„Najlepsza motywacja? Wystarczy, że koleżanka w pracy zwróci uwagę”.

Diet jest tak wiele jak motywacji do samego odchudzania. Dlaczego się odchudzamy? Istnieje cała masa przyczyn i każdy z nas ma swoje indywidualne powody, aczkolwiek liczy się jedno – nasze osobiste chęci i sposób ich realizacji. Niejednokrotnie do podjęcia pracy nad własną sylwetką wystarczy niepochlebna opinia na temat naszej wagi ze strony środowiska. To często skutecznie nas motywuje, a także fakt, że najbliższa przyjaciółka również podjęła jakieś działania w celu zmniejszenia swojej wagi. To wszystko wpływa na nas pozytywnie i zwykle bywa skuteczniejsze niż sam diet coaching.


Co to jest diet coaching?

To całkiem nowe pojęcie i dość skuteczna metoda. Diet coaching jest swoistym rozwojem świadomości dotyczącej własnego sposobu odżywiania, stylu życia oraz ustalaniem programu mającego na celu zmianę naszych nawyków i przyzwyczajeń. Do tego rodzaju sposobów uciekają się najczęściej te osoby, które nie potrafią sobie poradzić z własnym stylem życiem. Jedzenie jest dla nich uzależnieniem bądź nigdy nie miały żadnej wiedzy na temat zdrowego sposobu egzystowania. Nic dziwnego – społeczeństwo nie było uczone, jak należy zdrowo się odżywiać. Piramida żywieniowa Polaków została odwrócona i raczej wzbraniamy się przed spożywaniem zdrowych warzyw. Lubimy mięso, a pod wieczór sięgamy po słodycze. Nie potrafimy efektywnie bilansować naszej diety, a wszelkie próby zmiany utartych od dzieciństwa zwyczajów są często skazane na porażkę. Jeśli więc nie oddamy się w czyjeś ręce, trudno będzie przyjąć kurs na zdrowie.


Cele diet coachingu

Osoba udająca się do dietetyka coacha szczegółowo dzieli się z nim swoim stylem życia, poziomem aktywności, upodobaniami żywieniowymi, a ten stara się stworzyć taki program, który zmieni te wszystkie złe przyzwyczajenia. Następny etap jest jednak najtrudniejszy, ponieważ polega na realizacji tej zmiany. Chodzi o wdrożenie zaproponowanych modyfikacji i uskutecznianie ich krok po kroku. Istotne będą wypracowanie samokontroli oraz poprawa naszej świadomości. Jeśli pozytywnie przebrniemy przez ten proces, uzyskamy kontrolę nad własnym organizmem, a także przyjmiemy pełną odpowiedzialność za swoje życie.


diet coaching


Motywacja dotycząca podjęcia diety

Motywacje są różne. Kobiety zwykle zwracają dużą uwagę na to, jak są postrzegane. Wystarczy więc krytyczna uwaga w ich kierunku i zaczynają coś w sobie zmieniać. Mężczyźni zaś traktują dietę bardzo zadaniowo. Jeśli lubią wyzwania, to ich walka o zdrowie i piękną sylwetkę może być bardzo prosta. Zwykle to oni dużo częściej podejmują się ćwiczeń fizycznych, sportów itp. Jeśli jednak od początku nie mają ochoty nic w sobie zmieniać, to w żaden sposób nie uda się ich do niczego zmusić. Kobiety zaś częściej podejmują diety, ale też szybko z nich rezygnują. O przykrym komentarzu w naszym kierunku szybko się bowiem zapomina i ponownie wraca się do starych, niewłaściwych przyzwyczajeń żywieniowych.


Okazuje się jednak, że motywacja wynikająca z nas samych jest dużo bardziej efektywna i trwa dłużej aniżeli motywacja zewnętrzna. Nie wystarczy więc, że zachwycimy się osobą z okładki, która pięknie wygląda. Chcemy być tak jak ona, ale tylko przez krótką chwilę, a zaraz potem taka wizja się nam nudzi lub staje się zbyt mało prawdopodobna i po prostu nierealna.


Jak sprawić, aby dieta była skuteczna?

Diet coach pomaga nam zrozumieć i wprowadzić zasady zdrowego żywienia. Opracuje nam plan działania, ścisły plan posiłków – a my po prostu obserwujemy, jak zaczynamy się czuć zaraz po ich zjedzeniu. Szybko zauważymy zmianę, ponieważ najczęściej spożywa się po prostu produkty o bardzo wysokim indeksie glikemicznym, co oznacza, że szybko czujemy się nasycone. Jednocześnie jesteśmy ospałe i ciężkie. Łatwo więc zauważyć zmianę, że nasze życie staje się inne, lepsze, gdy zaczynamy też jeść inaczej.


Diet coach pracuje więc nad naszą świadomością, ale także w sposób widoczny pokazuje, że można żyć inaczej. Jeśli zasmakujemy tej zmiany, stanie się dla nas przyjemna i efektywna. Potem proces przebiega już lawinowo. Motywacja znajduje się sama, bo zaczynamy tracić zbędne kilogramy. Ubrania stają się nagle za duże, a koleżanki z pracy widzą, że coś z nas ubyło. To krzepi i pcha do dalszego działania. Diet coach nie jest więc tylko dietą, której musimy się bez opamiętania trzymać i czekać, aż dojdzie do wyznaczonego końca. To kompletna zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych, wszystkich swoich przyzwyczajeń na nowe, lepsze i, co najważniejsze, zdrowsze!


Zacznij czerpać przyjemność z diety i jedzenia

Jedzenie to przyjemność, a przez diety zaczynamy ją sobie odbierać. Kontrolujemy się i przestajemy jeść smacznie. Nie o to właśnie chodzi w diet coach. Zmiana swoich nawyków żywieniowych to świadomy wybór, dzięki któremu czujemy się lepsi. Jeśli nagle zaczynamy czuć bezpośredni związek pomiędzy jedzeniem pietruszki i piciem koktajli witaminowych a lepszym samopoczuciem i zwiększoną witalnością, to chcemy przy tym pozostać. I to jest właśnie najważniejszy cel diet coachingu.

Alternatywą może być również wsparcie odchudzania spalaczem tłuszczu Berrator - opinie na jego temat są rewelacyjne.

Diet coaching, czyli skuteczna motywacja Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1