Co da nam trening personalny?
Trening personalny to indywidualny trening z trenerem, który nie tylko pokazuje nam poszczególne ćwiczenia, dobrane pod nasze potrzeby, ale i kontroluje, czy dobrze je wykonujemy. Taki trening może się okazać ogromnie pomocny dla początkujących, ale także dla tych, którzy trenują już długo i potrzebują zmiany planu treningowego na bardziej zaawansowany, w tym wprowadzenia nowych elementów ćwiczeń. W końcu trening personalny jest idealny dla tych, którzy podczas samotnych ćwiczeń szybko tracą motywację.
Zalety treningu personalnego
Na początek wymieńmy sobie zalety tego rodzaju treningu, przemawiające za tym, że powinnaś z niego skorzystać bądź korzystać regularnie:
– trening personalny umożliwia ćwiczenia dopasowane do potrzeb danej osoby (pod redukcję, robienie masy mięśniowej, wyjątkowy nacisk na wybrane partie ciała),
– zapewnia ćwiczenia dopasowane do poziomu danej osoby (początkujący, średniozaawansowany, zaawansowany itd.),
– daje nieustanną motywację dzięki osobie, która stoi przy nas i dopinguje,
– daje pewność, że ćwiczenia wykonujemy poprawnie (trener nas kontroluje),
– większa gwarancja, że podczas ćwiczeń unikniemy kontuzji,
– pozytywna atmosfera takiego treningu (zazwyczaj trenerowi zależy na tym, by zrobić na tobie dobre wrażenie, zostać polubionym, ponieważ to wiąże się z tym, że jeszcze u niego weźmiesz kilka treningów).
Czy trening personalny ma wady?
Ale zalety to niestety nie wszystko. Trening personalny bowiem posiada też kilka wad, o których również należy wspomnieć. Do treningów personalnych może zniechęcać cię:
– cena (niestety trening personalny kosztuje w granicach 100–200 zł, zaś jeżeli chcemy ćwiczyć w ten sposób kilka razy w tygodniu, wiąże się to ze sporymi wydatkami),
– skrępowanie (wykonywanie ćwiczeń, które są uważnie obserwowane przez drugą osobę, może niepotrzebnie niektórych krępować, zwłaszcza bardziej otyłe osoby),
– przyzwyczajenie do tej formy motywacji, tak że nie będzie w stanie ćwiczyć bez niej (niektóre osoby przyzwyczajają się do treningów personalnych tak, że później mają problem, by samemu zapamiętać i wykonywać ćwiczenia, gdyż są nauczone ciągłego nadzoru i mówienia im, co po kolei oraz czy robią to dobrze),
– zbyt wymagający trener może nas zniechęcić do ćwiczeń, podobnie jak treningi ze zbyt wyrozumiałym mogą nie dać żadnych efektów (a to nie trener, a my najlepiej wiemy, co jesteśmy w stanie zrobić, co jest za trudne, a co zbyt łatwe).
Teraz czas, abyś rozważyła wszystkie za i przeciw i podjęła odpowiednią decyzję. Zawsze możesz skorzystać z jednego czy dwóch treningów personalnych na dobry start, a potem radzić sobie sama. Istnieją też osoby, które wyłącznie na podstawie ćwiczeń zamieszczonych w internecie osiągnęły bardzo dobre efekty. Jednak zawsze lepiej skorzystać z pomocy, aniżeli wykonać coś niepoprawnie.