Taniec na rurze – skąd to się wzięło?
Mogłoby się wydawać, że taniec na rurze narodził się w czasach rewolucji seksualnej jako wzbudzająca kontrowersje rozrywka dla spragnionych wrażeń mężczyzn. Tymczasem jego korzenie sięgać mogą nawet 800 lat wstecz do popularnej wśród męskich mieszkańców Indii dyscypliny. Pole dance od dawna też uprawiali mężczyźni w Chinach i w niektórych plemionach afrykańskich.
Tak naprawdę w klubach nocnych taniec na rurze zaistniał dopiero w latach 80. ubiegłego wieku, czyli całkiem niedawno. Wcześniej, w latach 20. w Europie i w Ameryce był częścią pokazów akrobatycznych na jarmarkach, a w latach 50. trafił na scenę teatrów wraz z burleską.
Taniec na rurze – trening fitness?
Taniec na rurze został niejako ponownie odkryty pod koniec ubiegłego wieku, w latach 90. Przypomniano sobie wówczas jego pierwotną funkcję i zaczęto dostrzegać korzyści dla zdrowia, jakie płyną z jego uprawiania. I tak z klubów ze striptizem pole dance trafił do klubów fitness.
Jako ćwiczenie fizyczne taniec na rurze nie jest bynajmniej przeznaczony wyłącznie dla kobiet. Choć trzeba przyznać, że w świadomości wielu panów nadal tkwi stereotypowy obraz pole dance i głębokie przekonanie, iż to całkowicie niemęska forma aktywności fizycznej. Między innymi dlatego taniec na rurze ćwiczą głównie kobiety.
Istnieje wiele rodzajów tańca na rurze. Prócz znanego z nocnych lokali exotic dance, uprawia się także tzw. exotic pole dance, pole sport, pole dance i pole fitness. Do ich uprawiania nie potrzeba wiele: strój sportowy, wygodne buty oraz dobre chęci i miejsce, gdzie można ćwiczyć. Treningi dostosowuje się do umiejętności i sprawności fizycznej konkretnej osoby.
Co nam może to dać?
Taniec na rurze jest przede wszystkim ćwiczeniem niezwykle intensywnym, podczas którego pracują niemal wszystkie mięśnie. Dzięki niemu możesz się zatem bardzo szybko pozbyć zbędnego tłuszczyku z ciała. Jeden godzinny trening to około 500 kalorii mniej!
Pole dance to również doskonała sylwetka, płaski brzuch i idealnie ukształtowane mięśnie. Regularne ćwiczenia poprawiają kondycję oraz koordynacje ruchową, nadają ciału elastyczności i gibkości. Ogólnie korzystnie wpływają na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.
Treningi tańca na rurze to również możliwość przezwyciężenia własnych słabości. Uczą pewności siebie i poprawiają samopoczucie. To po prostu wspaniała zabawa, która wprawia w doskonały humor i dostarcza energii do pracy czy nauki.
Czy taniec na rurze to dyscyplina sportowa?
Taniec na rurze to coraz bardziej popularna dyscyplina sportowa. Zawody pole dance obywają się w wielu krajach na całym świecie – pierwsze miały miejsce w Amsterdamie w 2005 roku. Istnieje również szansa, że w przyszłości taniec na rurze pojawi się wśród dyscyplin olimpijskich. Międzynarodowa Federacja Tańca na Rurze już czyni ku temu starania.