Niedługo zima będzie dobiegać końca, przyjdą coraz cieplejsze dni, a ty będziesz chciała się pokazać w krótkiej sukience. Niestety twoje nogi pozostawiają wiele do życzenia, podobnie jak brzuch, ewidentnie wyróżniający, kiedy zakładasz któreś z bardziej obcisłych ubrań. Zastanawiasz się nad podjęciem diety. Diety-cud wyglądają kusząco, ale czy w ogóle cokolwiek dają? I czy w ogóle jakiekolwiek wyrzeczenia dietetyczne opłaca się podejmować? Przeczytaj.


Diety-cud

Zacznijmy od tych, które mają największe wzięcie, a najmniejszą skuteczność. Jak to jest? Kobietom obiecuje się wiele diet - często absurdalnych - po których schudną. Są to zazwyczaj diety oparte na wybranych składnikach: bananowa, kapuściana, białkowa, a nawet o zgrozo, spotkałam się z czekoladową. Diety-cud też zazwyczaj do minimum ograniczają ilość przyjmowanych kalorii, do tego stopnia, że stosując je chodzisz głodna i rozdrażniona. Niedługo trzeba czekać na efekt jojo. Gdy tylko minie czas stosowania diety i widzisz, że naprawdę schudłaś, rzucasz się na tony czekolady, kilogramy pizzy i litry piwa. I twoja waga nie tylko wraca do poprzedniej, ale robi się jeszcze większa niż na początku. I takie diety nie mają sensu! To przez takie “cuda” zrażacie się do zdrowego odżywiania i kontrolowania ilości spożywanych kalorii. Jeżeli ktoś wam obiecuje, że trwale schudniecie, jedząc 3 banany dziennie, nie bierzcie tego serio. Bo schudniecie, ale na krótko, a poza tym, co to za chudnięcie, kiedy do organizmu nie są dostarczane wszystkie potrzebne mikro i makroskładniki.


nieskuteczne diety


Suplementy to tylko uzupełnienie diety!

Kobiety okropnie łapią się na wszelkie marketingowe haczyki w dziedzinie urody. Niestety. I tutaj też wiele firm oferuje suplementy, po których magicznie się schudnie. I tutaj jasno wam powiemy: na rynku nie ma ŻADNEGO suplementu, po którym można schudnąć, jeżeli nadal grubo przekraczacie zapotrzebowanie kaloryczne, jecie słodkie i tłuste potrawy. Jeżeli ktoś twierdzi, że przy jego suplemencie można jeść wszystko, nie ćwiczyć i chudnie się w mgnieniu oka, nie wierz jego słowom, gdyż to naciągacz i oszust. Suplementy możesz stosować dodatkowo do diety i ćwiczeń. Możesz, ale nie musisz, bo bez nich też możesz schudnąć.


Aktywność fizyczna

O ile bez suplementów możesz schudnąć, bez ruchu trochę średnio. To znaczy jest to możliwe, ale czy chodzi ci o to, aby było widać wszystkie twoje kości, czy raczej zamiast nimi wolałabyś się popisać widokiem mięśni? A tych samą dietą nie zbudujesz. Aktywność fizyczna nie tylko wspomoże i przyśpieszy efekty odchudzania, ale i poprawi twoje samopoczucie psychiczne, sprawność, wydolność, a nawet wzmocni poczucie własnej wartości. Chyba więc warto trochę poćwiczyć, zamiast narzekać, że przeróżne diety nie pomagają.


Racjonalne odżywianie

Na początku wiele osób potrzebuje mieć rozpisaną dietę. I taka dieta ma sens pod warunkiem, że jest to racjonalne odżywianie, oparte na dużej ilości różnorodnych składników, oraz że jest ułożona specjalnie pod nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Co innego będzie jadł 40-letni mężczyzna, ważący 80 kg, a co innego 18-letnia dziewczyna, ważąca 50. Może być tak, że same wkrótce opanujecie zdolność do układania i zarządzania własną dietą. W końcu wszystko opiera się na racjonalnym odżywianiu, doborze odpowiedniej ilości białka, tłuszczy i węglowodanów, także sporej porcji witamin i minerałów. Co najważniejsze, żywiąc się w ten sposób - nie chodzicie głodne. Spożywacie 5 posiłków dziennie, więc nie musicie nerwowo odliczać godzin do obiadu. Poza tym jeżeli raz zjecie coś niezdrowego (np. podczas spotkania ze znajomymi), później tylko zmniejszycie porcję kolejnego posiłku i wasza dieta nie legnie w gruzach, jak w przypadku niektórych diet cud, w których jakiekolwiek “wykroczenie” powoduje przymus zaczynania diety od początku.


Jeżeli nie wiecie, od czego zacząć, dobrą pomocą może się okazać strona www.jestemfit.pl tematycznie bardziej związana z dziedziną dobrego odżywiania.


Życzę wam powodzenia i jak najmniej dietetycznych grzeszków! ;)

Dieta – czy to się opłaca? Czyli jak skutecznie schudnąć Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1