W ostatnich latach fitness kluby cieszą się sporą popularnością. Coraz więcej ludzi zaczyna interesować się różnymi sportami i prowadzeniem aktywnego stylu życia, chcąc w taki sposób dbać o swój wygląd i zdrowie. Jest to, rzecz jasna, bardzo pozytywna i godna pochwały tendencja, choć warto pamiętać, że taka praca nad sobą nigdy nie jest prosta. Jeśli mamy określone cele, jakie chcemy tu osiągnąć, to jedynie dzięki odpowiedniemu podejściu będziemy w stanie odnieść sukces.


Ćwiczenia w domu czy z innymi?

Jedną z najważniejszych decyzji jakie będziesz musiała podjąć rozpoczynając pracę nad swoim ciałem, jest to, czy będziesz ćwiczyć samodzielnie w domu, czy też wybierzesz siłownię lub w fitness klub. Oba te rozwiązania mają zarówno wady i zalety, przez co należy przyjrzeć się im nieco bliżej.


Ćwiczenie w domu oznacza przede wszystkim sporą niezależność. Sama wybierasz, w których godzinach chcesz ćwiczyć i możesz dostosować cały swój plan treningowy do własnego trybu życia. Oczywiście, do klubu fitness także możesz chodzić o wybranych godzinach – niektóre z nich, zwłaszcza te w większych miastach, są czynne nawet przez całą dobę. Nie wszyscy jednak mieszkają wystarczająco blisko, aby samo dotarcie do takiego miejsca nie pochłaniało im cennego czasu w ciągu dnia.


Kolejną sprawą są koszty. Wykupienie miesięcznego karnetu do klubu fitness w najlepszym przypadku będzie cię kosztowało około 100 zł, choć ceny mogą oczywiście znacznie się od siebie różnić w zależności od konkretnego miejsca. Niektóre osoby muszą doliczyć do tego dojazdy, przez co miesięczny koszt takiej przyjemności może wzrosnąć nawet do kilkuset złotych.


Z drugiej strony ćwiczenie w profesjonalnym klubie fitness ma wiele zalet. Przede wszystkim będziesz tutaj pod opieką wykwalifikowanych trenerów, co znacznie ułatwi ci uzyskanie zadowalających efektów. Na początku takiej współpracy opiszesz im po prostu, co dokładnie chciałabyś osiągnąć i będziesz mogła pozostawić im zadanie przygotowania dla ciebie planu treningowego czy nawet ułożenie diety. Będziesz miała też pewność, że wszystkie ćwiczenia wykonujesz w prawidłowy sposób. W razie czego pod ręką zawsze będzie ktoś, kto odpowie na wszelkie twoje pytania.


Kluby fitness są ponadto znacznie lepiej wyposażone. Można oczywiście spróbować urządzić swoją domową siłownię, ale potrzebujesz do tego sporo wolnej przestrzeni i pieniędzy. W takim klubie będziesz miała z kolei do dyspozycji bardzo szeroki wybór sprzętu.


Jeśli zdecydowałaś się na ćwiczenie w klubie fitness, dobrze się do tego przygotuj i wybierz odpowiednie miejsce, do którego będziesz chodziła.


fitness klub


Jak wybrać odpowiedni fitness klub?

Obecnie przynajmniej jeden fitness klub można znaleźć w większości nawet niewielkich miasteczek w Polsce. Oczywiście w dużych miastach miejsca te mogą być znacznie lepiej wyposażone i bardziej profesjonalne, ale nie jest to reguła. Wybierając odpowiedni dla siebie klub, należy kierować się przede wszystkim jego lokalizacją. Jest to chyba oczywiste, że najlepszy klub to taki, który znajduje się w pobliżu twojego miejsca zamieszkania. Oszczędzisz sobie tracenia czasu na dojazdy, a ponadto sam powrót z intensywnego treningu może być często bardzo męczący.


Przed wybraniem konkretnego fitness klubu należy zapoznać się z jego ofertą. Najlepiej jeśli w miejscu takim pracują wykwalifikowani instruktorzy, którzy oferują indywidualny plan treningowy. Takie "luksusy" nie kosztują zwykle wiele, a jednocześnie uzyskanie zadowalających efektów pod okiem specjalisty zawsze jest znacznie łatwiejsze.


Wyposażenie fitness klubu też jest bardzo ważne. Warto wybrać takie miejsce, w którym znajdziesz odpowiednio szeroki wybór sprzętu do ćwiczeń. Dzięki temu będziesz mogła przygotować dla siebie faktycznie wszechstronny trening.


Nie wszystko da się sprawdzić na podstawie samej oferty czy strony internetowej. Jeśli nie wiesz, jaki klub fitness będzie dla ciebie najlepszy, warto zapoznać się z opiniami innych ludzi. Ci bardziej doświadczeni na pewno sprawdzili już kilka miejsc tego typu i będą w stanie powiedzieć, które z nich jest najlepsze.


Jak się przygotować do treningu w fitness klubie?

Przed pierwszą wizytą większość pań zastanawia się, jaki sprzęt do klubu fitness trzeba ze sobą zabrać. Na szczęście nie musimy inwestować w zbyt wiele rzeczy, bowiem całe wyposażenie treningowe powinniśmy mieć zapewnione już na miejscu. W naszej gestii leży jednak odpowiednia odzież. Warto wybrać coś wygodnego i lekkiego. Jeśli nie wiesz, jakie buty do klubu fitness wybrać, przejdź się po prostu do dobrego sklepu sportowego. Idealna odzież to w dużym stopniu kwestia indywidualna, przez co każda z nas musi wybrać coś, co będzie pasowało wprost do jej potrzeb. Przy wybieraniu butów zwracaj uwagę nie tylko na rozmiar, ale także typ stopy – unikniesz dzięki temu niepotrzebnego ryzyka kontuzji.

Fitness klub – czy warto zdecydować się na karnet? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1