Siemię lniane to to inna nazwa dla nasion lnu. Ma zastosowanie w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie. Siemię lniane to niewielkie brązowe ziarenka o migdałowatym kształcie. Są bardzo pożywne, praktycznie nie mają zapachu. Ich smak jest bardzo delikatny. Siemię można stosować zarówno w formie całych ziaren, jak i mielone. Siemię lniane dostępne jest również w tabletkach. Jest tanim i zdrowym uzupełnieniem diety. Można je kupić w aptece lub sklepie ze zdrową żywnością.


Siemię lniane - właściwości

Siemię lniane ma liczne właściwości, jednak najistotniejszą z nich jest wspomaganie pracy układu pokarmowego. Siemię lniane, dzięki bardzo wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3,

w naturalny sposób reguluje poziom cholesterolu. Najlepiej jest dozować kwasy tłuszczowe omega-3 pod postacią oleju lnianego, który wyciskany jest z siemienia. Olej lniany jest bardzo zdrowym dodatkiem do sałatek i sosów. Musimy pamiętać, że absolutnie nie nadaje się do obróbki termicznej i jest zdatny do użycia przez zaledwie kilka tygodni. 


Siemię lniane ma właściwości ochronne dla układu pokarmowego. Po zalaniu gorącą wodą wydziela śluz, który chroni jelito grube – śluz utrzymuje się w całym przewodzie pokarmowym i oddziałuje na niego, tworząc warstwę ochronną dla narządów. Chroni nawet jelito grube, uniemożliwiając szkodliwym dla organizmu związkom na wchłonięcie się. 


Siemię lniane, dodatkowo pęczniejąc w jelicie grubym, powoduje przyspieszenie ruchów robaczkowych i tym samym ułatwia wypróżnianie. Tym samym wykazuje delikatne właściwości przeczyszczające.


Siemię zawiera fitoestrogen, który jest wskazany u kobiet z menopauzą, ponieważ w naturalny sposób reguluje poziom estrogenu w organizmie. Wyniki badań jednoznacznie stwierdzają, że spożywanie 5-10 g siemienia dziennie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi u kobiet po menopauzie. Siemię lniane stosowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie podnosi również elastyczność skóry. Kisiel z siemienia lnianego z miodem leczy ból gardła i kaszel.


siemię lniane wspomaga odchudzanie


Siemię lniane w odchudzaniu

Siemię lniane pomaga schudnąć przede wszystkim dzięki swoim właściwościom przyspieszającym metabolizm. Organizm łatwiej i szybciej trawi. Oprócz tego, siemię lniane daje ogólne wrażenie sytości. Po spożyciu wywaru z siemienia lnianego – kisielu, mamy wrażenie, że najadłyśmy się. Uczucie sytości długo się utrzymuje, więc zjadane porcje są mniejsze i nie mamy potrzeby dojadania. Istotne jest to, że posiłek z dodatkiem siemienia lnianego jest niskokaloryczny, a bogaty odżywczo, zatem przyjmując niewiele kalorii, zyskujemy sytość i energię.

 

Mielone siemię lniane – czy warto je kupować w tej postaci?

Siemię lniane można kupić w formie mielonej, można również samodzielnie zmielić ziarna. Kupione siemię lniane mielone najczęściej jednak jest odolejowane, czyli pozbawione kwasów tłuszczowych omega-3. Jeśli możemy, starajmy się używać całych ziaren bądź korzystajmy z domowego młynka do mielenia siemienia (ważne, by nie był to młynek, w którym mielimy kawę, a osobny, przeznaczony tylko do siemienia). Mielone siemię lniane świetnie nadaje się do wszystkich potraw, zwłaszcza jeśli rozgryzanie ziaren nie jest dla nas przyjemne.

Siemię lniane – ziarenka, które pomagają chudnąć Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(3)
  • ~nonia
   4 kwiecień 2016

   dla odchudzających się pomocny może okazać się preparat figurena slim który podkręca metabolizm oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

   • ~Kropelka
    6 kwiecień 2016

    Ale mielone szybko traci swoje właściwości o czym kompletnie nie wspomnieliście :) a poza tym jak ktoś chce chudnąć to radzę zacząć się przyzwyczaić do chrupania bo papkowate żarcie temu nie sprzyja.. Ja poza braniem iqgreen zdecydowałam się własnie przejść na takie jedzenie z ziarnami, pełnoziarniste - nie mielone, dużo warzyw na parze, półchrupkich i pomogło bo w dwa miesiące i 14,5 kilo mniej a jak na mój standard to BARDZO dużo.

    • ~maja
     1 maj 2016

     Dodam jeszcze że siemię jest bardzo pomocne przy zaparciach, zawsze kiedy mnie dopadają siemię bardzo pomaga je usunąć, jedynie dziecku podaję dicopeg junior przy zaparciach, sama stosuję raczej takie właśnie naturalne sposoby.