Fitness Boot Camp to nowy typ treningu grupowego, który stał się już popularny w krajach zachodnich i powoli przebija się na szczyt popularności również w Polsce. Jest to trening wytrzymałościowy, który przypomina szkolenie amerykańskich rekrutów – nie każdemu przypadnie zatem do gustu. Wiadomo jednak, że kobiety lubią wyzwania, a przy tym Boot Camp Fitness wspaniale odchudza! Co warto wiedzieć o tym nowym rodzaju sportu?


Boot Camp Fitness

Trening Boot Camp jest ogromnie popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie niemal każdy – decydując się na uprawianie sportu – zapisuje się właśnie na ten grupowy trening. W Polsce ta forma ćwiczeń bardzo powoli toruje sobie drogę na szczyt – łatwo nie jest, ponieważ to forma ćwiczeń przeznaczona nie dla każdego. Trzeba mieć w sobie dużo samodyscypliny, aby wykonywać wszystkie polecenia i wytrwale angażować się w każde ćwiczenie. Trening należy do grupy wytrzymałościowych, zatem jest raczej ciężki. Kto jednak lubi przygody, adrenalinę płynącą w żyłach i wyzwania, będzie się czuł jak w domu!


Warto wybrać się choć na jeden trening i sprawdzić swoje możliwości – wiele osób myśli, że nie podoła, a potem na miejscu okazuje się, że świetnie sobie poradziły! Ćwiczenia można również wykonywać w klubach fitness.


ABC Boot Camp Fitness

Wiele osób zastanawia się, na czym dokładnie polega trening Boot Camp? Otóż jest on w większości podzielony na 3 etapy. Każde spotkanie również dzieli się na 3 części. O co dokładnie w tym chodzi?


- Etap I to przygotowanie do właściwego treningu. Trwa on 8-10 tygodni, a każde spotkanie około 30-45 minut, przy czym grupa spotyka się 2 lub 3 razy w tygodniu.


- Po zakończeniu etapu I, grupa przechodzi do grona średniozaawansowanych trenujących i przez kolejne 6-8 tygodni spotyka się od 3 do 5 razy w tygodniu na sesje trwające nawet godzinę.


- Etap III angażuje trenujących na tyle, iż grupa ćwiczy nawet 2 razy dziennie (norma to 5-6 razy w tygodniu). Każde spotkanie trwa co najmniej godzinę (maksymalnie półtorej godziny).


Każde spotkanie składa się z kilkuminutowej rozgrzewki, która ma przygotować ciało do intensywnego treningu. Po niej następuje seria ćwiczeń, wykonywanych pod czujnym okiem trenera. Mogą to być pompki, przysiady, podskoki, wymachy nóg, zawody czy modyfikacje znanych ćwiczeń. Szefem jest trener, który ustala zasady i którego trzeba bezwzględnie słuchać – dyscyplina na tego typu spotkaniach jest na tyle surowa, że porównuje się je do treningów wojskowych. Nie warto jednak aż tak się bać – trenerzy są bowiem pomysłowi i kreatywni, a treningi bardzo szybko stają się przyjemnością. Ze spotkania na spotkanie rośnie również kondycja uczestników Boot Camp, co sprawia, że i ćwiczenia stają się bardziej zaawansowane. Na początku trening jest dostosowany do możliwości grupy – a na Boot Camp Fitness zgłaszają się osoby w naprawdę różnej kondycji fizycznej.


boot camp fitness


Obóz Boot Camp

Oprócz regularnych treningów, zainteresowani tą formą aktywności mogą zapisać się na obóz. Nie są to łatwe wyjazdy – obóz przypomina wypad wojskowy. Jednakże po powrocie z niego siły i wydajność naszego organizmu znacznie wzrastają. Tak bardzo, iż jest to w łatwy sposób zauważalne. Organizatorzy planują dodatkowo różnorakie sportowe atrakcje, urozmaicające treningi. Mogą to być wspinaczki górskie, biegi na orientację czy marszobiegi. Kto lubi wyzwania i jest pewien swojej formy, powinien się zdecydować na taki atrakcyjny wyjazd.


Cena tygodniowego wyjazdu na taki obóz wynosi ok. 2 tysiące złotych, choć może zostać oszacowana nawet na 5 tysięcy. Wszystko zależy od urozmaiceń, jakie zaplanowali trenerzy dla swoich podopiecznych.

Boot Camp Fitness – nowy trening grupowy Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1