Zarówno wielkie góry, jak i mniejsze górki posiadają wielu swoich zwolenników. Pomimo że górskie wędrówki nie należą do najłatwiejszych, to nie brakuje tych, którzy zdobywanie górskich szczytów kochają z całego serca. Co takiego fascynującego jest w górach? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.


Bliskość natury

Na co dzień raczej nie mamy styczności z naturą, zwłaszcza jeśli żyjemy w dużych miastach. Cała natura ogranicza się do drzewa rosnącego koło domu lub osiedlowego parku. Tymczasem głęboko w sobie mamy zakorzenione pragnienie bliskości z naturą niczym pierwotni ludzie. Górskie wędrówki pozwalają nam tego doświadczyć. Dzięki nim możemy obudzić w sobie zapomniane wzruszenie, poczucie estetyki, docenić piękno otaczającej nas roślinności, a nawet poobserwować życie zwierząt. Bliskość z naturą daje o wiele więcej, niż nam się wydaje. Nie tylko wzbudza zachwyt i napawa szczęściem, ale wspaniale uspokaja, koi zszargane nerwy, pomaga zapomnieć o wszystkim, co niemiłe.


Górskie wędrówki na wzmocnienie kondycji

W końcu góry to swego rodzaju trening nie tylko dla mięśni nóg, ale wzmacniający ogólną kondycję, poprawiający krążenie i samopoczucie. W świecie, w którym wyłącznie siedzimy w biurach, samochodach i na kanapie przed telewizorem, bardzo ważny jest ruch. Nie każdy ma czas i ochotę, by kilka razy w tygodniu odwiedzać siłownię, jednak trening górski nie dosyć że jest zupełnie bezpłatny, to jeszcze można go połączyć z oglądaniem natury i spotkaniami z bliskimi. Może być to forma aktywności, która jest zarówno pożyteczna, jak i przyjemna.


górskie wędrówki


Czas na własne przemyślenia bądź spotkania z bliskimi

Niezależnie od tego, czy wybieramy się na wędrówkę górską w samotności, czy zabieramy na nią cała rodzinę – nie będzie to zmarnowany czas. W przypadku pierwszego będziemy mogły w końcu w pełni przemyśleć własne życie, bliżej poznać siebie, zastanowić się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, a może i nawet wpaść na pewien kreatywny pomysł. Pobyt w samotności na łonie natury ogromnie sprzyja kreatywności. Natomiast jeżeli wybierzemy wędrówkę z rodziną – to również cenny czas, który możemy wykorzystać, rozmawiając z innym, wzajemnie się wspierając i poznając. Wspólne górskie wędrówki to również wspaniały pomysł na randkę. Bo gdzie poznać prawdziwą twarz swojego ukochanego, jak nie w obliczu górskich wyzwań?


Satysfakcja z dotarcia do celu

Pomimo że już sam spacer, wędrówka, dostarcza nam przyjemności, to nic nie równa się z radością dotarcia do celu po wielogodzinnym trudzie wspinaczki. Czy to schronisko, czy szczyt górski może być punktem, w którym zrozumiemy, że wszystko można osiągnąć własną wytrwałością. To przekłada się również na codzienne życie. Stąd ludzie, którzy często zdobywają góry, są zwykle bardziej zdeterminowani w swoich codziennych dążeniach do celu – gdyż wiedzą, że finalna nagroda daje większą satysfakcję aniżeli zmęczenie wynikające z dążenia do celu.

Człowiek lgnący do natury – za co kochamy góry? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1