Joga – ćwiczenia ciała i ducha
Właściwie zacząć należałoby od tego, że joga to jedna z najstarszych tradycji samodoskonalenia się i wewnętrznego rozwoju. Jej korzenie wywodzą się z Indii, zaś sięgają najstarszych dziejów człowieka. Po dziś dzień w Indiach istnieje tradycja przekazywania jogi. Wraz z początkiem XX wieku joga rozpoczęła swoją ekspansję z Dalekiego Wchodu – obecnie stała się niezwykle popularna dosłownie na całym świecie. Większość ludzi, która nie miała z nią do czynienia w praktyce, kojarzy ją z siedzeniem po turecku w bezruchu oraz głębokim pogrążeniu w myślach. Rozpoznawalna jest również pozycja "kwiatu lotosu", która jest zjawiskowo wyglądającą figurą, polegającą na ciekawym splątaniu nóg. Joga to jednak przede wszystkim połączenie odpowiedniej pozycji ciała z głębokim, relaksującym oddechem – kombinacja taka pozwala na oczyszczenie duszy ze złych myśli, odpędzenie stresu i negatywnych emocji. Joga przede wszystkim wycisza i głęboko odpręża. Osiągnięcie umiejętności wykonywania określonych pozycji to mniejsza część sukcesu – cały osiągamy wówczas, gdy udaje nam się pozycje ciała połączyć z wyciszeniem umysłu. Jedną z interpretacji jogi jest właśnie osiągnięcie harmonii między ciałem, duszą i umysłem. Organizm człowieka działa jak system naczyń połączonych – każdy, najdrobniejszy nawet element wpływa na pracę innego, ten zaś na pozostałe – i tak bez końca. Jeśli więc choć najmniejszy trybik machiny, jaką jest organizm, działa wadliwie – pociąga to za sobą konsekwencje w postaci nieprawidłowej pracy ciała jako całości. Jeśli więc cierpi ciało, odbija się to na stanie ducha –
i odwrotnie. Kiedy przeżywasz stresy, spinają się mięśnie, zgrzytasz zębami, marszczysz brwi czy zaciskasz pięści. Dlatego tak ważne jest osiągnięcie idealnej harmonii między ciałem i duchem.
Dla kogo joga?
Choć pozycje jogi wydają się być bardzo skomplikowane i przeznaczone dla osób dobrze rozciągniętych i wysportowanych, uprawiać może ją każdy. Nie ma znaczenia płeć, wiek, stopień aktywności fizycznej ani stan zdrowia. Wystarczy dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń, uwzględniający poszczególne ograniczenia, wynikające z wieku czy stanu zdrowia. Każdy ma inne oczekiwania wobec efektów jogi – wedle nich dobiera się odpowiednie konfiguracje. Jedni chcą za jej pomocą wzmocnić ciało, inni umysł. Najważniejszą zasadą jogi jest koncentracja na "tu i teraz", odpędzeniu złych myśli i koncentracji na trwającej chwili.
Joga w domu
Jogę uprawiać możesz zarówno w większym gronie, pod okiem specjalisty, jak i w zaciszu domowych czterech ścian. Sesje jogi pod okiem instruktora bywają jednak drogie – zatem ćwiczenia w domu to doskonała alternatywa dla tych z nas, które nie chcą wydawać zbyt wiele na zajęcia. Zanim jednak zdecydujesz się na samodzielne ćwiczenia, przejdź kilka lekcji u profesjonalisty – udzieli ci on bowiem kilku najistotniejszych wskazówek. Wskaże ci, jak prawidłowo wykonywać poszczególne konfiguracje, a także ostrzeże przed najczęstszymi błędami. Niektóre figury są bardzo trudne i nie powinnaś wykonywać ich bez odpowiedniego przeszkolenia – możesz sobie bardziej zaszkodzić niż przynieść jakąkolwiek korzyść. Najczęstszą przeszkodą w uprawianiu jogi, gdy nie mamy wyrobionego nawyku regularnego ćwiczenia, jest po prostu lenistwo. Tymczasem warto wziąć się z garść i zmobilizować się do treningów – tylko systematyczne ćwiczenia przyniosą pożądany efekt. Warto wiedzieć, że joga przynosi mnóstwo korzyści – nie tylko uspakaja i poprawia giętkość ciała, ale pomaga tak naprawdę na wszystkie choroby. Oczywiście nie można zastępować wizyt u lekarza ćwiczeniem jogi – jednak pomaga ona w naprawdę wielu przypadkach. Po pewnym czasie uprawiania jogi, zmienić mogą się codzienne nawyki – popołudniowe siedzenie przez telewizorem z miską przekąsek zamienisz na aktywny spacer z psem, zaś mięso prawdopodobnie zamienisz na zieleninę. Joga przynosi więc same korzyści!