Aktywność fizyczna to bardzo ważny element życia każdego człowieka. Rozwiązanie to może mieć różny charakter – jedni preferują zdrowe zmęczenie, czyli intensywny wysiłek wyciskający pot z czoła, inni natomiast zdecydowanie wolą spokojny relaks. Najpopularniejsze ćwiczenia relaksacyjne to pilates i joga, bardzo podobne, a jednak zawierające wiele różnic. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet zastanawia się, którą alternatywę wybrać. 


Pilates czy joga – co wybrać?

Wiele osób wychodzi z założenia, że efektowne ćwiczenia to przedsięwzięcia, które powodują natychmiastowe zmęczenie fizyczne i sprawiają, że na czole ćwiczącego pojawiają się krople potu. Wiadomo jednak, że w przypadku wielu osób istnieją przeciwwskazania medyczne, które uniemożliwiają korzystanie z siłowni czy nawet fitness.


W tym przypadku optymalną alternatywą okazują się ćwiczenia relaksacyjne, do których bez wątpienia zalicza się joga. Joga, podobnie jak pilates, korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie człowieka, pozwala wyciszyć się wewnętrznie, odstresować, a co ważniejsze, optymalnie wzmacnia mięśnie głębokie całego ciała. Efekty takie trudno uzyskać podczas standardowych ćwiczeń na siłowni.


Obydwie opcje zarówno joga, jak i pilates przynoszą wiele korzyści, zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Każda z nich ma sporo zalet, nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, które rozwiązanie wybrać.


joga


Joga i jej charakter

Większość osób kojarzy jogę z medytacją, czyli głębokim wyciszeniem. Jest w tym stwierdzeniu sporo racji, joga to doskonały sposób, by jednocześnie ćwiczyć ciało i umysł.


Korzenie jogi sięgają starożytnych Indii, czyli czasów, gdy priorytetem był kompleksowy rozwój osobisty człowieka. Poszukiwano wówczas optymalnych sposobów, by uzyskać pożądane efekty.


Bardzo ważną funkcję odgrywa część gimnastyczna jogi, aczkolwiek należy pamiętać, że jest to wyłącznie jeden z wielu uzupełniających się elementów. Poszczególne pozycje jogi określane są mianem asan, a ich zasadniczym zadaniem jest umożliwienie poznania własnego ciała, jego ograniczeń, a przy tym maksymalne wzmocnienie mięśni i stawów, przyspieszenie przemiany materii i oczyszczenie organizmu.


Aby uprawiać jogę wystarczy mata, odrobina chęci i samozaparcia.


Pilates – alternatywa jogi

Znacznie krótszą i mniej bogatą historię ma pilates, czyli system ćwiczeń, którego nazwa pochodzi od nazwiska ich twórcy. Z założenia ma to być połączenie klasycznej jogi, baletu oraz ćwiczeń izometrycznych, czyli alternatywa znacznie bardziej rozbudowana.


Podczas treningu wykorzystywane są specjalistyczne akcesoria, niezbędne do wykonywania poszczególnych ćwiczeń.


Pilates w rzeczywistości daje korzyści zdrowotne podobne do jogi, nie mniej ma on nieco inny, bardziej rozbudowany charakter. Zasadniczą różnicą jest dynamika ruchu podczas pilatesu, w jodze przeważają pozycje statyczne.


W tym momencie pojawia się pytanie, którą formę wybrać? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z założenia pilates powinny wybierać osoby energiczne, preferujące dynamikę, natomiast joga sprawdza się głównie w przypadku osób spokojnych, wyciszonych.


Optymalną alternatywą jest wypróbowanie obydwóch rozwiązań i wybór korzystniejszej propozycji, uwzględniając przy tym indywidualne potrzeby organizmu.

Co lepsze: pilates, czy joga? Podpowiadamy! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~Agnieszka
      6 luty 2019

      Niezdecydowanym polecam medytację. Jest taka książka "Medytacja dla sceptyków". Po każdym rozdziale są ćwiczenia medytacyjne odnoszące się do tego rodziału. Fajna rzecz, bo możesz wypróbować wiele ćwiczeń i odnaleźć swoje ulubione.