Kupno mieszkania to ważna i brzemienna w skutkach decyzja. Nierzadko podejmujemy ją jeden raz w życiu. Powinna być doskonale przemyślana pod wieloma aspektami. Jakie pytania powinnaś sobie zadać, zanim podpiszesz umowę i kupisz mieszkanie?


Mieszkanie dla mnie, czy na wynajem?

Ta podstawowa kwestia będzie determinowała wybór odpowiedniego lokalu. Mieszkanie, które ma pełnić funkcję lokaty kapitału oraz przynosić wymierne zyski z wynajmu, powinno być dopasowane do typu potencjalnego lokatora. Najliczniejszą grupą osób decydujących się na wynajem są studenci. Zazwyczaj wymagają taniego w utrzymaniu lokalu, który będzie miał osobne pokoje. Lokalizacja w pobliżu uczelni to must have. Drugą dużą grupą wynajmujących są firmy zapewniające mieszkania dla pracowników. Tutaj znaczenie może mieć standard oraz bliskość biur czy stref ekonomicznych. Zanim kupisz nieruchomości dla siebie, to stwórz listę priorytetów, dzieląc je na te konieczne oraz godne rozpatrzenia.


Samotnie, czy z rodziną?

Zależnie od tego, czy zamierzasz mieszkać samotnie, czy też masz rodzinę o zróżnicowanych potrzebach, twój wybór będzie celował w inny zakres ofert sprzedaży. Odpowiadając na pytanie, jak kupić mieszkanie dla kilku osób, musisz wziąć pod uwagę możliwość realizacji ich najważniejszych potrzeb (zarówno tych tyczących się zarówno powierzchni lokalu, układu pomieszczeń jak i lokalizacji).


Lokalizacja

Zanim kupisz mieszkanie, przeanalizuj jego lokalizację. Dostępność infrastruktury miejskiej, połączenia komunikacyjne (zarówno bliskość przystanków czy stacji metra, jak i dogodny dojazd do obwodnic bądź większych dróg regionalnych), sąsiedztwo terenów zielonych oraz miejsc w których można spędzać wolny czas – to podstawowe parametry, zwracające uwagę klientów. Zastanów się, czy wolisz mieszkać w wieżowcu w ścisłym centrum, czy może w kameralnej inwestycji na przedmieściach? Określ minimum wymagań, poniżej którego nie możesz zejść i pod tym kątem szukaj inwestycji dla siebie.


mieszkanie


Nowe, czy używane mieszkanie

Cena bywa w tym pojedynku decydującą kwestią. Ponadto centra miast często są tak mocno zurbanizowane, iż mieszkanie w pożądanej lokalizacji jest możliwe tylko w istniejących już budynkach. Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzesz, zawsze sprawdź status prawny lokalu oraz to, czy nie zalegają na nim inne zobowiązania finansowe.


Charakterystyka wnętrza

Mały apartament z jednym pokojem, a może rozległe mieszkanie z dwoma łazienkami? Wymagania względem wielkości i układu pomieszczeń powiązane są najczęściej z ilością osób mających je zamieszkiwać, ale nie jest to regułą. Być może potrzebujesz pokoju przeznaczonego na biuro czy pracownię albo marzy ci się wyjątkowo przestronny salon. Zastanów się, czy odpowiada ci wariant z aneksem, czy też wolisz osobną kuchnię. Rozważ możliwość osobnego WC, które nie będzie blokowało łazienki. Przeanalizuj również układ okien względem stron świata – wszystkie skierowane na południe bądź północ to dość ryzykowne posunięcie.


Mieszkanie a plany na przyszłość

Jak kupić mieszkanie, żeby służyło przez wiele lat? Spróbuj nakreślić ramowy plan swojego życia. Wiadomo, jest to niezwykle trudne i mało sprawdzalne posunięcie, jednakże pozwala określić charakter dobrze dopasowanego lokalu. Planujesz w najbliższym czasie dzieci? Zastanów się, czy w dwóch pokojach na 48 m2 będzie wam wygodnie, gdy maluch się urodzi? Może warto zdecydować się na większą nieruchomość, by za 2 czy 5 lat, nie żałować wyboru.


Estetyka a możliwości finansowe

Kolejne pytanie, jakie musisz sobie zadać podczas zakupu mieszkania brzmi: jakie mam wymagania estetyczne? Jednych zachwycać będą okazałe lofty z panoramicznymi oknami, inni okażą się zwolennikami klasycznych rozwiązań architektonicznych o kameralnym charakterze. Oczywiście wchodzimy tutaj na grząski grunt finansów. Często jesteśmy zmuszeni rezygnować z realizacji marzeń, gdyż nasze oszczędności bądź zdolność kredytowa nie podołają określonym wydatkom. Nie zniechęcaj się, promocje deweloperskie, przedsprzedaże czy oferty ostatnich lokali to możliwości na zakup nowego mieszkania na atrakcyjnych warunkach. Jeżeli planujesz odkupić lokal używany, to śledź na stałe portale ogłoszeniowe – czasem dotychczasowemu właścicielowi zależy na szybkiej sprzedaży i jest w stanie podjąć negocjacje cenowe.

Zanim kupisz mieszkanie, zadaj sobie te pytania! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1