaksująco. Lubią one włączyć żelazko, ulubiony film lub muzykę i oddać się prasowaniu na kilka godzin. Nie każda z nas jednak podchodzi do tego tematu z podobnym entuzjazmem.


Prasować wszystko?

Wiele kobiet nie wie, jakie rzeczy należy prasować. Ogólnie rzecz ujmując, prasowanie działa korzystnie na większość tkanin i pozwala im zachować oryginalny kształt. Dzięki regularnemu pasowaniu bawełniane koszulki się nie naciągają, a skarpetki zawsze są “w formie”. Niestety nie zawsze mamy na takie prasowanie czas i ochotę, więc wybieramy tylko niektóre rzeczy. Na pewno należy prasować wszystkie ubranka dziecięce. Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, a zagięcia mogłyby ją podrażniać. Wyprasowane na gładko ubranka będą dla dziecka lepsze i nie będą powodowały żadnego dyskomfortu. Dodatkowo wysoka temperatura pomaga pozbyć się różnych bakterii z ubrań dziecka. Na pewno też prasowanie koszuli i ubrań wyjściowych jest obowiązkowe, inaczej będą one wyglądały po prostu niechlujnie i nieciekawie.


Prasowanie bielizny

Czy bieliznę osobistą, taką jak staniki, majtki, bokserki i skarpetki trzeba prasować? Wiele osób to robi i argumentuje swoją decyzję tym, że dzięki temu pozbywają się wszelkich bakterii. Na dobrą sprawę jednak bielizna nie musi być sterylnie czysta, a prasowanie nie rozwiązuje wszystkich problemów, ważniejsze jest odpowiednie pranie – przy użyciu wysokiej temperatury i odpowiednich środków. Prasowanie bielizny jest polecane tylko wtedy, kiedy cierpiało się na jakąś chorobę, która mogłaby być zakaźna, albo na wszawicę. Absolutnie nie powinno się jednak prasować staników. Są one wykonane z delikatnych materiałów, a działanie wysokiej temperatury zniekształca materiał, z którego są wykonane. Przez prasowanie przestają one spełniać należycie swoją funkcję i nie zapewniają pełnego oparcia dla biustu.


prasowanie


Środki wspomagające prasowanie

Wyprasowanie trudnych zagięć nie zawsze jest możliwe, ale istnieją środki, które to ułatwią. Po pierwsze – podczas prania należy stosować płyn do płukania, oczywiście o ile producent ubrań rekomenduje jego stosowanie. Nie powinien on być używany w ubraniach sportowych pewnych typów, ale nie można ich także prasować. Płyn do płukania zmiękcza włókna. Podobną funkcję spełnia płyn do prasowania, który psika się bezpośrednio na ubranie. Do żelazka należy używać specjalnej wody, która pozbawiona jest kamienia, a który mógłby osadzać się na stopie żelazka.


Jak dbać o żelazko?

Przed prasowaniem dokładnie przeczytaj, jaką temperaturę prasowania rekomenduje producent. Użycie zbyt wysokiej temperatury może spowodować stopienie się materiału i jego osadzenie się na stopie żelazka. Przed każdym uruchomieniem żelazka sprawdź, czy nie jest ono brudne. Nie wlewaj do środka nigdy wody prosto z kranu, gdyż może to powodować osadzanie się kamienia. Jak czyścić stopę żelazka? Przygotuj jakąś szmatkę, a następnie rozgrzej żelazko do najwyższej temperatury. Następnie wypuść z niego dużą ilość pary i wyprasuj dokładnie szmatkę. Kamień i inne zanieczyszczenia się na niej osadzą.

Przyjemne i łatwe prasowanie - jak polubić tę czynność? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1