Produkty dietetyczne robią w naszym kraju prawdziwą karierę. Możemy je spotkać w niemal każdym sklepie. Często sięgamy po nie, kiedy się odchudzamy lub szczególnie zależy nam na utrzymaniu szczupłej sylwetki. Czy słusznie? Lekarze i naukowcy przestrzegają przed produktami oznaczanymi jako light czy fit. Warto zapoznać się z ich składami i sprawdzić, w jaki sposób wpływają one na nasze zdrowie.


Co zawierają produkty dietetyczne?

Kiedy mamy ochotę sięgnąć po produkty dietetyczne, koniecznie przeczytajmy ich etykietę. Hasła takie jak light, slim czy fit podstępnie wzbudzają nasze zaufanie. Sięgamy po takie "produkty dietetyczne" w nadziei, że spożywanie ich sprawi, że nie przytyjemy. W wielu wypadkach jest to założenie błędne. Pamiętajmy, że oznaczenia te zostały wprowadzone przez producentów w celu zwiększenia sprzedaży. Batony, które często reklamowane są jako nie zawierające cukru, zazwyczaj zawierają substancje zastępcze, które choć mniej kaloryczne nie są bezpieczne dla naszego zdrowia. Zamienniki cukru to na przykład aspartam, który jest już powszechnie uznawany za substancję rakotwórczą. Inne niezdrowe słodziki to sorbitol czy mannitol. Innym bardzo znanym zamiennikiem cukru jest fruktoza, czyli naturalny cukier występujący w owocach. Produkty, które są dosładzane fruktozą często zawierają ogromne jej ilości, co nie sprzyja zachowaniu zdrowia. Ponadto fruktoza w nadmiarze jest bardziej szkodliwa niż cukier – powoduje ona odkładanie się tłuszczu w narządach wewnętrznych, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.


produkty dietetyczne


Nie oznacza to jednak, że wszystkie produkty oznaczane jako dietetyczne są szkodliwe. Występują również ich zdrowsze warianty, które zawierają bezpieczne i naturalne słodziki, takie jak na przykład stewia czy ksylitol. Żeby odróżnić zdrową żywność od chwytów marketingowych, konieczne jest czytanie etykiet. Pamiętajmy, że nasza dieta odchudzająca, oprócz zmniejszonej zawartości kalorycznej, powinna być również bogata w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu składniki odżywcze. Nie możemy zastąpić zróżnicowanego jadłospisu nawet najbardziej naturalnymi produktami typu light. Spożywanie ich powinno być więc okazjonalne, nie może stać się dla nas codziennym zwyczajem.


Tłuszcz niezbędny w naszej diecie

Wiele produktów typy light czy slim reklamowanych jest jako nie zawierające tłuszczu. Dobrze jest zdawać sobie sprawę z faktu, że produkt, który nie zawiera tłuszczu nie staje się automatycznie zdrowy. Choć ograniczenie spożycia tłuszczu jest rekomendowane w przypadku większości diet odchudzających, nie możemy go całkowicie wykluczyć. Tłuszcze są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Właściwie zaprojektowana dieta zawiera stosowną ilość tłuszczów. Dobrze jest zdawać sobie sprawę, że część niezbędnych nam witamin rozpuszcza się w tłuszczach. Bez obecności tłuszczów witaminy te nie są przyswajane przez organizm. Dodatkowo produkty często oznaczane jako beztłuszczowe zawierają zwiększoną ilość cukrów, co sprawia, że ich ostateczna wartość kaloryczna nie różni się wiele od standardowych wersji.

Co musimy wiedzieć o produktach dietetycznych? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1