Idealna figura to pojęcie, które jest niejednoznaczne i trudno je dookreślić. To, co obecnie uznawane jest za kanon piękna, diametralnie się różni od standardów, z którymi kojarzyło się piękne kobiety jeszcze pięćdziesiąt lat temu (nie sięgamy do barokowych kanonów piękna, w których im kobieta była grubsza, tym uznawana za atrakcyjniejszą). Idealna figura to przede wszystkim figura zdrowa, czyli bez nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, bez wad postawy (garbienie się sprawia, że nasza figura się zmienia) i taka, która pozwala nam czuć się atrakcyjnymi. Istnieje kilka typów figur, które można wyróżnić ze względu na ich cechy charakterystyczne.


Figura klepsydry

Figura klepsydry to najbardziej pożądana przez kobietę figura – oznacza bowiem proporcje idealne. Linia ramion i linia bioder kobiecych są symetryczne, czyli żadna z tych części ciała nie wystaje poza tę drugą. Linia ramion idzie w parze z biustem, który ma podobny wymiar co biodra. Kobieta posiada wcięcie w talii, które znacznie się wyróżnia. Talia jest dużo szczuplejsza od bioder i biustu. Idealna różnica  wynosi 30 cm (proporcje doskonałe, do których często kultura się odwołuje to 90–60–90).


Figura klepsydry pozwala na noszenie niemal wszystkich krojów ubrań. Jedyne ograniczenie, które się pojawia, to ograniczenie wzrostu. Kobieta klepsydra, jeśli nie jest wysoka, powinna unikać spódnic sięgających do połowy łydki. Dużo lepsze będą spódnice dłuższe lub krótsze. Przy figurze klepsydry nie warto też ubierać bardzo luźnych bluzek, ponieważ ukryją największe atuty figury.


każda figura jest inna i trzeba nauczyć się podkreślać jej atuty


Figura jabłko

Figura jabłko to najmniej pożądana przez kobiety figura. Inaczej nazywana jest figura chłopięcą. Figura jabłko oznacza, że linia bioder i linia ramion się pokrywają, jednak kobieta o figurze jabłka nie posiada wcięcia w talii. Biust nie zaznacza się, ponieważ ginie optycznie. Kobiety jabłka najczęściej jednak mają szczupłe i zgrabne nogi, które są ich największym atutem. Kobiety o figurze jabłka powinny nosić ubrania taliowane, które podkreślają paskiem wcięcie. Należy natomiast unikać ubrań bezkształtnych i workowatych, którymi próbują ukrywać mankamenty figury. Powinny pokazywać nogi i jeśli lubią swój biust, pomyśleć o dekoltach.


Figura gruszka

Figura gruszka to z biologicznego punktu widzenia najbardziej pożądana figura przez mężczyzn. Jest to figura, której cechą charakterystyczną i rzucająca się w oczy są biodra – większe od górnych partii ciała. Linia ramion jest węższa od miednicy, wcięcie w talii jest, ale nie odznacza się tak, jak w przypadku klepsydry, ponieważ biust jest mniejszy i ramiona węższe. Figura gruszki biologicznie kojarzy się z płodnością, stąd teoria, że jest to typ urody, który mężczyznom podoba się najbardziej. Kobiety o figurze gruszki powinny unikać rozkloszowanych spódnic i sukienek. Dużo lepiej wyglądają w wąskim spódnicach czy spodniach rurkach. Na górę za to mogą zakładać ubrania z bufkami lub poduszkami, żeby podkreślić linię ramion i powiększyć ją optycznie, uzyskując odpowiednie proporcje sylwetki.  

Co oznacza idealna figura? Czy faktycznie istnieje? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1