Czym jest sibutramina? To lek stosowany w leczeniu otyłości – organiczny związek chemiczny, który zwiększa termogenezę i hamuje łaknienie. Z uwagi na swoje działanie bywa dodawany do suplementów diety, które mają przyspieszyć odchudzanie. Czy jednak jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne? Jakie skutki może przynieść jego zażywanie?


Jakie działanie wykazuje sibutramina?

Sibutramina to organiczny związek chemiczny, o wzorze sumarycznym C17H26ClN. Dzięki swoim rewelacyjnym właściwościom związek ten może doprowadzić do naprawdę spektakularnego spadku masy ciała. Dlatego też wykorzystuje się go przy leczeniu zagrażającej zdrowiu i życiu otyłości, jako że dzięki niemu można zanotować spadek wagi nawet o 25 kilogramów w ciągu 1 miesiąca!


Sibutramina podana doustnie szybko się wchłania, a później wydalana jest w większości wraz z moczem w postaci nieczynnych metabolitów. Efektem stosowania tego związku chemicznego jest uczucie sytości, jak również uczucie wzrostu energii. Sibutramina – podobnie jak efedryna – działa bowiem pobudzająco.


Sibutramina i jej skutki uboczne

Stosowanie sibutraminy może wiązać się z wystąpieniem naprawdę wielu różnych skutków ubocznych. Najczęściej notuje się zaburzenia snu, wystąpienie nudności i biegunek, a także przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia, niepokój, depresję i napady agresji bądź też uderzenia gorąca i zaburzenia termoregulacji.


sibutramina


Z uwagi na ryzyko stosowania sibutraminy podczas intensywnego wysiłku fizycznego preparaty z sibutraminą zostały wycofane ze sprzedaży. Wcześniej były powszechnie stosowane przez sportowców, z racji na zwiększoną wydolność, jaką można było osiągnąć dzięki nim, jak też opóźnienie odczuwania zmęczenia. Sibutramina została jednak wpisana na listę środków zakazanych w sporcie, ponieważ – wpływając na serce, ciśnienie i całe ciało – mogła doprowadzić nawet do śmierci.


Sibutramina – opinie

Z pewnością sibutramina dobrze spełnia swoją rolę, rzeczywiście pomagając schudnąć. Jednakże wywołuje zbyt wiele skutków ubocznych i może uzależniać – dlatego też lepiej jej nie stosować. Niestety częstokroć dodawana jest do preparatów ziołowych, albo też do suplementów dla sportowców jako zanieczyszczenie. Aby uchronić się przed kupnem tego typu preparatów, lepiej kupować produkty z zaufanego źródła – w dodatku takie, które mogą się pochwalić odpowiednimi certyfikatami. Dzięki temu minimalizujemy niebezpieczeństwo.


Rzecz jasna niektórzy sami poszukują sibutraminy, aby móc szybko schudnąć. Ważne jest jednak wcześniejsze skonsultowanie jej ewentualnego stosowania z lekarzem, ponieważ nawet niewielka dawka tego związku może być zagrożeniem dla życia osób chorych na nadciśnienie tętnicze bądź też mających problemy z sercem. Jeśli więc, drogie panie, pragniecie schudnąć, lepiej poczekać na efekt nieco dłużej, niż tak wiele ryzykować dla kilku kilogramów mniej! Tym bardziej, że sibutramina posiada zamienniki – preparaty o podobnym działaniu, lecz mniej zagrażające zdrowiu. Należą do nich między innymi termogeniki.

Sibutramina – działanie i skutki jej stosowania Ocena: 4.5/5 Ilość głosów: 8