Zakwasy są naturalnym następstwem wysiłku fizycznego. Są one dla nas szczególnie dotkliwe, jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę ze sportem. Zakwasy są zjawiskiem chwilowym i nie powinny zniechęcać nas do podejmowania aktywności fizycznej. Potrafią być one jednak dotkliwym problemem, dlatego warto poznać kilka wskazówek, które pomogą nam złagodzić ból.


Sprawdzone sposoby na zakwasy po treningu

Przyczyna powstawania zakwasów nie jest jasna. Niektórzy twierdzą, że ich przyczyną jest wydzielanie się kwasu mlekowego po intensywnym wysiłku, inni przekonują, że ból jest wynikiem uszkodzeń tkanki łącznej i mięśni. Ból mięśni pojawia się średnio od dwunastu do dwudziestu kilku godzin po wysiłku. Zależy to od specyfiki danego organizmu. Również czas trwania bólu u poszczególnych osób może być różny. Niekiedy zakwasy powodują tak dokuczliwe bóle, że ciężko jest nam je wytrzymać. Zakwasy sprawiają, że nasze mięśnie sztywnieją, poruszanie się przychodzi nam z trudem. Pamiętajmy, że jest to efekt chwilowy. Z czasem nasze mięśnie staną się bardziej elastyczne. Niektórzy decydują się na zażywanie tabletek przeciwbólowych, które łagodzą skutki zakwasów. Nie jest do najlepsze rozwiązanie. Pamiętajmy, że nie warto zażywać leków bez potrzeby. Nawet tabletki zakupione bez recepty mogą powodować skutki uboczne w naszym organizmie. Zanim więc sięgniemy po tabletki, wypróbujmy inne sprawdzone sposoby.


zakwasy


Jeżeli cierpimy na dotkliwe zakwasy, weźmy gorący prysznic. Ciepło złagodzi ból mięśni, strumień wody będzie dodatkowo działał na nasze ciało relaksująco. Innym sposobem na dotkliwe zakwasy może być masaż. Jeżeli odczuwamy silny ból, postarajmy się rozmasować nasze mięśnie. Powinnyśmy szybko poczuć ulgę. Do masażu warto użyć oliwki rozgrzewającej, która dodatkowo zrelaksuje nasze ciało. Niektóre z nas przez dotkliwe zakwasy, które pojawiają się po treningu, rezygnują z podejmowania aktywności fizycznej do momentu, kiedy ból mięśni ustanie. Jest to duży błąd. Nic tak nie łagodzi naszych dolegliwości spowodowanych zakwasami jak... ćwiczenia. Kiedy mamy zakwasy, nasze mięśnie są sztywne i obolałe. Dzięki aktywności fizycznej możemy je rozruszać, co zminimalizuje dolegliwości. Przez pierwszych kilka chwil nie będzie łatwo. Ból może być dotkliwy. Jednak zdziwimy się, jak szybko nasze ciało przyzwyczaja się do wysiłku. Zakwasy po kolejnym treningu powinny być znacznie mniej dotkliwe.


Pamiętajmy o rozgrzewce

Jeżeli chcemy zminimalizować ból mięśni po intensywnym treningu, powinnyśmy pamiętać o rozgrzewce, zanim zaczniemy ćwiczyć. Jeżeli przed przystąpieniem do właściwych ćwiczeń zadbamy o rozciągnięcie wszystkich partii mięśni, zakwasy nie będą aż tak dotkliwe. Podczas ćwiczeń rozciągających nasze mięśnie wydłużają się i stają się coraz bardziej elastyczne, co minimalizuje ból. Warto zadbać o rozciąganie naszego ciała również po właściwym treningu. Pamiętajmy, że zakwasy są sprawą chwilową. W miarę poprawy naszej kondycji, ból odczuwany po wysiłku fizycznym będzie coraz słabszy.

Jak sobie skutecznie radzić z zakwasami? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1