Aerobik i muzyka to połączenie, które pozwala zmienić zwykłe ćwiczenia w świetną rozrywkę, dzięki której poczujemy się lepiej, a przy okazji spalimy zbędne kalorie. Dobrze dobrana muzyka pozwala zwiększyć motywację do ćwiczeń. Sprawdź, jaka muzyka do aerobiku będzie odpowiednia. Wbrew pozorom, wybór odpowiedniej muzyki jest bardzo ważny. Jak ją wybierać?


Odpowiednio dobrana muzyka do aerobiku

Muzyka do aerobiku odmienia wygląd codziennych treningów. Sprawia, że ćwiczenia stają się przyjemniejsze i skuteczniejsze. Energiczny, szybki rytm pozwala utrzymać stałe tempo ćwiczeń, dzięki czemu spalamy kalorie znacznie szybciej. Muzyka jest niezawodnym sposobem na poprawę nastroju, dodaje energii i motywuje nas do działania. Przy muzyce znacznie łatwiej jest nam wykonywać ćwiczenia, ponieważ nie zwracamy uwagi na zmęczenie – bo świetnie się bawimy. Odpowiednia muzyka pomaga też zwiększyć swoją pewność siebie.


Jak ją wybierać?

Przy wyborze muzyki do aerobiku staraj się pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:


• zastanów się, jakie tempo ćwiczeń lubisz – w zależności czy lubisz szybkie, intensywne, średnie czy wręcz wolne treningi, wybór muzyki będzie różny. Dobieraj tempo piosenek do tempa swojego treningu;


• wybieraj te style muzyki, które lubisz i jakich słuchasz na co dzień – przeglądaj listy przebojów odpowiednio do twoich ulubionych gatunków;


• dokładnie przesłuchuj piosenki – kiedy masz już określone gatunki muzyczne, możesz przesłuchać dostępne utwory. Zwracaj uwagę na tempo piosenek;


• na rozgrzewkę wybieraj muzykę spokojniejszą – rozgrzewka to przygotowanie ciała do ćwiczeń, dlatego muzyka jej towarzysząca musi być nieco spokojniejsza i wolniejsza niż ta, która będzie grała w ciągu głównej części treningu. Na koniec wybierz kilka piosenek, które w odpowiedni sposób wyciszą cię po treningu;


• wybrane piosenki ułóż w playlistę według kolejności – na początku piosenki na rozgrzewkę, potem część właściwa, energiczna, a na koniec kawałki wyciszające. Dzięki takiej playliście nie będziesz musiała wciąż przełączać piosenek na odtwarzaczu;


• obserwuj nowości – muzyka ma to do siebie, że po pewnym czasie się nudzi. To samo dotyczy piosenek treningowych, dlatego staraj się śledzić najnowsze muzyczne trendy i zmieniaj swoją playlistę co jakiś czas.


muzyka do aerobiku


Muzyka do aerobiku

Czy każdy gatunek muzyczny nadaje się do treningu? Przeanalizujmy trzy, których charakterystyczne cechy idealnie wpasowują się w formułę tego typu aktywności.

 

House

Jednym z podstawowych gatunków muzycznych, jaki idealnie pasuje do aerobiku, jest muzyka house. To gatunek elektronicznej muzyki tanecznej, który często pojawia się w klubach. Cechuje ją bardzo taneczny rytm, pojawiają się wstawki wokalne, a linia melodyczna opiera się często na brzmieniu np. fortepianu czy gitary. Często pojawiają się remiksy tej muzyki, gdzie dużą uwagę przywiązuje się do linii basowej, a to pomaga dodatkowo wyznaczać rytm ćwiczeń.


Hip-hop

To może wydawać się zaskakujące, ale muzyka hip-hopowa pasuje do ćwiczeń, zwłaszcza aerobiku. Elementy towarzyszące temu gatunkowi, jak energiczny rap czy beatboxing sprawiają, że ciało samo rwie się do ćwiczeń. Bardzo wyraźne muzyczne bity mogą wyznaczać tempo ćwiczeń i sprawiać, że nie będziemy myśleć o zmęczeniu. Taką muzykę możesz wykorzystać przy treningach bardziej intensywnych. Tworząc hip-hopową playlistę, zwróć uwagę na takich wykonawców jak Kanye West, Jason Derulo, Chris Brown czy Drake.


R&b i pop

Muzyka r&b wywodzi się przede wszystkim z jazzu i bluesa. Współczesne r&b to bardzo energiczna muzyka, wykorzystująca elementy rapu, hip-hopu, soulu oraz popu. To też bardzo rytmiczna muzyka. Chyba jedną z najbardziej popularnych artystek tego gatunku jest Beyonce – jej piosenki są polecane przy wykonywaniu ćwiczeń, ze względu na rytm i energię. Sprawdź także piosenki Rihanny oraz Kelly Rowland.


Muzyka pop też może być odpowiednia do ćwiczeń. Łatwo jest nam wykonywać ćwiczenia w rytm piosenek, które są nam doskonale znane z radia. Jeśli więc usłyszysz ciekawą i pasującą do tempa twoich treningów piosenkę, zapamiętaj jej tytuł i dodaj do swojej playlisty.

Muzyka do aerobiku – jak ją wybrać? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1