Ćwiczenia w ciąży – kiedy można je wprowadzić?
Ciąża może mieć różny przebieg. Jeśli nie pojawiają się żadne komplikacje, kobieta bez obawy może zdecydować się na odpowiedni zestaw ćwiczeń, dostosowany do jej możliwości i predyspozycji fizycznych.
Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Sprawdź pierwsze objawy ciąży!
Ćwiczenia w ciąży są jak najbardziej wskazane i przynoszą pożądane efekty po porodzie, zapewniając szybki powrót do dawnej formy, a także sprawność fizyczną, która okazuje się niezbędna w przypadku młodych matek. Warto także podkreślić, że regularna gimnastyka w ciąży pozwala zniwelować wiele dolegliwości stricte fizycznych, m.in. pojawiające się obrzęki oraz bóle krzyża.
Wskazanym rozwiązaniem gimnastycznym dla przyszłych mam jest stretching, czyli ćwiczenia rozciągające, dzięki którym mięśnie stają się bardziej elastyczne i rozgrzane. Wskazane jest także pływanie, które pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie oraz ćwiczenia mięśni Kegla, zmniejszające ryzyko nacięcia krocza podczas porodu.
Jeśli jednak mamy do czynienia z ciążą zagrożoną, jakakolwiek gimnastyka jest zakazana. Owszem, można wykonywać lekkie i nieobciążające ćwiczenia, ale tylko w sytuacji, gdy lekarz prowadzący wyrazi na to zgodę.
Co dają ćwiczenia w ciąży?
Aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę w przypadku każdego człowieka. Gimnastyka dla kobiet w ciąży to specjalnie opracowane zestawy ćwiczeń, które zoptymalizują mięśnie, niwelując tym samym wiele nieprzyjemnych dolegliwości.
Należy jednak pamiętać, że kobiety ciężarne mają znacznie mniejszą wydolność fizyczną, dlatego też intensywność i czas treningu muszą być ustalane indywidualnie. Powodem tej sytuacji jest znaczny przyrost masy ciała podczas ciąży.
Odpowiednio dobrane ćwiczenia dla kobiet w ciąży mają jednak wiele zalet – zmniejszają i zapobiegają powstawaniu obrzęków i żylaków, zwiększają pojemność płuc, przeciwdziałają zaparciom, wspomagają filtrację nerek, zwiększają ruchomość kręgosłupa oraz wszystkich stawów, uelastyczniają i rozciągają mięśnie brzucha, a także poprawiają samopoczucie.
Gimnastyka w ciąży powinna być prowadzona wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Skuteczne wzmacnianie mięśni
Ważną kwestią w przypadku kobiet w ciąży jest wzmacnianie mięśni. W tej sytuacji optymalną alternatywą są ćwiczenia mięśni Kegla, zalecane przez lekarzy ginekologów i położne. Wzmocnienie mięśni Kegla zapewnia łatwiejszy i bardziej kontrolowany poród, ponadto często niwelują wycieki z pęcherza moczowego oraz pojawiające się hemoroidy.
Pomocne okazują się także ćwiczenia rozciągające, które bardzo korzystnie wpływają na kręgosłup. W tej sytuacji optymalną alternatywą jest joga, która dodatkowo uspokaja i uczy prawidłowego oddechu.
Zdecydowanie wykluczyć należy aerobic, jazdę na nartach oraz jazdę konną.