Trening wytrzymałościowy, określany także mianem treningu cardio, to zestaw ćwiczeń, którego zasadniczym celem jest poprawa wydolności serca. Z alternatywy tej może skorzystać każdy, bez względu na wiek, kondycję oraz sprawność fizyczną. Trening wytrzymałościowy jest wskazany przede wszystkim w przypadku osób, które chcą bezpiecznie zrzucić zbędne kilogramy, nie przeciążając przy tym mięśnia serca. Ćwiczenia tego typu sprawdzają się w przypadku zaburzeń układu krążenia, pozwalają optymalnie dotlenić mózg i regenerują cały organizm.


Trening wytrzymałościowy alternatywą diety

Ćwiczenia, dzięki którym zostaje pobudzona praca serca, to szeroko rozumiany trening wysiłkowy. Siłownia jest idealnym miejscem, w którym można się zdrowo i bezpiecznie zmęczyć. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia powinny być dostosowane do kondycji i możliwości fizycznych danej osoby, dlatego też najlepiej skorzystać z kompetentnych rad i wskazówek trenera.


Regularne treningi wytrzymałościowe pozwalają wzmocnić mięsień serca, dzięki czemu może ono przepompowywać znacznie większe ilości utlenionej krwi, dotleniając tym samym organizm. Efektem tych działań jest lepsze samopoczucie danej osoby, wzrost sił witalnych i energii, zwiększa się także skuteczność metabolizmu, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka chorób układu krążenia.


Trening siłowo-wytrzymałościowy w szczególności polecany jest osobom odchudzającym się. Wysiłek fizyczny sprawia, że organizm zostaje zmuszony, by czerpać energię ze zgromadzonych zapasów tłuszczu, czego docelowym efektem jest chudnięcie. Warto podkreślić, że optymalnym rozwiązaniem jest umiarkowany wysiłek fizyczny na siłowni, trwający co najmniej półgodziny. Regularne ćwiczenia to gwarancja pożądanych i trwałych efektów w obrębie sylwetki.


trening wytrzymałościowy


Jakie korzyści daje trening wytrzymałościowy?

Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że treningi wysiłkowe przedłużają życie. W rzeczy samej jest w tym stwierdzeniu sporo racji – sporty wytrzymałościowe w znacznym stopniu koordynują i usprawniają pracę serca. W efekcie mięsień sercowy pracuje lepiej, optymalnie dotleniając organizm. Ponadto serce mniej się męczy i wolniej zużywa. Nagrodą za wysiłek i zmęczenie jest szeroko rozumiane zdrowie na różnych płaszczyznach.


Należy jednak pamiętać, że treningi wytrzymałościowe muszą być dostosowane do możliwości fizycznych i ogólnej kondycji danej osoby, ponadto przed każdym treningiem wskazana jest rozgrzewka.
Intensywność poszczególnych ćwiczeń powinna być stopniowo zwiększana.


Regularne ćwiczenia wytrzymałościowe w dużym stopniu udrażniają i wzmacniają przepustowość żył, dzięki czemu zniwelowane zostaje ryzyko wystąpienia wielu chorób krążeniowo-sercowych, m.in. zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, nadwagi oraz otyłości.


Trening wysiłkowy a sercowcy

Osoby po przebytym zawale serca, udarze mózgu lub walczący z innymi, przewlekłymi chorobami naczyniowo-sercowymi nie muszą rezygnować z rozwiązania, jakim jest trening wytrzymałościowy. Plan treningów i intensywność ćwiczeń musi być jednak skonsultowana z lekarzem prowadzącym, który zaleci optymalny poziom obciążenia.


Należy jednak unikać sportów wyczynowych i siłowych, które w znacznym stopniu mogą podnieść ciśnienie tętnicze krwi.

Trening wytrzymałościowy - wpływ na zdrowie Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1