O tym, że aktywność fizyczna w istotny sposób wpływa na nasze samopoczucie i kondycję wie chyba każdy. Możliwości na tej płaszczyźnie jest bardzo wiele – poranny jogging, siłownia, basen, rower. Znalezienie optymalnej alternatywy nie powinno stanowić problemu, nawet w przypadku osób, u których występują przeciwwskazania medyczne do wykonywania określonych ćwiczeń. Wiele osób zastanawia się jednak, o której godzinie najlepiej ćwiczyć.


Poranna gimnastyka i jogging

Ranne ptaszki często rozpoczynają dzień od krótkiej gimnastyki lub porannego joggingu. Przyznać należy, że jest to doskonała alternatywa dla tych, którzy chcą wspomóc metabolizm, nabrać energii i wigoru. Poranne ćwiczenia w dużej mierze przyczyniają się do spalania tłuszczu w ciągu całego dnia, dlatego też są one polecane przede wszystkim osobom, które walczą z nadprogramowymi kilogramami.


Najlepiej ćwiczyć przed posiłkiem – w tej sytuacji nasz organizm zmuszony jest do czerpania energii ze zmagazynowanego tłuszczu, co oczywiście sprzyja chudnięciu. Wyzwalana podczas ćwiczeń endorfina zapewnia natomiast optymalną dawkę energii i doskonałe samopoczucie przez cały dzień.


Z alternatywy tej nie powinny korzystać jednak osoby, które zamierzają budować masę mięśniową – uzyskane efekty mogą okazać się odwrotne do pożądanych.


Kto powinien ćwiczyć po popołudniu?

Wiele zalet mają także ćwiczenia popołudniowe. W tej sytuacji można zminimalizować rozgrzewkę, gdyż mięśnie są już odpowiednio rozgrzane.


Popołudniowe ćwiczenia pozwalają optymalnie zmniejszyć ilość jedzenia spożywanego w godzinach popołudniowo-wieczornych, a także redukują apetyt, który po ćwiczeniach najczęściej ulega zmniejszeniu.
Jest to doskonała pora, by wykonywać ćwiczenia wytrzymałościowe i budujące masę mięśniową, warto więc w porze popołudniowej korzystać ze siłowni lub fitnessu.


o której godzinie najlepiej ćwiczyć


Należy jednak pamiętać, że godziny popołudniowe cieszą się największym zainteresowaniem wśród dbających o kondycję, efektem czego mogą być zatłoczone siłownie lub kluby fitness, co powoduje utrudniony dostęp do niezbędnych urządzeń i sprzętów.


Zalety ćwiczeń wieczornych

Godne zainteresowania i polecenia są także ćwiczenia wieczorne, przede wszystkim ze względów stricte fizjologicznych – organizm człowieka, czyli płuca, temperatura ciała i poziom hormonów są wówczas na najlepszym poziomie względem aktywności fizycznej. Mięśnie zazwyczaj są rozgrzane, nie ma więc konieczności wprowadzania długiej i męczącej rozgrzewki, skupiając się tym samym na właściwych ćwiczeniach.


Wieczorne ćwiczenia pozwalają uregulować metabolizm, odprężają i działają antystresowo, czego efektem w wielu sytuacjach jest zdrowy, spokojny sen. Należy jednak pamiętać, że zbyt intensywne ćwiczenia w porze wieczornej są niewskazane ze względów zdrowotnych.


Reasumując, aktywność fizyczna o każdej porze dnia posiada wiele zalet. Jeżeli zastanawiasz się, o której godzinie najlepiej ćwiczyć, weź pod uwagę swoje potrzeby, a także możliwości fizyczne i czasowe. Ważne jest przede wszystkim, by ćwiczenia były wykonywane systematycznie, w miarę możliwości codziennie.

Najlepszy czas na aktywność fizyczną Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1