Sprzątanie domu jest czynnością, której nienawidzisz? Wiele kobiet ma podobne uczucia co do sprzątania. Nikt chyba nie lub szorować brudnych naczyń… Poza tym, nieważne jak długo sprzątasz, bałagan powraca w zaledwie kilka chwil. Na szczęście jest kilka sztuczek, które sprawią, że sprzątanie będzie szybsze i przyjemne.


Wyrób sobie dobre nawyki

Sprzątanie pokoju każdego dnia sprawia ci trudność, a potem robisz to raz w miesiącu i masz naprawdę ogromny bałagan? Czas wyrobić sobie dobre nawyki dotyczące sprzątania! Te dobre nawyki niekoniecznie muszą dotyczyć tylko twojej sypialni, powinny dotyczyć każdego pomieszczenia w domu. Najlepszym z nawyków jest robienie rzeczy regularnie, a pomóc w tym może harmonogram sprzątania. W takim harmonogramie zapisz sobie każdy dzień tygodnia. Każdego dnia wpisz to, co musisz robić codziennie. Przykładami takich czynności jest ścielenie łóżek, odłożenie na miejsce zabawek dziecka, pozmywanie talerzy i garnków, zamiecenie podłogi. Potem określ, ile razy w tygodniu musisz sprzątać łazienkę, myć podłogę czy blat w kuchni i wybierz te dni, w których to zrobisz. Kluczem jest rozłożenie sobie sprzątania równomiernie na cały tydzień, ale wybierz sobie dwa wolne dni, w których będziesz robić tylko podstawowe rzeczy. Może to być na przykład weekend lub inny dowolny dzień. Każdego dnia, kiedy uda ci się zrealizować plan dnia, zamaluj ten dzień w kalendarzu na zielono, a kiedy nie uda ci się, to na czerwono. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad tym, w które dni masz największe problemy ze sprzątaniem.


sprzątanie


Zasada pięciu minut

Sprzątanie łazienki wymaga od ciebie poświęcenia pół godziny? Więc sprzątaj ją tylko w określone dni. Kiedy coś wymaga od ciebie mniej niż pięć minut pracy, to zrób to jednak od razu! Przykładem może być odłożenie ubrań do szafy, włożenie nowego prania do pralki, wytarcie blatów w kuchni, zmycie po sobie kubka, odłożenie książki na miejsce czy ułożenie rzeczy na biurku. Zasada pięciu minut jest bardzo skuteczna i pomaga w wyrobienia nawyku regularnego odkładania rzeczy na swoje miejsce.


Ułatw sobie sprzątanie, odgruzuj mieszkanie!

W sprzątaniu bardzo ważny jest punkt, z którego zaczynamy. Jeżeli chcesz, aby twoje wysiłki były owocne, to na początek musisz “odgruzować” swoje mieszkanie. Wyczyść dokładnie każdą szafkę, przejrzyj jej zawartość i wyrzuć rzeczy, które nie są ci już potrzebne. Ten proces zająć może kilka dni, ale na pewno warto to zrobić! Dzięki temu nauczysz się, żeby nie zatrzymywać w domu niepotrzebnych przedmiotów, z których i tak nie korzystasz.


Podzielcie się sprzątaniem

Podziel się obowiązkami z mężem i dziećmi! Każdy, powinien mieć pewne rzeczy do wykonania. Możecie dzielić się rzeczami do wykonania lub też każdego dnia powinien sprzątać ktoś inny. Oczywiście obowiązki powinny być dopasowane do wieku i możliwości dzieci. Jeżeli twoje dziecko ma pięć lat, to może co najwyżej poodkładać swoje zabawki na miejsce i pomóc w zamiataniu podłogi, ale raczej nie będzie w stanie przygotować samodzielnie obiadu. Starsze dzieci mogą mieć więcej obowiązków, na przykład zmywanie czy wyprowadzanie psa na spacer.

Sprzątanie może być łatwe! Nie wierzysz? Sprawdź! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~Arleta
      9 lipiec 2019

      Polecam kupić Roombę - jak podłogi są codziennie czyste to duża ulga, zostaje o wiele mniej pracy