Na początek zdefiniujmy, czym jest metabolizm. A jest to ogół reakcji, zachodzących w organizmie, które prowadzą do wykorzystania składników odżywczych z pożywienia do podtrzymania podstawowych procesów życiowych. Metabolizm – inaczej przemiana materii, u jednych zachodzi szybciej, a u drugich wolniej. Zależy to od wielu czynników, między innymi wieku, stylu życia. Jednak metabolizm można przyśpieszyć. I może warto o tym pomyśleć, gdyż gwarantuje to utrzymanie szczupłej sylwetki.

 

Metabolizm – jak działa i po co go przyspieszać?

Która z nas nie chciała by mieć szybkiego metabolizmu? Takie osoby mogą dużo jeść, nie uprawiać aktywności fizycznej, a mimo tego utrzymywać szczupłą sylwetkę. Jakbyśmy to dziś powiedziały: marzenie ściętej głowy. A jednak takich osób jest mnóstwo. Jak one to robią? Zazdrościmy im. A zamiast podtrzymywać duszącą zazdrość, lepiej zastanowić się, jak możemy podkręcić własny metabolizm.


Co przyspiesza metabolizm?

Zdecydowanie przyśpieszają metabolizm ćwiczenia wykonywane w interwałach. Przykładowy trening interwałowy odbywa się na bieżni i polega na tym, że przez 30 sekund biegniemy swoim normalnym tempem, a na 30 sekund maksymalnie przyśpieszamy. I tak na zmianę. Oczywiście na początku możemy w normalnym tempie biegać minutę, żeby mieć więcej czasu na odpoczynek i wyrównanie oddechy. Intensywny trening interwałowy nie powinien trwać dłużej niż 20 minut, nie licząc rozgrzewki i rozciągania. Interwały można również wykonywać podczas jazdy na rowerze, ćwiczeń na orbitreku czy pływania. Co najważniejsze, po takim treningu organizm spala kalorie jeszcze 24 godziny po zakończeniu ćwiczeń.


jak przyspieszyć metabolizm


Innym przykładem na zwiększenie metabolizmu jest zadbanie o większą ilość masy mięśniowej, gdyż mięśnie zużywają o wiele więcej energii niż tkanka tłuszczowa. Jak podaje poradnikzdrowie.pl: „Przeciętna 30-letnia kobieta, która ćwiczy siłowo 2 razy w tygodniu przez 30–40 minut, po 4 miesiącach podnosi swój metabolizm spoczynkowy o około 100 kcal”.


Spożywanie dużej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 również może przyśpieszyć metabolizm, dlatego warto sięgać po produkty je zawierające takie jak: ryby morskie, orzechy, olej lniany, awokado, ewentualnie dodatkowe suplementy.


Herbata zielona nie bez powodu jest uważania za sprzymierzeńca szczupłej sylwetki. To wszystko dzięki katechinom w niej zawartym, które wpływają na przyśpieszanie utleniania tłuszczu oraz powodują wytwarzanie energii i ciepła w wyniku trawienia. Stąd doskonale poprawiają metabolizm.
Również ważne jest jedzenie śniadań, najpóźniej do godziny po obudzeniu, a także dostarczanie organizmowi witamin z grupy B, a także minerałów takich jak: wapń, fosfor, magnez, sód, potas, cynk, selen, jod, mangan. Ich niedobór może doprowadzić do spowolnienia metabolizmu.
Jak widzimy, nie jesteśmy bezradne wobec naszego metabolizmu i zawsze możemy chociaż odrobinę go przyśpieszyć. W dodatku z danych przykładów wynika, że wcale nie jest to trudne.

Czym jest metabolizm i jak przyspieszyć? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~sali
      1 wrzesień 2019

      ważna jest odpowiednia dieta, ważne jest też żeby nie mieć zaparć. ja się ich pozbyłam stosując kapsułki Debutir. one regulują pracę moich jelit i dzięki nim już nie mam takich problemów.