Każda fanka intensywnie pomalowanych ust wie, jak łatwo przez nieuwagę zabrudzić swoje lub cudze ubranie szminką oraz jak ciężko to później doczyścić. Warto dowiedzieć się, jak domowym sposobem usunąć plamy ze szminki, aby pobrudzona rzecz nie była od razu skazana na wyrzucenie.


Plamy ze szminki na ubraniach

Najczęściej szminką brudzimy ubrania – swoje podczas ubierania i zdejmowania, a cudze w wyniku bliskich kontaktów. Jeśli lubisz malować usta wyrazistymi kolorami, zabrudzenia są wyjątkowo dokuczliwe. Jednak istnieją sposoby na usunięcie śladów szminki – ubranie da się uratować.


Sprawdzonymi metodami na usunięcie plam ze szminki jest użycie chlorku amoniaku lub alkoholu metylowego. Możesz też zastosować benzynę ekstrakcyjną. Warto jednak pamiętać, że metoda usunięcia plam jest zależna od rodzaju ubrania, jakie zabrudzisz. Delikatne tkaniny najlepiej odtłuścić przez posypanie talkiem albo spranie płynem do naczyń. Nanieś trochę wybranego środka, delikatnie wetrzyj i pocieraj tkaninę do usunięcia plamy. Następnie upierz w sposób wskazany dla danego rodzaju tkaniny.


Plamy ze szminki na jedwabnej bluzce czy spódnicy najskuteczniej usuniesz za pomocą spirytusu denaturowanego. Nasącz szmatkę i delikatnie pocieraj.


Ubrania z białej bawełny najlepiej nasącz eterem, a następnie czystym alkoholem, po czym wypierz bluzkę. Do wybawienia plamy na białych ubraniach świetnie nada się także wybielacz.
Jeśli plama powstała na tkaninie płóciennej, wystarczy samo wygotowanie materiału.
Ubrania ze sztucznej tkaniny zabrudzone szminką najlepiej najpierw natłuść wazeliną, następnie zabrudzenie zetrzyj płatkiem kosmetycznym, a ubranie upierz w wodzie z dużą ilością mydła.


plamy ze szminki


Plamy ze szminki na dywanie

Zdarza się, że szminką ubrudzimy dywan. Problem jest o tyle poważniejszy, że mamy do czynienia z rzeczą drogą, której nie sposób wymieniać na nową przy każdym zabrudzeniu. Trzeba znaleźć dobre sposoby na usunięcie plam.


Jedną z nich jest zastosowanie chemicznego rozpuszczalnika przeznaczonego do tkanin. Przed użyciem sprawdź na małej powierzchni, jak dywan zareaguje na rozpuszczalnik. Jeśli nic się nie stanie, na plamę nałóż przy pomocy gąbki niewielką ilość rozpuszczalnika. Wcześniej jednak delikatnie zbierz z dywanu nadmiar szminki, uważając jednak, aby nie powiększyć plamy.


Jeżeli plama nie zejdzie po użyciu rozpuszczalnika, możesz spróbować roztworu płynu do mycia naczyń, wody i octu. Zmieszaj dwie szklanki wody, łyżkę płynu do naczyń i łyżkę octu i taką mieszankę nałóż na plamę za pomocą czystej gąbki. Poczekaj kilka minut, aż roztwór się wchłonie. Gdy doczyścisz plamę, przetrzyj miejsce gąbką nasączoną zwykłą wodą, a następnie przyłóż szmatkę i poczekaj, aż płyn wsiąknie.


Tapicerka

Metoda postępowania w przypadku plam na tapicerce jest bardzo podobna jak w przypadku dywanu. Warto tu zastosować rozpuszczalnik przeznaczony do tkanin. Tutaj jest również ważne, aby usunąć nadmiar kosmetyku za pomocą szmatki lub gąbki. Nie wcieraj plamy ani jej nie rozcieraj, delikatnie zdejmuj nadmiar szminki. Następnie przejdź do usuwania plamy za pomocą rozpuszczalnika tak jak w przypadku dywanu.


Detergenty

W usuwaniu plam ze szminki przydatne są domowe sposoby, ale możesz też sięgnąć po detergenty z drogerii. Sprawdzony sposób naszych mam i babć to wybielacz. Ograniczeniem jest tutaj kolor ubrania – sprawdzi się tylko do plam na białych tkaninach. Na inne ubrania możesz zastosować odplamiacz do ubrań. Stosuje się go w różnych wariantach – możesz nałożyć go na plamę i zostawić na kilka godzin, a następnie ubrać, dodać do prania w pralce lub wypłukać w niewielkiej ilości wody z dodatkiem płynu.


Plamy ze szminki wydają się nie do usunięcia, jednak jest kilka domowych sposobów, które mogą pomóc. Pamiętaj też, że ostatecznym ratunkiem może być oddanie ubrania do pralni chemicznej. Tam powinni sobie poradzić z każdym zabrudzeniem.

Usuwamy plamy ze szminki - poznaj skuteczne, domowe sposoby! Ocena: 4/5 Ilość głosów: 6