Zaczynam dietę od poniedziałku, o rany jest środa. Znów muszę czekać tyle dni… Zaczynam po świętach. Jestem na diecie, ale przecież jest sezon grillowy, jedna kiełbaska nikomu nie zaszkodzi. Albo odwrotnie, mam plan diety na 1500 kalorii, zjem tylko 1200, zaoszczędzę przed weekendem. O rany, naprawdę jadłospis diety zakłada łososia? Przecież to tłusta ryba, zjem lepiej kurczaka. Znacie to? Tak, to właśnie najlepsza droga do tego, żeby rzucić dietę i zaliczyć efekt jo-jo. Nie rób tak. Są skuteczne sposoby, by przetrwać na diecie. Oto kilka z nich.


Luźny posiłek lub dzień urlopu

Największym problemem dla osób na diecie jest chwila, gdy patrzą w swój plan diety czy jadłospis diety i zdają sobie sprawę z tego, że nie ma tam zwyczajowych, ulubionych potraw, są liczne ograniczenia, będzie problem w sytuacjach towarzyskich itd. Psychika zaczyna wtedy naprawdę wariować, nikt nie lubi przecież ograniczeń. Pomysłem na rozwiązanie tego problemu może być zaplanowanie jednego posiłku w tygodniu (proponujemy piątkową kolację, bo często łączy się z obowiązkami towarzyskimi bądź relaksem po tygodniu pracy). Niech to będzie ulubiona potrawa – ale dokładnie zaplanowana. Może to być kolacja na mieście, nawet fast food. Pozostałe posiłki tego dnia niech będą lekkie i zgodne z planem diety. Celebruj tę chwilę już od środy, jeśli masz kryzys – powiedz sobie – tak jestem na diecie, ale byle do piątku, zjem wtedy ukochanego cheeseburgera i frytki albo pozwolę sobie na tłuste sery i dwie lampki wina. To balsam dla duszy i pozwala cieszyć się dietą. Jeśli chcesz więcej luzu, zaplanuj cały dzień bez diety. Oczywiście – ostrożnie. Niech to będą 3 posiłki i dwie przekąski, nie szalej. Jeśli boisz się o skuteczność diety, zaplanuj szalony dzień wolności kulinarnej raz na dwa tygodnie.


Wszyscy lubimy dostawać nagrody

Ty też, prawda? To się nagradzaj, masz do tego prawo. Wpisz nagrody w plan diety. Za prawidłowo wypełniony jadłospis diety przez tydzień – lody w weekend. Za stracone pół kilograma – nowy cień do powiek. Za stracone 10 kilogramów – SPA z przyjaciółką na cały weekend. Ograniczają cię tylko twoja wyobraźnie i twoje potrzeby. Ale pamiętaj – nagrody muszę być za konkretne osiągnięcia, te, które wydają ci się trudne. Nagrody należy zaplanować wcześniej oraz dokładnie wpisać je w plan diety.


przetrwać na diecie


Wizualizacja, czyli nieco wyższa szkoła jazdy

Rozluźnij się, ubierz wygodnie, usiądź w spokoju i wyobraź siebie szczupłą, sprawną, radosną, przyciągającą spojrzenia. Wyobraź sobie siebie w stroju, który ci się podoba i o którym marzysz, a nie mogłaś do tej pory go założyć ze względu na tuszę. Rób tak kilka dni, aż ten spójny obraz zacznie pojawiać się w twojej głowie na każde zawołanie. Przywołuj go w chwili kryzysu, gdy chcesz sięgnąć po niezdrową przekąskę lub złamać dietę. Oto twój cel, oto nowa ty, dla tej pięknej kobiety warto się poświęcić i odłożyć paczkę chipsów. Taki obraz pomoże ci przetrwać na diecie – bo już wiesz, dokąd zmierzasz.


Proste triki – doskonałe wyniki

Jest szereg trików, które pomagają przetrwać na diecie, bo trochę oszukują nasz mózg i oczy. Jedz z małych talerzy, miseczek i mniejszymi niż zazwyczaj sztućcami. Celebruj tyle posiłków, ile się da. Nie zawsze jest to możliwe – ale jeśli masz okazję, nie jedz „w biegu”. Siadaj do posiłku, wyłącz telewizor, nie rozkładaj gazety. Delektuj się każdym kęsem, nawet jeśli to tylko sałata z oliwą i grzanka. Odczekaj 20 minut po każdym posiłku, tyle ośrodek głodu i sytości potrzebuje by „zdecydować”, że organizm się najadł. Nie bierz w tym czasie dokładki, nawet jeśli masz wielką ochotę, może się okazać, że nie będzie już potrzebna. Pij napoje bez kalorii – wodę, herbaty owocowe. Jeśli lubisz słodkie napoje gazowane – oszukuj. Zmieszaj mocną herbatę owocową z gazowaną wodą, wrzuć plasterki cytrusów i liście mięty.


Wyluzuj się z planem

Paradoks? Ależ nie. By przetrwać na diecie, warto określi swój długofalowy cel. Należy go podzielić na mniejsze cele. Cel należy określić realistycznie i do niego dostosować plan diety. A luz? Jeśli coś po drodze nie wyjdzie, jeśli zjesz coś niedozwolonego, jeśli waga stoi jak zaklęta – wyluzuj. Spójrz na swój cel długofalowy, który określiłaś i powiedz sobie: nie wyszło – ale mam dużo czasu, nadrobię na dystansie. Czasem frustracja z powody niewielkiej porażki potrafi spowodować, że nie umiesz dłużej przetrwać na diecie. Nie trać z oczu celu, ale odpuszczaj sobie czasami.

5 skutecznych sposobów, jak przetrwać na diecie Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1