Taniec brzucha, belly dance, raqs shargi jest uważany za najstarszy taniec świata. Obecnie przechodzi swój wielki renesans. Już nie tylko tańczą go zawodowe tancerki w lokalach o wschodnim charakterze lub by uświetnić firmowe imprezy. Taniec brzucha „trafił pod strzechy” a dokładniej – pod dachy fitness klubów, ognisk, klubów osiedlowych itd. Tańczą go młode dziewczyny i seniorki, bo mimo że trzeba się przy nim poruszać i solidnie napocić, jest to forma ruchu w zasadzie dla każdego. Jakie ma zalety? Co możemy uzyskać na poziomie świadomości ciała, ale też rozwijania i pielęgnowania kobiecości? Zapraszamy na mały przewodnik po tym orientalnym cudzie.


Piękna sylwetka, ale z głową

Taniec brzucha stał się częścią zajęć w fitness klubach. Nadal jednak, nawet jeśli tańczymy na zwykłej sali gimnastycznej w typowo wschodni sposób, nie oddzielamy ciała od wnętrza, psychiki, ducha czy duszy, zależnie od naszego światopoglądu. To nie jest opresyjny trening, w którym przekraczamy granice. Trenerka nie stoi nad nami i nie woła „jeszcze trochę, jeszcze jedno powtórzenie”. Dbamy o sylwetkę łagodnie, w harmonii z naszymi potrzebami, we własnym tempie. A wszystko to dzieje się w pięknej oprawie. Nawet jeśli mamy na sobie dres, to przewiązany bajecznie kolorową chustą na biodrach. Instruktorki dbają o piękną muzykę, a często też zapach kadzidełek, delikatne światło i doskonałą, siostrzaną atmosferę na zajęciach. Taniec brzucha, podobnie jak inne tradycyjne formy ruchu, wpisuje się doskonale w nowoczesny, ale przecież sięgający do korzeni holistyczny sposób patrzenia na kobiecą urodę i formę. Powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch" nabiera nowego wymiaru – w pięknym ciele piękna dusza.


Dusza duszą, ale co z tym ciałem?

Taniec brzucha rozwija najważniejsze partie mięśni. Robi to w łagodny, przyjazny dla ciała sposób. Przede wszystkim na zajęciach z belly dance wzmacniamy swoje łydki, stopy, pośladki, oczywiście mięśnie brzucha, ale także ramion oraz grzbietu. Taki gorset z mocnych i elastycznych mięśni to kojący balsam dla naszych spracowanych, zestresowanych kręgosłupów. Dzięki temu po kilkunastu zajęciach zaczynamy zauważać, że nie tylko zyskałyśmy gibkość i lekkość w ruchach, pewną elegancje, płynność i harmonię, ale wręcz wyprostowała nam się postawa. Kojąco działa na kręgosłup, rozluźnia napięcie, jednocześnie wzmacniając mięśnie przykręgosłupowe – jest to najlepsza profilaktyka zwyrodnień i wad postawy. Jedynie przy poważnych schorzeniach należy przed podjęciem tańca orientalnego skonsultować się z lekarzem.


taniec brzucha


Ultrakobiecy, czyli co konkretnie daje taniec brzucha

Jest jedną z nielicznych bezpiecznych, ale i zalecanych form ruchu, gdy jesteśmy w pełni naszej kobiecości czyli w ciąży. Przygotowuje do porodu, a przepracowane na treningu godziny skutkują znacznie łatwiejszym porodem. Dzieje się tak, ponieważ doskonale natlenia organizm, ale przede wszystkim wzmacnia mięśnie dna macicy oraz mięśnie Kegla. Te dwa ostatnie aspekty będą też niezmiernie istotne dla kobiet dojrzałych oraz seniorek, gdyż są doskonałą profilaktyką przykrych dolegliwości związanych niekiedy z wiekiem – jak nietrzymanie moczu oraz wypadanie macicy. Uważa się, że przez swój duchowy, ale jednocześnie niezwykle zmysłowy charakter, taniec brzucha wzmacnia seksualność i poprawia jakość intymnych relacji. Polecamy więc go wszystkim nieśmiałym, niemającym świadomości swojego ciała, wstydliwym kobietom.


A co z ta głową? Czyli jak taniec brzucha wpływa na psychikę

Taniec brzucha wpływa zbawiennie na psychikę. To balsam dla duszy. Dzięki dynamicznym, zmysłowym ruchom każda kobieta może poczuć pełnię swojej kobiecości, zyskać świadomość ciała, skomunikować się ze sobą na każdym poziomie. Co ważne, nie trzeba mieć figury modelki, żeby w tańcu brzucha czuć się piękną i zmysłową. Wręcz przeciwnie – idealna tancerka jest daleka od lansowanego przez kolorowe magazyny i pokazy mody ideału „wieszaka”. To kobieta z krwi i kości, taka jak każda z nas, z szerszymi biodrami, odrobiną naturalnego tłuszczyku na brzuchu, po prostu kobieca w klasycznym ujęciu.

Taniec brzucha – smukła sylwetka i piękny uśmiech Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1