Umiejętność szycia może nas wybawić z wielu trudnych sytuacji. Wiele z nas poświęca dużo czasu i pieniędzy na wizyty u krawca. Niekiedy potrzebujemy skrócić spodnie, innym razem zwęzić spódnicę. Wyobraźmy sobie, ile byśmy zyskały, gdybyśmy potrafiły wykonywać te czynności samodzielnie. Szycie jest umiejętnością, która niewątpliwie przyda się każdej z nas. Zastanawiasz się, jak nauczyć się szyć? Znamy odpowiedź!


Nauka szycia – od czego powinnyśmy zacząć?

Niezależnie od tego, czy chciałybyśmy projektować ubrania, czy jedynie dokonywać drobnych poprawek krawieckich na własne potrzeby – musimy mieć odpowiedni sprzęt. Musi być on dostosowany do naszych potrzeb. Niekiedy wystarczą nam igły i nici, druty i wełna, często jednak musimy zainwestować w maszynę do szycia. Na początek nie potrzebujemy najbardziej zaawansowanego sprzętu, jednak dobrze jest zainwestować w maszynę do szycia dobrej jakości.


Powinnyśmy zdać sobie sprawę, że nawet najprostsze maszyny do szycia to wydatek kilkuset złotych. Warto więc kupić model, który posłuży nam przynajmniej kilka lat. W przypadku maszyn do szycia ważna jest jakość wykonania poszczególnych ich elementów. Jeżeli nie stać nas na dobrej jakości nową maszynę do szycia, znacznie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w sprawny sprzęt używany, niż zakup nowej maszyny kiepskiej jakości. W sytuacji kiedy kupujemy nową maszynę, zwracajmy uwagę na gwarancję, jaką daje producent. Im dłuższa gwarancja, tym lepiej. Jeżeli mamy taką możliwość, poprośmy pomoc w zakupie maszyny do szycia osobę, która potrafi szyć. Będzie ona świadoma, na co warto zwracać uwagę, o co jest nieistotne przy zakupie takiego sprzętu.


Jeżeli stałyśmy się szczęśliwymi posiadaczkami maszyny do szycia, powinnyśmy zainwestować jeszcze w dobrej jakości nożyce krawieckie. Muszą być one idealnie ostre, ich zadaniem będzie bowiem perfekcyjne krojenie różnorodnych materiałów. Dobrze jest kupować nożyce od renomowanych producentów. Da nam to gwarancję, że będą nam one służyły przez lata. Do szycia potrzebujemy również dobrych jakościowo nici. Akcesoria krawieckie możemy kupować w pasmanteriach – jeżeli planujemy duże zakupy, nie jest to najlepsze wyjście. W takich miejscach zazwyczaj płacimy więcej. Ciekawą alternatywą jest hurtownia krawiecka lub też aukcje internetowe, gdzie możemy znaleźć dobrej jakości produkty w bardzo przystępnych cenach.


jak nauczyć się szyć


Jak nauczyć się szyć?

Jeżeli posiadamy już wszystkie niezbędne do szycia akcesoria, możemy przystąpić do nauki szycia. Wiele kobiet z powodzeniem uczy się szyć samodzielnie. W internecie można znaleźć wiele poradników, z których można krok po kroku nauczyć się szycia. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok i spróbować coś uszyć. Na początku nasze wyroby prawdopodobnie nie będą idealne, jednak z czasem dojdziemy do perfekcji. Jeżeli mamy możliwość, skorzystajmy z porad babci lub cioci. Jeżeli nikt w naszym otoczeniu nie zajmuje się szyciem, możemy wybrać się na warsztaty lub kursy szycia, które dostępne są w większych miastach. Alternatywą są indywidualne praktyki u krawcowej. Wiele zakładów krawieckich oprócz swojej podstawowej działalności prowadzi również naukę szycia.

Jak nauczyć się szyć – pierwsze kroki Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1