Śniadanie - najważniejszy posiłek w ciągu dnia, będący zarazem najczęściej pomijanym. Niektórzy nie chcąc przyjmowania dodatkowych kalorii, rezygnują właśnie ze śniadań. Tymczasem jest to największy błąd, jaki mogą popełnić. To właśnie śniadania dostarczają energii na cały dzień, decydują o skuteczności przemiany materii, niwelują ochotę na przypadkowe podjadanie w trakcie dnia. A zresztą: same przeczytajcie.


1. Śniadanie dostarcza energii po całej nocy

Podczas nocy spada poziom glukozy we krwi, stąd rano jest szczególnie ważne, by szybko go podnieść. Dzięki temu mózg będzie w stanie prawidłowo pracować, poprawi się pamięć i koncentracja.


2. Jedzenie śniadań zwiększa odporność

To nie mit, że najedzony (nie mylić z przejedzony) organizm broni się przed różnymi infekcjami lepiej niż niedożywiony. To dlatego podczas choroby mamy lub babcie tłukły nam do głowy, że aby wyzdrowieć, musimy jeść. Śniadanie przyjmowane po całonocnej przerwie od jedzenia jest szczególnie ważne.


śniadanie


3. Jedzenie śniadań to pierwszy krok do utrzymania prawidłowej masy ciała

Jeżeli ktoś chce się odchudzać, a nie je śniadań, jego szanse są marne. Jeżeli nie dostarczymy organizmowi pierwszego, najważniejszego posiłku, po kilku godzinach rzucimy się na byle co, dopadnie nas tak zwany wilczy głód, który jest największym zagrożeniem dla zgrabnej sylwetki. Z kolei gdy zjemy śniadanie, nasz metabolizm przyśpiesza, czyli organizm szybciej spala kalorie. Pożywne śniadanie nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo podjadania między posiłkami, ale sprzyja również mądrym wyborom żywieniowym, dzięki temu że unikniemy niepowstrzymanej ochoty na niezdrową, a smaczną żywność.


4. Śniadanie sprzyja funkcjonowaniu układów: trawiennego i krwionośnego

Brak śniadania oznacza pusty żołądek. Ten z kolei zaczyna wydzielanie zbyt dużej ilości kwasów żołądkowych, które niszczą śluzówkę. Zauważmy też, że osoby niejedzące śniadań częściej boli głowa, mają zawroty lub nawet mdleją - to skutki zbyt niskiej ilości glukozy we krwi.


5. Śniadanie jest pozytywnym akcentem każdego dnia

Kwestie zdrowia fizycznego odsuńmy na chwilę na bok. Spójrzmy na chwilę na to, jak śniadanie pozytywnie może wpływać na naszą psychikę. Jest codziennym, porannym rytuałem, a w życiu potrzebujemy takich powtarzalnych wyznaczników rozpoczynającego się dnia. Śniadanie powinno być poranną przyjemnością, przy której pozytywnie nastroimy się na dany dzień. Stąd warto zadbać o produkty nie tylko pełnowartościowe, zdrowe, ale także i smaczne. Przykładowe produkty polecane na śniadania to: ciemne pieczywo, muesli, mleko, twaróg, jaja, orzechy i nasiona, warzywa, miód.


Nie zapominajmy o śniadaniach, aby zdrowie nie zapomniało o nas! :)

5 powodów, dla których nie powinnyśmy unikać śniadań Ocena: 2.8/5 Ilość głosów: 4
Komentarze(1)
    • ~Celia
      30 styczeń 2017

      Do tego ja zawsze, nawet jak nie mam czasu na śniadanie to przynajmniej kubeczek Mix Fix Cao i banana z rana.