Kobiety dojrzałe, czyli po 50. roku życia, często walczą z nadprogramowymi kilogramami. Nierzadko jest to walka trudna, a efekty niewielkie – główną przyczyną takiej sytuacji jest to, że w tym wieku metabolizm znacznie zwalnia. Tym samym łatwiej dorobić się dodatkowych kilogramów. Aby odchudzanie było skuteczne, trzeba wyeliminować z diety tłuste potrawy, cukry proste oraz znacznie ograniczyć kaloryczność spożywanych posiłków.


Odchudzanie w okresie menopauzy

Menopauza to trudny okres w życiu kobiety. W widoczny sposób obniża się metabolizm, czego efektem w wielu przypadkach są nadprogramowe kilogramy. Przyczyną nadwagi są także wahania hormonalne, przede wszystkim znaczny wzrost estrogenów.
Schudnięcie po pięćdziesiątce to łatwych nie należy, aczkolwiek nie jest ono niemożliwe.
Dieta odchudzająca dla pięćdziesięciolatki powinna opierać się na lekkostrawnych, niskokalorycznych produktach. Ważne są także racjonalne żywienie oraz aktywność fizyczna.


Planując odchudzanie w okresie menopauzalnym, należy pamiętać, że jest to czas, gdy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, większość z nich ma podłoże hormonalne.
Przede wszystkim wzrasta ilość tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zmniejszeniu tkanki mięśniowej. Obniża się także wydolność organizmu oraz sprawność układu pokarmowego.
Są to zmiany nieodwracalne, zgodne z naturą, których trudno unikać, aczkolwiek istnieje możliwość, aby zmniejszyć ich intensywność poprzez racjonalne, zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczną dostosowaną do własnych możliwości.


Problemy z odchudzaniem po pięćdziesiątce

Większość kobiet w okresie menopauzy przybiera na wadze mimo stosowania takiej samej diety co wcześniej. Ważną funkcję w tej kwestii odgrywają hormony, które w znacznym stopniu stymulują nasz organizm.
Bardzo ważne są także czynniki psychologiczne, głównie wahania i spadki nastroju, problemy ze snem, a także depresja. Są to czynniki, które często niwelują skuteczność odchudzania i minimalizują możliwości wykonywania wielu ćwiczeń.


odchudzanie po 50


Jak powinno wyglądać odchudzanie pięćdziesięciolatki?

Ważnym elementem jest błonnik. Wiele kobiet, ze względu na gorsze samopoczucie, wyklucza z codziennej diety surowe warzywa i owoce. Jest to błąd, którego efektem są często dodatkowe kilogramy. Błonnik i dostosowane do możliwości danej kobiety ćwiczenia fizyczne to najlepszy sposób, by utrzymać wagę na właściwym poziomie.


Jak bezpiecznie schudnąć?

Dieta kobiet po pięćdziesiątce powinna być lekkostrawna i zróżnicowana. Ważne jest to, aby jeść racjonalnie, w niewielkich i ilościach i regularnie. Absolutnie należy unikać podjadania pomiędzy posiłkami. Wskazana jest także aktywność fizyczna.
Odpowiednia dieta dla pięćdziesięciolatki pozwala przeciętnie stracić około 10% masy ciała, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia otyłości brzusznej, miażdżycy, cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego. Warto także pamiętać, że im więcej kilogramów, tym większe obciążenie dla kręgosłupa i stawów, dlatego też jak najbardziej wskazana jest racjonalna, niskokaloryczna dieta po pięćdziesiątce.


Co jeść, aby schudnąć?

Ogólne zalecenia dietetyczne w przypadku kobiet po pięćdziesiątce nie różnią się od diet stosowanych przez osoby młodsze. Przede wszystkim należy jeść regularnie i racjonalnie, unikając potraw wysokokalorycznych, tłustych, w szczególności fast foodów oraz słodkich przekąsek.
W jadłospisie nie powinno natomiast zabraknąć surowych i gotowanych na parze warzyw oraz naturalnych, świeżych soków. Ważna jest także ilość dostarczanego wapnia oraz witaminy D, które w znacznym stopniu wpływają na gęstość i wytrzymałość kości. Warto wprowadzić do menu produkty, które zawierają cenne białko roślinne.
Należy także pamiętać, że dieta odchudzająca po pięćdziesiątce powinna być bogata w antyoksydanty, czyli karetonoidy, flawonoidy, witaminy A, C, E, które posiadają działanie przeciwnowotworowe i opóźniające starzenie.

Jak efektownie schudnąć w dojrzałym wieku Ocena: 4.5/5 Ilość głosów: 2
Komentarze(1)
    • ~majka
      1 kwiecień 2016

      Jak się odchudzasz tak jak ja to proponuje włączyć do kuracji figurena slim, po tym jak włączyłam ten preparat moje odchudzanie znacznie przyśpieszyło