Trening na taśmach TRX to ciekawa alternatywa dla ćwiczeń w siłowni, gdyż można go wykonywać wszędzie tam, gdzie ma się na to ochotę. Wszystko dlatego, że do jego przeprowadzenia używa się jedynie prostych taśm, które można zawiesić w różnych miejscach. Choć pierwotnie taśmy TRX przeznaczone były dla żołnierzy (konkretnie dla amerykańskich komandosów elitarnej jednostki US Navy Seals), to dzisiaj z powodzeniem wykorzystują je wszyscy, także kobiety, które dostrzegły w tym treningu doskonały sposób na smukłą sylwetkę.


Na czym polega trening w zawieszeniu?

Taśmy TRX umożliwiają wykonanie tzw. treningu w zawieszeniu (TRX Suspension Trainer), którego podstawą jest praca z ciężarem własnego ciała i pokonywanie sił grawitacji. Wykonane z solidnego polimeru taśmy są montowane wysoko nad osobą ćwiczącą w taki sposób, by można było łatwo chwycić oba jej końce zakończone specjalnymi uchwytami. Sam trening polega na podciąganiu się na taśmach w różnym ułożeniu ciała. Dzięki około 700 kombinacji ćwiczeń siłowych, możliwe jest kształtowanie niemal wszystkich partii mięśni. Efektem treningów z taśmami TRX są nie tylko pięknie wyrzeźbione, ale i wzmocnione mięśnie ramion, pleców, pośladków, brzucha i nóg. Co ważne, ćwiczenia takie nie obciążają ani kręgosłupa, ani stawów, dzięki czemu są mniej kontuzjogenne od wielu innych rodzajów treningu. O skuteczności treningu z taśmami decyduje między innymi umiejętność ich wykorzystania, zwłaszcza jeśli chce się wytrenować konkretne partie mięśni. Ćwiczeń TRX można się jednak szybko nauczyć, korzystając choćby z licznych filmów instruktażowych w Internecie.


taśmy trx


Gdzie można ćwiczyć z taśmami TRX?

Ćwiczenia na TRX oferowane są przez wiele klubów fitness, które proponują trening albo całego ciała, albo ukierunkowany na konkretną partię mięśni. Dla kobiet często organizowane są na przykład treningi na płaski brzuch lub wzmacniające mięśnie kręgosłupa.


Taśmy TRX można także kupić w każdym dobrym sklepie sportowym i potem używać ich w domu lub na świeżym powietrzu, pod warunkiem ich prawidłowego zawieszenia. Komplet taśm waży mniej niż 1kg, dzięki czemu można go z łatwością wrzucić do plecaka lub walizki i zabrać ze sobą nawet na wakacje. Dla osób chcących kupić oryginalne taśmy TRX, cena sprzętu może wydać się trochę wysoka, gdyż wynosi około 1000 zł. W zamian za taką cenę, otrzymuje się jednak produkt bardzo wytrzymały, który może służyć przez wiele lat. W przypadku mniej zasobnego portfela można zdecydować się na produkty nieoryginalne, które dostępne są już za nieco ponad 100 zł. Jeszcze innym wyjściem jest po prostu samodzielne skonstruowanie przyrządu do ćwiczeń, z wykorzystaniem np. taśm transportowych.


TRX trening jest obecnie bardzo modny, gdyż propagują go nawet największe gwiazdy sportu. Dla wielu kobiet może być tak naprawdę jedną z niewielu możliwości przeprowadzania kompleksowych ćwiczeń siłowych w domu. Jeśli ktoś nie ma czasu lub pieniędzy na siłownię, a chce szybko i skutecznie wyrzeźbić ciało i wysmuklić sylwetkę, taśmy TRX wydają się być świetnym rozwiązaniem.

Trening z taśmami TRX - na czym to polega? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1