Wydolność organizmu określa, jak wielki wysiłek jest on w stanie podjąć bez głębszego zmęczenia. Jest ono bowiem wynikiem zaburzeń homeostazy, które spowodowane są właśnie zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Jeśli nasza wydolność jest niska, zmęczymy się już po podniesieniu jednego ciężaru i będziemy musieli chwilę odpoczywać. Jeśli nasza wydolność jest spora, nawet kilkanaście minut biegu nie zmęczy nas zanadto. Trening wydolnościowy pomaga poprawić kondycję, zwiększając możliwości fizyczne organizmu. Jak wygląda taki trening?


Wydolność tlenowa

Wydolność tlenowa inaczej zwana jest wydolnością aerobową i odnosi się do wysiłku, który trwa od 15 minut do nawet kilku godzin. Wydolność tlenowa opiera się na procesach pozyskiwania energii z utleniania związków chemicznych i wiąże się z możliwościami naszych tkanek do poboru, transportu oraz zużycia tlenu.


Jaki trening będzie najlepszy, aby podnieść wydolność naszego organizmu? Najlepiej oprzeć się na takich formach ruchu, które prowadzą do zwiększenia wymiany tlenowej. Należy do nich między innymi pływanie, bieganie, jazda na łyżwach, jazda na rowerze, biegi narciarskie, jak również ćwiczenia na stacjonarnych urządzeniach, typu orbitrek, stacjonarny rowerek, czy bieżnia.


Wydolność beztlenowa

Wydolność beztlenowa inaczej nazywana jest wydolnością anaerobową. Dotyczy ona takiego wysiłku, który jest bardzo krótkotrwały, ale przy tym również bardzo intensywny. Trwa do 30 sekund. Moc anaerobowa uzależniona jest w dużej mierze od zawartości ATP (adenozynotrójfosforan) oraz fosfokreatyny. Nie można opierać się bowiem na samym tlenie – w przypadku intensywnego, krótkiego wysiłku występuje jego duży niedobór.


Aby zwiększyć wydolność beztlenową, należy zwiększyć masę mięśniową, a przede wszystkim stan wytrenowania. Jeśli organizm będzie miał lepszą kondycję, łatwiej zniesie ten krótki wysiłek fizyczny. Podniesienie zaopatrzenia tlenowego odpowiada jednocześnie za podwyższenie progu wytrzymałości beztlenowej. A jest ona wykorzystywana przede wszystkim w sportach walki, rzutach i skokach. Warto pamiętać, że wydolność beztlenowa może spadać w niesprzyjających warunkach – na przykład wówczas, gdy jesteśmy niewyspani, temperatura otoczenia jest zbyt niska lub zbyt wysoka, a nawet gdy odczuwamy napięcie emocjonalne.


trening wydolnościowy


Intensywny trening wydolnościowy a płuca i serce

Jeśli ktoś jest chory, nie oznacza to wcale, że nie może ćwiczyć. Nawet kobiety w okresie menopauzy, które dodatkowo mają problemy z sercem czy nadciśnieniem, mogą ćwiczyć wydolność swojego organizmu. A wręcz powinny – brak ćwiczeń nie jest bowiem wcale zdrowszy w ich przypadku. W ogóle nie jest zdrowszy – zastane mięśnie spowodują, że zmęczymy się już przy wejściu po kilku schodkach, a niesienie ciężkich zakupów sprawi, że będziemy musiały potem w domu odpoczywać. O wydolność organizmu powinny dbać nie tylko osoby młode i zdrowe – choć one w szczególności.


Jeśli masz chore płuca, a pragniesz zwiększyć ich wydolność oddechową, rozciągaj klatkę piersiową, zatrzymując w niej duży wdech. Można też wzmocnić mięśnie oddechowe, dmuchając przez zanurzoną w wodzie rurkę. Opór wody – najlepiej by było jej 5 litrów – sprawi, iż mięśnie zostaną zmuszone do wydajniejszej pracy. A co z sercem? Dobry trening wydolnościowy dla osób, które mają z nim problemy to bieganie truchtem, a także długie spacery. Warto też jeździć na rowerze. Nie pora więc na wymówki - drogie panie, do dzieła! Powalczmy o lepszą formę i wydolność organizmu! Zaprocentuje to mniejszą wagą, dobrą kondycją i lepszym samopoczuciem!

Trening wydolnościowy organizmu - o co w tym chodzi? Ocena: 3/5 Ilość głosów: 2