Chyba każda kobieta przynajmniej raz w życiu zaobserwowała na swoim ciele pomarańczową skórkę, czyli cellulit. Wciąż jednak wokół tego tematu pełno jest mitów, które powodują, że większość kobiet za pojawienie się cellulitu obwinia… nadwagę. Tymczasem aż 80% wszystkich kobiet na świecie boryka się z tym problemem, a część z nich ma szczupłą sylwetkę i brak nadprogramowych kilogramów. Według lekarzy, pomarańczowa skórka wcale nie jest efektem nadwagi, a raczej nieprawidłowego odkładania się tłuszczu oraz wody w organizmie. Jeśli nasz organizm przepełniony jest niezdrową żywnością, sztucznymi napojami, a dodatkowo prowadzimy siedzący tryb życia – pomarańczowa skórka pojawi się prędzej czy później. Ale jest kilka sposobów na to, aby się jej pozbyć.


Przede wszystkim: zbadaj się!

Według lekarzy cellulit pojawia się głównie u tych kobiet, które mają zaburzenia hormonalne. Czasami mogą to być zaburzenia naturalne, wynikające np. z dojrzewania, ciąży czy menopauzy. Jednak jeśli nie zaliczasz się do żadnej z tych grup, wybierz się do lekarza i zbadaj poziom hormonów oraz zrób podstawowe badania krwi. Jeśli zażywasz tabletki antykoncepcyjne, to mogą one pogłębiać cellulit – w takim przypadku rozsądna może być zmiana rodzaju tabletek, jeśli są brane w celach zdrowotnych, albo wybór alternatywnej metody antykoncepcji.


Dbaj o dietę

Jeśli chcesz wiedzieć, jak pozbyć się cellulitu – zacznij od przyjrzenia się swojej diecie. Pomimo stosowania kosmetyków czy regularnych treningów, wiele z nas nadal narzeka na pomarańczową skórkę, zwłaszcza na pośladkach i udach. W takim przypadku jest to zwykle problem wynikający z nieprawidłowej diety. Warto przede wszystkim zmienić podejście do odżywiania i porzucić wszelkie rygorystyczne diety, które sprzyjają szybkiej utracie wagi, a potem - tyciu. Przetworzone jedzenie zastąp warzywami i owocami, a do diety wprowadź chude mięso oraz nabiał. Pomoże również zmniejszenie ilości węglowodanów.


cellulit


Usuń nadmiar wody

Często problemem zwłaszcza u tych z nas, które nie narzekają na nadwagę, jest cellulit wodny. Jego pojawianie się jest związane z zatrzymywaniem nadmiaru wody z organizmie, co wynika zarówno ze stresu, jak i małej ilości ruchu, sporej dawki toksyn w głębszych tkankach oraz zbyt dużej ilości soli w diecie. Aby sobie z nim poradzić, warto przede wszystkim ograniczyć solenie potraw, a zamiast tego stosować naturalne przyprawy, zwłaszcza kurkumę czy imbir. Napoje gazowane i sztuczne, a także nadmiar kawy i herbaty zastąpić warto naparami ziołowymi oraz wodą z cytryną – będą oczyszczały tkanki i narządy z toksyn, a jednocześnie usuwały nadmiar wody.


Popraw krążenie

Cellulit powstaje zwłaszcza w tych tkankach, w których krążenie nie jest zbyt dobre. Z tego powodu może pojawiać się na nogach, zwłaszcza jeśli chodzisz głównie w obcisłych spodniach. Staraj się więc zmniejszać nacisk na skórę, a jednocześnie stosować rozmaite kremy antycellulitowe i masaże, które będą dodatkowo udrażniać naczynia krwionośne i usprawniać krążenie krwi. Dobrze sprawdzą się również naprzemienne masaże wodne – ciepłą i zimną wodą. Jeśli długo przebywasz w jednej pozycji, np. siedząc w pracy, staraj się regularnie wstać i wykonać kilka ćwiczeń gimnastycznych.


Ćwicz z głową!

Właściwie każdy rodzaj ćwiczeń poprawi krążenie, polepszy samopoczucie oraz usunie z organizmu toksyny, a co za tym idzie – pomoże w pozbywaniu się cellulitu. Jeśli jednak większość pomarańczowej skórki znajduje się na pośladkach i udach, sprawdzić mogą się krótkie ćwiczenia na cellulit, np. w formie treningu ABT. Jeżeli nie przepadasz za intensywnymi treningami czy nie masz na nie czasu, postaraj się regularnie spacerować albo biegać, robić krótką, poranną gimnastykę albo ćwiczyć z hula-hop.


W większości przypadków domowe sposoby na cellulit są w stanie skutecznie zwalczyć pomarańczową skórkę. Ważne jest jednak, abyśmy działały kompleksowo, stosując zarówno zmiany w diecie, jak i ćwiczenia oraz odpowiednią pielęgnację.

Kilka sposobów na pomarańczową skórkę Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1